Marzysz o promiennej, zdrowo rozświetlonej cerze? Chcesz poprawić poziom jej nawilżenia i sprawić, że stanie się sprężysta, gładka, promienna, a przede wszystkim skutecznie nawilżona? Pielęgnacja cery suchej powinna być starannie przemyślana, zaplanowana, a przede wszystkim dopasowana do jej indywidualnych potrzeb. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby móc cieszyć się z zadowalających efektów – dowiedz się, które z nich są najważniejsze. Sprawdź, jak dbać o przesuszoną skórę, aby skutecznie zniwelować podrażnienia i dyskomfort spowodowany uczuciem napięcia naskórka.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Chcąc skutecznie zadbać o kondycję cery, należy prawidłowo określić jej typ. Skóra sucha często bywa mylona z odwodnioną, ponieważ dotyczą ich podobne problemy. Czym się różnią? Cera sucha to typ, który w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie i zazwyczaj utrzymuje się przez cały okres życia. Natomiast odwodnienie najczęściej jest problemem przejściowym. Kiedy już uda Ci się ocenić rodzaj skóry, łatwiej będzie dobrać właściwe metody jej pielęgnacji.
Osoby mające suchą cerę wiedzą, jak ważne jest stosowanie odpowiednio dopasowanych kosmetyków i wdrożenie nawyków pielęgnacyjnych. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie komfortu i ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja zawsze powinna być dobrana do indywidualnych cech skóry i jej potrzeb, a nawet pory roku.
Niezależnie od wymienionych czynników, pamiętaj, że nie tylko zewnętrzna pielęgnacja ma znaczenie dla zdrowia skóry! Równie istotne są nasze codzienne nawyki, czy rodzaj wykonywanej pracy. W przypadku cery suchej bardzo ważne jest dbanie o wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Jeśli każdego dnia spędzasz wiele godzin w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu, stan Twojej cery również może się pogorszyć.
Po czym rozpoznać, czy masz suchą cerę?
Zastanawiasz się, czy Twoja cera jest sucha? Jeśli tak, zapewne odczuwasz, że skóra jest delikatna, matowa i pozbawiona blasku. Szczególnym objawem jest niekomfortowe uczucie napięcia skóry po jej umyciu. Często pojawia się pieczenie, a nawet świąd, jeżeli po oczyszczeniu nie zaaplikujesz kosmetyku o działaniu nawilżającym lub łagodzącym. Zazwyczaj ten typ naskórka wykazuje dużą wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych ze względu na spowolnioną pracę gruczołów łojowych i brak efektywnej ochrony. W konsekwencji może reagować zaczerwienieniem lub podrażnieniem.
Posiadacze i posiadaczki skóry suchej często odczuwają, że jej tekstura jest szorstka, co wynika z nadmiernego rogowacenia naskórka. Może pojawić się także problem z widocznym łuszczeniem. W wyniku zaburzeń gospodarki hydrolipidowej i mniejszej aktywności gruczołów łojowych traci swoją sprężystość i elastyczność. Właśnie z tego powodu ten rodzaj cery jest narażony na przedwczesne powstawanie zmarszczek.
Najczęstsze problemy cery suchej
Osoby posiadające skórę suchą nie mają widocznych rozszerzonych porów, a twarz nie błyszczy się z powodu nadmiaru sebum. Cera jest jednak narażona na wiele innych uciążliwych w pielęgnacji problemów. Często na jej powierzchni pojawiają się podrażnienia i może się złuszczać. Jest także narażona na uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami środowiska, czy ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Na skórze suchej pojawiają się niedoskonałości, wypryski i może rozwinąć się alergia. Niestety wiele kosmetyków okazuje się zbyt intensywnie działających, drażniących i wysuszających. Konsekwencją ich używania może być dokuczliwe:
-
swędzenie,
-
pieczenie,
-
zaczerwienienie.
Warto zwrócić uwagę, że cera sucha jest bardziej niż inne typy twarzy podatna na działanie czynników zewnętrznych, tj. wiatr, czy niska temperatura. Mogą one prowadzić do nasilenia uciążliwych objawów.
Podstawy pielęgnacji: na co zwrócić uwagę?
Pielęgnacja suchej skóry wymaga specjalnej uwagi, zaangażowania i regularności. Jak wspomnieliśmy, każdy typ cery potrzebuje indywidualnej oceny potrzeb, jednak warto poznać kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym kondycja skóry może zdecydowanie się poprawić. Należy dokładnie i skutecznie, ale przede wszystkim delikatnie oczyszczać twarz. Unikaj agresywnych detergentów, które mogą wzmagać przeznaskórkową utratę wody. Postaw na kosmetyki o właściwościach łagodzących.
Podczas pielęgnacji pamiętaj, że Twoim głównym zadaniem jest przywracanie równowagi i wzmacnianie naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Wybieraj preparaty o działaniu:
-
kojącym,
-
nawilżającym,
-
odżywiającym,
-
wzmacniającym,
-
regenerującym.
Równie ważne okazuje się natłuszczenie, ponieważ skóra sucha wyróżnia się niskim poziomem lipidów, co sprawia, że bariera tłuszczowa nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Obserwuj reakcję swojej skóry po każdorazowym zastosowaniu nowego kosmetyku i oceń, czy wspiera jej kondycję.
Poranne rytuały pielęgnacyjne
Niezależnie od tego, jaki typ cery posiadasz, o poranku warto dokładnie oczyścić swoją twarz. Jeśli brakuje jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, najlepiej sprawdzą się delikatne pianki lub żele oczyszczające. Następnym krokiem powinna być tonizacja, która przywróci fizjologiczne pH skóry oraz ukoi ją bezpośrednio po myciu. Teraz możesz nałożyć serum lub krem o działaniu nawilżającym. Produkt powinien być dopasowany do potrzeb i poziomu przesuszenia. Istotna jest także pora roku – latem wystarczający może okazać się lekki kosmetyk, a zimą lepsza będzie gęsta, a czasami wręcz tłusta formuła.
Istotnym etapem w porannej pielęgnacji cery suchej jest aplikacja preparatu gwarantującego skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowanie UV może nasilać problem z przesuszeniem twarzy, a ponadto przyspiesza procesy starzenia. Efektem braku odpowiedniego zabezpieczenia przed UV może być wczesne powstawanie zmarszczek, utrata elastyczności i jędrności skóry, na którą cera sucha jest szczególnie narażona.
Jak zadbać o cerę wieczorem?
Wieczorna pielęgnacja powinna rozpocząć się od dogłębnego, dwuetapowego oczyszczenia. Pierwszym, absolutnie niezbędnym krokiem jest dokładny demakijaż. Wykorzystaj do tego celu olejek, balsam lub mleczko, które skutecznie usunie kosmetyki kolorowe. Polecamy, aby unikać pocierania skóry (np. wacikiem), ponieważ może doprowadzić do podrażnień i spowodować zaczerwienienie. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy z makijażu i zanieczyszczeń zaaplikuj tonik, serum i krem (lub wyłącznie jeden z tych kosmetyków). Pamiętaj, że noc to czas, który warto przeznaczyć na dogłębną regenerację cery!
Zwróć uwagę, że skóra pod oczami jest szczególnie wrażliwa i narażona na przesuszenie i powstawanie zmarszczek. Dlatego zaaplikuj także krem przeznaczony specjalnie do tej strefy, aby ją wzmocnić, nawilżyć i wygładzić. Do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić (minimum raz w tygodniu) dwa dodatkowe kroki.
Pierwszym z nich jest regularne złuszczanie martwego naskórka – do tego celu wykorzystaj peeling. Mając świadomość, z jakimi trudnościami zmaga się cera sucha, najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Cennym wsparciem dla zdrowia przesuszonej twarzy są maseczki. Pozwalają skutecznie poprawić poziom nawilżenia, dostarczyć cennych składników odżywczych i wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową.
Jakich składników i zabiegów unikać?
W pielęgnacji skóry suchej kluczową rolę odgrywają właściwie dopasowane kosmetyki pielęgnacyjne. Wśród składników polecanych wymienia się przede wszystkim:
-
kwas hialuronowy,
-
ceramidy,
-
aloes,
-
alantoinę,
-
panthenol.
Jednocześnie należy unikać alkoholu i agresywnych detergentów, które mogą wzmagać problemy suchej cery. Przesuszona cera powinna być regularnie nawilżana i odżywiana, ale nie należy pomijać także etapu złuszczania. W tym celu najlepiej sięgnąć po peeling enzymatyczny, a zdecydowanie unikać kosmetyków z drobinkami mogącymi wywołać podrażnienie. Polecamy, aby skorzystać także z porady doświadczonego kosmetologa lub dermatologa, który zaproponuje profesjonalne zabiegi dla cery suchej.
Jeśli masz skórę szorstką, cienką, delikatną i pozbawioną blasku, staraj się unikać gorących kąpieli – wskazówka ta dotyczy zarówno twarzy, jak i naskórka całego ciała. Zawsze po myciu stosuj kosmetyki o działaniu nawilżającym, kojącym i regenerującym. Dzięki regularnej starannie dopasowanej do potrzeb pielęgnacji wpłyniesz korzystnie na zdolność wiązania wody i przywrócisz cerze komfort i promienny blask!