Dobra kondycja włosów zależy od wielu czynników. Dlatego, kiedy ich stan się pogarsza, a fryzura zaczyna się przerzedzać, najlepiej zadziałać kompleksowo. Zbilansowana dieta dostarczy odpowiednich ilości witamin i minerałów, niezbędnych do wzrostu włosów i poprawy ich wyglądu. Codzienna pielęgnacja odżywi je zaś od zewnątrz. Jakie znaczenie ma tu biotyna? Sprawdź w naszym artykule, jak witamina B7 może wpłynąć na kondycję pasm.
Biotyna – witamina z grupy B
Biotyna to organiczny związek chemiczny, nazywany inaczej witaminą B7 lub H. Należy do witamin z grupy B, dlatego rozpuszcza się w wodzie, a także naturalnie występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Z chemicznego punktu widzenia jest ona zbudowana z pierścieni imidazolidynowych i tiolowych, zakończonych grupą karboksylową. Co ważne, witamina B7 jest koenzymem wielu złożonych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Oznacza to, że określone enzymy nie mogą prawidłowo katalizować reakcji bez jej udziału. Dlatego warto zaradzić ewentualnym niedoborom biotyny.
Ze względu na to, że witamina B7 może wpłynąć na włosy i skórę, określana jest niekiedy witaminą piękna. Z tego też powodu, biotyna jest popularnym składnikiem suplementów diety oraz kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza włosów i skóry. Biotyna może wspomagać pobudzenie cebulek do wzrostu oraz wygładzenie skóry. Jej niedobór może objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, suchością skóry, problemami z jelitami i bólami mięśniowymi. Niedobór witaminy H może również pojawić się w wyniku niewłaściwie dobranej diety, antybiotykoterapii, ciąży czy wysiłku fizycznego. Zanim jednak zdecydujesz się na suplementację, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wykluczy inne przyczyny osłabienia organizmu.
Jak biotyna wpływa na organizm?
Witamina B7 bierze udział w wielu procesach odbywających się w ludzkim organizmie. Jej wpływ widoczny jest w procesie metabolizowania białek i węglowodanów oraz syntezy kwasów tłuszczowych. Uczestniczy też w glukoneogenezie, czyli przekształcaniu niecukrowych prekursorów w glukozę. Za co jeszcze odpowiada biotyna? Jej zadania to m.in.
-
wpływ na poziom glukozy we krwi,
-
wsparcie tarczycy i ośrodkowego układu nerwowego.
-
synteza cholesterolu i niektórych hormonów,
-
razem z witaminą K: tworzenie protrombiny (związanej z krzepnięciem krwi),
-
może wspomagać regulację pracy gruczołów łojowych, skóry i jej przydatków.
W jaki sposób może działać na włosy? Przyjmowana doustnie, za pośrednictwem krwi, może zasilić macierz włosa w biodostępną siarkę, która jest następnie wchłaniana przez masę keratynową. Może regulować też metabolizm skóry głowy, pobudzając wzrost łodygi włosa. Biotynę można stosować także zewnętrznie: jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, zwłaszcza do włosów (np. w postaci masek czy odżywek).
Kiedy i kto powinien stosować biotynę?
Doustna suplementacja biotyną jest wskazana w przypadku osób zmagających się z jej niedoborami. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u zdrowej, dorosłej osoby wynosi ok. 30 µg. U niemowląt 6 µg, dzieci od 1 do 8 roku życia 12 µg, a u starszych dzieci i młodzieży: 25 µg. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na nią wzrasta do 35 µg. Niedobory witaminy B7 mogą dać takie objawy, jak:
-
nasilone wypadanie włosów,
-
suchość skóry i dermatozy,
-
łojotok,
-
bóle mięśni,
-
drętwienie kończyn,
-
zapalenie spojówek,
-
mdłości i biegunki,
-
utrata apetytu,
-
obniżenie nastroju,
-
stany depresyjne.
W sytuacji, kiedy zauważysz wyżej wymienione objawy, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykluczy inne dolegliwości. Możesz też wykonać badania laboratoryjne, aby wspólnie z lekarzem ustalić, czy konieczne jest włączenie suplementacji.
Kuracje zewnętrzne przy pomocy kosmetyków są z kolei polecane, jeśli występują takie problemy, jak nadmierne przetłuszczanie skóry głowy, osłabienie włosów oraz ich widoczne przerzedzenie. Preparaty kosmetyczne zawierające biotynę mogą wzmocnić pasma na całej długości i powstrzymać ich łamliwość.
Biotyna w diecie – sprawdź, gdzie ją znajdziesz
Pierwszym krokiem do zapewnienia organizmowi odpowiednich ilości biotyny jest stosowanie właściwej diety. Witamina B7 jest syntezowana przez bakterie jelitowe oraz znajduje się w wielu podstawowych produktach spożywczych. A dokładniej, w m.in.:
-
wątróbce: 102 µg na 100 g,
-
drożdżach: 80 µg,
-
ciecierzycy: 60 µg,
-
żółtkach jaj: 54 µg,
-
orzechach włoskich: 37 µg,
-
sardynkach: 21 µg,
-
mące pełnoziarnistej: 7 µg,
-
szpinaku: 6 µg.
Spore ilości witaminy B7 można znaleźć też w grzybach, brązowym ryżu, łososiu, brzoskwiniach, kalafiorze, gorzkiej czekoladzie i burakach. Dbając o prawidłową podaż razem z dietą, należy jednak pamiętać o kilku sprawach. Szczególnie problematyczne pod tym względem jest kurze jajo: cennym źródłem witaminy H jest żółtko, z kolei białko zawiera awidynę, która neutralizuje jej działanie. Biotyna nie wchłonie się, więc jeśli spożywasz jednocześnie żółtko i białko. Wsparcie w procesie jej przyswajania stanowią z kolei inne witaminy z grupy B oraz magnez. Komponując swoje posiłki, trzeba zatem mieć na uwadze współzależności, jakie występują między witaminami i minerałami, i odpowiednio bilansować posiłki.
Kosmetyki z biotyną: na co zwrócić uwagę?
Biotyna to popularny składnik szamponów i odżywek do włosów. Na jakie efekty można liczyć, włączając te produkty do swojej rutyny pielęgnacyjnej?
-
Ograniczenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe,
-
złagodzenie zmian skórnych, takich jak łupież,
-
wzmocnienie łodygi i zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem,
-
powstrzymanie nadmiernego wypadania włosów,
-
stymulowanie wzrostu włosów (przez aktywizację cebulek).
Kosmetyki z biotyną są dedykowane zarówno kobietom, jak i mężczyznom, zmagającym się z problemem wypadania i przetłuszczania się włosów. Wybierając produkty pielęgnacyjne bogate w witaminę B7, warto zwrócić uwagę na pozostałe składniki. Znakomite wsparcie będą tu stanowić m.in. kolagen, olejek arganowy, nasiona konopi oraz olejek jojoba. Co ciekawe, witamina H opóźnia też proces siwienia i odbarwiania włosów. Odpowiednie kosmetyki, które mają w swoim składzie biotynę, pomogą dogłębnie zadbać o wygląd włosów, przywracając im elastyczność i blask.
Suplementacja biotyną – co warto wiedzieć?
Biorąc pod uwagę, jak wiele produktów spożywczych jest bogate w biotynę, może się wydawać, że dostarczenie jej odpowiednich ilości razem z pożywieniem, nie będzie trudne. Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Przyswajanie witaminy B7 może zaburzać obróbka termiczna, która powoduje jej częściowy lub całkowity rozkład. Negatywnie na proces wchłaniania wpływa też alkohol, poziom estrogenów i przetworzona żywność.
W praktyce często okazuje się, że nawet osoby dbające o swoją dietę mogą mieć problem z niedoborem biotyny. Skutkiem tego może być wzmożone wypadanie włosów i pogorszenie ich kondycji. Jeśli potwierdzą to badania laboratoryjne i konsultacja lekarska, jedynym sposobem mogą okazać się suplementy diety z biotyną. Jak wybrać odpowiedni preparat? Nie bez znaczenia jest tu dawka witaminy. Dostępne na rynku produkty zawierają najczęściej 5 lub 10 mg biotyny. Jej ilość koniecznie skonsultuj z lekarzem, bowiem musi być dostosowana do bieżących potrzeb.
Problem osłabienia włosów może być bardziej złożony. Zdarza się, że wynika on także z niedoborów innych witamin i składników mineralnych. Rozwiązaniem będzie wtedy zastosowanie suplementu multiwitaminowego, który zawiera w swoim składzie ekstrakty z np. skrzypu polnego i pokrzywy, a także l-cysteinę, cynk i krzem. Mogą one wzajemnie uzupełniać swoje działanie. Wybór odpowiedniego preparatu również skonsultuj z lekarzem.
Czy suplementy z biotyną można przedawkować? Nadmiar witaminy B7 jest rzadko spotykany, ponieważ wydala się go z moczem. Przyjmuje się, że nawet dawka 200-300 µg dziennie jest bezpieczna. Aby uniknąć problemów z przyjęciem zbyt dużych dawek, najlepiej skonsultować ją z lekarzem.
Właściwie dobrana pielęgnacja kluczem do zdrowych włosów
Piękne i mocne włosy to marzenie wielu osób. W osiągnięciu takiego efektu może pomóc odpowiednia dieta oraz kosmetyki z biotyną. Witamina B7 może wspomóc regenerację pasm, powstrzymać ich łamliwość i wypadanie. W przypadku niedoboru tej witaminy warto udać się do lekarza, który może zalecić suplementację biotyny. Więcej porad dotyczących pielęgnacji i zdrowia znajdziesz na naszym blogu.