Większość z nas z utęsknieniem oczekuje na wiosnę i pierwsze promienie słońca, za którym tak bardzo tęskniliśmy w okresie jesienno-zimowym. Wiosenne promienie słońca poprawiają nasz nastrój, sprawiają, że czujemy przypływ energii i witalności. Musimy jednak pamiętać, że z kąpieli słonecznych powinniśmy korzystać rozsądnie.
Na negatywny wpływ promieniowania UVB jesteśmy narażeni głównie w okresie wiosenno-letnim, jednak należy pamiętać, że przez cały rok działa na nas promieniowanie UVA (320-400nm), Promieniowanie UVA może docierać aż do skóry właściwej i powodować uszkodzenia włókien kolagenowych. W odróżnieniu do promieniowania UVB, przed promieniowaniem UVA nie chronią nas chmury, szyby samochodów czy okienne. Dlatego o właściwą ochronę trzeba dbać przez cały rok (również w okresie jesienno-zimowym), szczególnie zaś o twarz i dłonie, które są ciągle eksponowane na promieniowanie ultrafioletowe.
Negatywne skutki działania promieniowania słonecznego na skórę
Nadmierna i ciągła ekspozycja na działanie UVR zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego (który stanowi 5-7% wszystkich nowotworów skóry). Kosmetolodzy ostrzegają natomiast przed innym efektem działania słońca, jakim jest fotostarzenie- czyli przyspieszone starzenie się skóry, które objawia się występowaniem zmarszczek, bruzd oraz licznych przebarwień. Najwcześniej i z największym nasileniem występują one w obrębie twarzy, szyi i na grzbietach dłoni, czyli na odsłoniętych powierzchniach skóry. W wieku dojrzałym szczególnie wyraźnie widać różnicę w kondycji skóry chronionej przed działaniem słońca oraz tej, która była ustawicznie eksponowana na jego działanie.
Efekty działania UVR to także nadmierne rogowacenie naskórka, suchość i szorstkość skóry. Często dochodzi także do powstawania teleangiektazji (rozszerzonych naczyń krwionośnych) oraz zwiększenia częstotliwości występowania plam soczewicowatych. Należy także zauważyć, że wraz z wiekiem wyraźnie zwiększa się wrażliwość skóry, co objawia się m.in. złą tolerancją na działanie słońca.
Cechy dobrego produktu fotoochronnego
Podstawową cechą preparatu ochronnego jest zawartość filtrów o odpowiednio dobranych wysokościach wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor). Należy jednak pamiętać, że żaden preparat nie daje 100% ochrony. Kosmetyki fotoochronne powinny być dobrze tolerowane przez skórę, nie wykazywać działania fototoksycznego i fotoalergicznego, być fotostabilne i wodoodporne. Ze względu na sposób działania filtry dzielimy na fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne odbijają lub rozpraszają promienie UV, zaś chemiczne absorbują je.
Dobry preparat ochronny powinien łączyć w sobie oba rodzaje filtrów. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej współczynnik ochrony przed UVA powinien wynosić nie mniej, niż 1/3 ochrony przed UVB.
Dostępne na rynku preparaty zawierają filtry szerokopasmowe, które zabezpieczają skórę kompleksowo. Ze względu na szeroki zakres ochrony mogą być polecane osobom o skórze bardzo wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem pospolitym czy trądzikiem różowatym. Doskonale sprawdzą się również po przebytej dermatologicznej kuracji przeciwtrądzikowej czy w jej trakcie.
Ochrona cery problemowej - o czym warto pamiętać?
Ze względu na specyficzne potrzebny różnych typów cery należy sięgać po kosmetyki dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.
Szczególnie cera naczynkowa oraz wrażliwa bardzo szybko i silnie reagują na ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Nieodpowiednio zabezpieczona skóra ulega podrażnieniu.
Osoby z cerą naczynkową mogą odczuwać nie tylko rozgrzanie skóry, ale także borykają się z efektami działania promieniowania UV takimi jak rozszerzenie naczyń, występowanie obrzęków czy intensywnego rumienia. W takich przypadkach należy pamiętać o zastosowaniu kremu ochronnego o najwyższym dostępnym wskaźniku fotoprotekcji (SPF 50+). Poza funkcjami ochronnymi ważne jest również działanie pielęgnacyjne kosmetyku oraz zawartość składników aktywnych o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne.
W niektórych preparatach można także spotkać cenne składniki mające zdolność zmniejszania zaczerwienienia. Takim składnikiem jest np. hesperydyna, która ma m.in. zdolność uszczelniania i poprawy elastyczności naczyń krwionośnych. Dodatkowo ma działanie antyrodnikowe oraz wpływa na syntezę kolagenu.
W przypadku kremów całorocznych istotne jest, aby poza ochroną przeciwsłoneczną miały dodatkowo działanie kojące, przeciwrodnikowe, a także odpowiednio nawilżały i regenerowały skórę.
Również u osób o cerze skłonnej do trądziku i nadprodukcji sebum istotne jest zapewnienie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Przede wszystkim dotyczy to osób w trakcie lub po przebytym leczeniu przeciwtrądzikowym, ponieważ stosowane leki często uwrażliwiają skórę na działanie promieniowania słonecznego a także mogą prowadzić do powstawania przebarwień. Osoby te potrzebują preparatu ochronnego o lekkiej konsystencji i wysokim stopniu ochrony SPF. Kosmetyki dedykowane tego rodzaju cerze powinny także zawierać substancje aktywne normalizujące produkcję sebum (przywracające prawidłową pracę gruczołów łojowych), dając efekt matowej cery. Ciekawym składnikiem o działaniu zwężającym pory i redukującym ilość zaskórników jest ekstrakt z kwiatu lotosu. Ponadto pożądane są także substancje zapobiegające powstawaniu niedoskonałości np. octopirox, oraz zapewniające cerze odpowiednie nawilżenie. Probiotyki i prebiotyki wpływają korzystnie na odnowę prawidłowej mikrobioty naskórka, przywracają jej stan równowagi, a ponadto mają działanie łagodzące podrażnienia związane z ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Pamiętać należy, że nawet stosując najlepsze preparaty ochronne (również te optymalnie dostosowane do potrzeb naszej skóry) powinniśmy korzystać ze słońca z umiarem. Przede wszystkim dotyczy to ludzi starszych i dzieci, które powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, gdy jego działanie jest najbardziej dotkliwe. Przy zachowaniu rozsądku i odpowiednim zabezpieczeniu skóry przebywanie na świeżym powietrzu pozwoli naszej cerze nabrać ładniejszego i bardziej witalnego wyglądu oraz wpłynie pozytywnie na samopoczucie.
Zobacz również, skąd biorą się przebarwienia na skórze i jak sobie z nimi radzić.