Powstały w trosce o delikatną, wrażliwą skórę. Idealne dla alergików. Polecane przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, w przypadku problemów z łupieżem, trądzikiem, wypadaniem włosów czy w walce z przebarwieniami. Dermokosmetyki, bo o nich mowa - czym są kosmetyki z apteki? Czy “dermo” jest synonimem lepszego, czy to tylko kolejna marketingowa strategia producentów? Kiedy sięgać po kosmetyki apteczne, a kiedy po te dostępne w drogeriach?
Co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule:
- dowiesz się czy w ogóle funkcjonuje coś takiego jak definicja dermokosmetyku,
- poszukamy odpowiedzi na pytanie czy dermokosmetyki są bardziej bezpieczne od kosmetyków drogeryjnych,
- podpowiemy komu polecane są dermokosmetyki,
- przedstawimy najpopularniejsze rodzaje dermokosmetyków.
Co kryje się pod pojęciem “dermokosmetyk”?
“Dermokosmetyk” nie posiada swojej definicji prawnej i podlega tym samym regulacjom prawnym, co kosmetyk. Zgodnie z obowiązującym przepisami każdy produkt powinien być zaklasyfikowany do jednej z kategorii: jako produkt kosmetyczny, produkt leczniczy, wyrób medyczny lub jako produkt biobójczy. W świetle polskiego prawa dermokosmetyk nie stanowi więc wyższości nad zwykłym kosmetykiem. Jednak powszechnie przyjęło się, że w celu odróżnienia jednych od drugich, kosmetyki dostępne w sprzedaży aptecznej nazywa się dermokosmetykami, kosmeceutykami bądź kosmetykami aptecznymi [1].
Przeznaczenie dermokosmetyków?
Głównym zadaniem kosmeceutyków jest pomoc w pielęgnacji skóry objętej problemami dermatologicznymi. Dany produkt nie może być zarazem kosmetykiem i lekiem, tak więc kosmetyki (nawet te określane mianem dermokosmetyków) nie leczą chorób, a mogą jedynie wspomagać terapie dermatologiczne [1].
Warto wiedzieć!
Dermokosmetyki nie leczą, a ich głównym przeznaczeniem jest wspomaganie terapii problemów dermatologicznych.
Alergie skórne to jeden z powodów, kiedy zastosowanie odpowiedniego dermokosmetyku może wesprzeć terapię.
Dermokosmetyk bardziej bezpieczny?
Wszystkie wymogi jakie są stawiane kosmetykom, w tym dermokosmetykom, obecnym na polskim rynku zawiera unijne rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE dotyczące produktów kosmetycznych oraz Ustawa o produktach kosmetycznych. To dzięki tym regulacjom prawnym polscy konsumenci mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo, bez względu na to czy miejscem zakupu była apteka, drogeria czy supermarket. Każdy kosmetyk podlega takiemu samemu reżimowi prawnemu, a producent chcąc określić swój produkt mianem kosmetyku musi zadbać o to by spełniał on wszystkie wymogi [2, 3].
Warto wiedzieć!
Działaniem niepożądanym kosmetyku określany jest „niekorzystny wpływ na zdrowie ludzkie, będący skutkiem normalnego lub dającego się racjonalnie przewidzieć stosowania produktu kosmetycznego”, z kolei ciężkim działaniem niepożądanym jest „działanie niepożądane, które powoduje tymczasową lub stałą niewydolność czynnościową, niepełnosprawność, konieczność hospitalizacji, wady wrodzone, bezpośrednie zagrożenie życia lub zgon”. Ciężkie działanie niepożądane konsument zgłasza do ośrodka administrującego, którym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2019 r. w sprawie ośrodka administrującego Systemem Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych jest Instytut Medycyny Pracy ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi [1].
Czy “dermo” to synonim lepszego?
Dermokosmetyki od zwykłych kosmetyków odróżnia przede wszystkim specyfika użytych składników oraz ich przeznaczenie. Te pierwsze zwykle zawierają większą ilość substancji czynnych, stąd mogą wykazywać się skuteczniejszym działaniem. Cechą charakterystyczną kosmetyków aptecznych jest ich łagodny charakter, hipoalergiczność, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wywołania alergii. Dzięki temu są przyjazne dla osób o wrażliwej, zmienionej chorobowo czy skłonnej do alergii skórze.
Warto wiedzieć!
Często producenci zamieszczają na swoich opakowaniach informację “Produkt nie testowany na zwierzętach”. Zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009, artykuł 18 żaden produkt kosmetyczny, który był testowany na zwierzętach lub zawiera składniki testowane na zwierzętach nie może być wprowadzony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Taka informacja jest więc typowym chwytem marketingowym - nie dajmy się nabrać [3].
Najczęściej wybierane dermokosmetyki?
Cała gama dermokosmetyków dostępnych na rynku umożliwia dobranie produktu odpowiedniego do swoich potrzeb. Znajdziemy je w postaci żeli, pianek, emulsji, szamponów, kremów, maści czy olejków.
Do najczęściej wybieranych kosmetyków aptecznych należą:
- preparaty specjalne dla osób cierpiących na łuszczycę,
- preparaty specjalne dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry,
- kosmeceutyki do cery trądzikowej,
- do pielęgnacji skóry niemowląt,
- dermokosmetyki na problem z łupieżem,
- z alergiami skórnymi,
- dermokosmetyki do przesuszonej skóry,
- dermokosmetyki do cerę wrażliwą,
- dermokosmetyki do cery naczynkowej,
- dermokosmetyki na rozstępy i cellulit,
- sera – przeciwzmarszczkowe, nawilżające, z witaminą C.
Jak wybrać najlepszy dermokosmetyk?
Dobór odpowiedniego dermokosmetyku jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od aktualnych potrzeb naszej skóry. Aby dokonać najlepszego wyboru szczególną uwagę zwróćmy na obecne w nim składniki. Dużą rolę odgrywa również zaufanie do producenta, który jest gwarantem jakości takiego produktu. Czytajmy etykiety, analizujmy składy, sięgajmy po opinie lekarzy specjalistów lub farmaceutów, a nasza skóra odwdzięczy się nam pięknym i zdrowym wyglądem.
Źródła:
1. https://gis.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/zglaszanie-produktow-kosmetycznych/[dostęp dnia 30.04.2019]
2. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002227/O/D20182227.pdf [dostęp dnia 30.04.2019]
3. https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/rozporz%C4%85dzenie-dotycz%C4%85ce-produkt%C3%B3w-kosmetycznych.pdf [ dostęp dnia 30.04.2019]
Jacek Rejdych, magister farmacji

Z wykształcenia magister farmacji, z zamiłowania entuzjasta zdrowego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu i sportu. W zimie morsuje, latem uwielbia eksplorować leśne ścieżki na jednośladzie. Od lat poszukujący i chłonący wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Uwielbia podróże z plecakiem, miłośnik zwierząt.