Zawrotne tempo życia i natłok obowiązków sprawiają, że coraz więcej osób na własnej skórze doświadcza skutków nieustannego pośpiechu. Ciągły stres, przepracowanie dają o sobie znać zmęczeniem, które jest naturalną reakcją obronną organizmu. Niekiedy jednak przeradza się w podstępną i trudną do zdiagnozowania chorobę. Wyczerpanie, ogólne osłabienie oraz trudności w zasypianiu – to tylko niektóre objawy neurastenii. Czym dokładnie jest nerwica neurasteniczna? Jak rozpoznać i leczyć neurastenię? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Nieustanny pośpiech chorobą cywilizacyjną naszych czasów?
Żyjemy w czasach, w których śpieszy się niemal każdy. Presja czasu, wykonywanie wielu zadań równocześnie – i w pracy i w domu, rosnące oczekiwania względem samych siebie. Wszystko to wywołuje chroniczne zmęczenie, rozkojarzenie oraz nerwowość. Nieustanny pośpiech działa negatywnie na organizm: uniemożliwia racjonalne podejmowanie decyzji, utrudnia koncentrację, a także wywołuje narastający niepokój. Zdaniem lekarzy zwiększa ryzyko rozwoju niektórych schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego oraz choroby wieńcowej.
Czym jest neurastenia?
Pojęcie nerwica neurasteniczna po raz pierwszy pojawiło się w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Wprowadzono je do psychiatrii w celu opisania stanu przewlekłego zmęczenia, wyczerpania oraz obniżonego nastroju. Neurastenia jest poważnym schorzeniem zaliczanym do grupy zaburzeń nerwicowych, którego zdiagnozowanie bywa problematyczne. Może przejawiać się na różne sposoby, dając poczucie zmęczenia fizycznego lub psychicznego.
Do tej pory wyróżniono dwa podstawowe typy tej choroby. Są to:
-
neurastenia hipersteniczna, która przejawia się wzmożonym napięciem nerwowym, niemożnością odprężenia się oraz nagłymi napadami agresji,
-
neurastenia hiposteniczna, charakteryzująca się wyczerpaniem, obniżeniem nastroju, trudnościami ze skupieniem uwagi oraz mało efektywnym myśleniem.

Jakie są objawy neurastenii?
Pacjenci, u których rozpoznano nerwicę neurasteniczną, najczęściej uskarżają się na przewlekłe zmęczenie. Po przebudzeniu nie są wypoczęci, mają problem ze skupieniem i z trudem przychodzi im wykonywanie codziennych obowiązków. Neurastenia daje też takie objawy jak bóle głowy, osłabienie oraz ogólne złe samopoczucie. Wiele osób zmagających się z tym zaburzeniem ma kłopoty z zasypianiem, a ich sen jest bardzo płytki. Jakie jeszcze objawy towarzyszą neurastenii? Może to być wzmożona wrażliwość na hałas, światło i inne bodźce. Niektórzy pacjenci narzekają na kołatanie serca, bóle w okolicy klatki piersiowej oraz spadek libido.
Preparaty z apteki, które pomogą ukoić nerwy i stres
Wiele osób zastanawiających się, jak leczyć neurastenię, nie zdaje sobie sprawy, że jest to schorzenie wymagające kompleksowego podejścia. W pierwszej kolejności niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci wykonanie dodatkowych badań. U niektórych pacjentów nerwica neurasteniczna jest pierwszym etapem rozwoju schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Inni z kolei mogą doświadczyć zaburzeń depresyjnych lub lękowych. Podstawową formą leczenia neurastenii jest psychoterapia. Najważniejszą rolę w procesie terapii odgrywa podejście behawioralno-poznawcze, koncentrujące się na zmianach w sposobie myślenia oraz nauce umiejętności relaksacji. W przypadku zwiększonej pobudliwości oraz wyczerpania układu nerwowego warto też sięgnąć po preparaty z apteki. Suplementy na pamięć, koncentrację pomagają zachować sprawność fizyczną i psychiczną. Zawarte w nich składniki działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy oraz przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Pozwól sobie na chwilę relaksu i zadbaj o swoje samopoczucie!
Zaburzenia nerwicowe, do których należy neurastenia, są coraz bardziej powszechne. Oprócz terapii warto postawić na zdrowy tryb życia. W łagodzeniu objawów towarzyszących nerwicy neurastenicznej dobrze sprawdzają się środki z witaminami, minerałami oraz naturalnymi wyciągami z roślin. Jeśli chcesz wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zajrzyj do apteki Lek24.pl. Znajdziesz tam duży wybór preparatów, które pomogą Ci uporać się z bezsennością i łagodzić stany lękowe, a także zwiększą efektywność umysłową!