Pokarm matki jest najlepszą i najzdrowszą żywnością dla niemowlaka. Zawiera w swoim składzie bogactwo związków biologicznie czynnych, a jego spożywanie chroni malucha przed wieloma chorobami. Jeśli nie wiesz, jak karmić piersią i jakie techniki stosować, przygotowaliśmy krótki poradnik. Dowiesz się z niego między innymi, jakie pozycje do karmienia piersią sprawią, że noworodek będzie ssał efektywnie, jak często przystawiać malucha, a także, jak powinna wyglądać dieta mamy w okresie laktacji. Przeczytaj!
Karmienie piersią – rekomendowany sposób żywienia
Według wielu różnych towarzystw naukowych, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, Amerykańska Akademia Pediatrii czy Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, niemowlę do szóstego miesiąca życia powinno otrzymywać wyłącznie pokarm matki. Zawarte w nim witaminy, minerały, enzymy, czynniki wzrostu oraz immunoglobuliny w pełni zaspokajają zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki odżywcze i zapewniają prawidłowe wzrastanie.
Zanim poznasz pozycje i techniki karmienia piersią, musisz wiedzieć, że ten sposób żywienia niemowląt nie wymaga właściwie żadnego przygotowania. Wystarczy codziennie myć piersi w trakcie porannej i wieczornej toalety. Nie ma potrzeby dezynfekowania ich przed każdym karmieniem. Należy natomiast pamiętać o starannym umyciu dłoni za pomocą mydła przed każdym kontaktem z maluszkiem.
Najważniejsze korzyści z karmienia piersią
Podawanie niemowlęciu naturalnego pokarmu niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim dzieci karmione w ten sposób rzadziej zapadają na infekcje dróg oddechowych, choroby jelit i biegunkę. Ćwiczenie mięśni twarzy i jamy ustnej w trakcie ssania sprawia, że zwykle nie mają problemów z wadami wymowy i zgryzu. W przyszłości mało kiedy zmagają się z takimi chorobami jak cukrzyca, astma, otyłość oraz białaczka. Warto zaznaczyć, że mleko mamy nie tylko zawiera w swoim składzie wszystkie potrzebne malcowi składniki, ale też zmienia się wraz z jego wiekiem i potrzebami. Kobiety, które zdecydują się karmić piersią, mają mniejsze ryzyko depresji poporodowej, osteoporozy, raka piersi i jajnika. Szybciej też tracą nadprogramowe kilogramy i łatwiej wracają do formy sprzed ciąży.
Poznaj nasze wskazówki i wybierz dogodną pozycję
Wyróżnia się wiele technik karmienia piersią i trudno jednoznacznie wskazać najlepszą. Każda mama może przyjmować dowolne ułożenie. Za najbardziej odpowiednie pozycje do karmienia piersią są uznawane te, w których mamie jest wygodnie, a maluszek może z łatwością pobierać pokarm. Należy zwrócić uwagę, aby główka niemowlęcia zawsze znajdowała się na poziomie brodawki, a jego twarz była zwrócona w stronę kobiety. Pierś w żaden sposób nie powinna utrudniać malcowi oddychania przez nos, w przeciwnym razie ssanie może okazać się nieefektywne i dziecko nie będzie się wystarczająco najadać. Jeśli pojawi się taka sytuacja, mama może delikatnie oddalić ją od noska maluszka. Jeszcze jedna cenna wskazówka: ciało noworodka powinno mieć stabilne podparcie w trakcie jedzenia. Główka nie może być zbytnio odgięta, natomiast tułów nie powinien opadać. Oparcie mogą stanowić ręce mamy lub specjalne poduszki przeznaczone do karmienia.

Najbardziej znana: pozycja klasyczna
Jedną z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych pozycji do karmienia piersią jest ułożenie klasyczne. Polega ono na tym, że mama siedzi na fotelu lub krześle, a dziecko jest oparte na jej przedramieniu. Pod rękę, na której trzymany jest maluszek, można podłożyć poduszkę lub inne podparcie. Po otwarciu ust przez dziecko wystarczy podać mu brodawkę, by mogło swobodnie objąć ją wargami.
Pozycja krzyżowa i spod pachy
W pozycji krzyżowej dziecko znajduje się na ręce przeciwnej do piersi, z której jest karmione. Ta technika jest często polecana świeżo upieczonym mamom w trakcie nauki karmienia piersią. Sprawdza się też u maluchów z obniżonym napięciem mięśniowym oraz urodzonych przed czasem. Z kolei pozycja spod pachy polega na ułożeniu noworodka na poduszce i podtrzymywaniu go przedramieniem. Jego brzuch powinien przylegać do boku mamy, a stopy znajdować się za jej plecami.
Pozycja leżąca i po cesarskim cięciu
Do znanej techniki karmienia piersią należy też pozycja leżąca. Jest ona często przybierana przez kobiety zaraz po porodzie. Mama leży na boku z głową na poduszce, a wzdłuż swojego ciała układa niemowlę. Z tego sposobu ułożenia mogą korzystać w szczególności kobiety z dużym biustem. Jest ona polecana także w przypadku porodu drogą cesarskiego cięcia, z tą różnicą, że kobieta leży na plecach.
Jak często przystawiać malucha do piersi?
Zdaniem ekspertów noworodek powinien być karmiony według potrzeb. Oznacza to, że należy podawać mu pierś tak często, jak tego potrzebuje. W pierwszych tygodniach po narodzinach może to być nawet kilkanaście razy na dobę. Warto pamiętać, że karmienie piersią zaspokaja nie tylko głód, ale także potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Bardzo ważne są również nocne karmienia, gdyż to właśnie wtedy ma miejsce najwyższe stężenie prolaktyny, która jest odpowiedzialna za proces laktacji. W sytuacji, kiedy niemowlę okaże się śpiochem, warto go zachęcać do systematycznego jedzenia i stymulować do ssania np. poprzez głaskanie stópek, zdjęcie ubranka czy rozwinięcie z becika.
Jeśli chcesz mieć pewność, że maluszek przyjmuje odpowiednią ilość pokarmu, zwróć uwagę na:
-
prawidłowość mechanizmu ssania,
-
liczbę karmień – minimum osiem na dobę,
-
ilość oddawanych stolców – powinna wynosić od jednego do pięciu dziennie,
-
moczenie przynajmniej sześciu pieluch na dobę,
-
przybieranie na wadze – niemowlę powinno przybierać około trzydziestu gramów na dobę w pierwszym kwartale życia.

Jak długo karmić dziecko piersią?
Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się nie tylko nad tym, jak karmić piersią, ale także, przez jaki czas podawać dziecku naturalny pokarm. Zgodnie z zaleceniami specjalistów niemowlę powinno być karmione mlekiem matki do ukończenia pełnych sześciu miesięcy życia. W tym czasie nie trzeba sięgać po żadne inne posiłki, nie ma też potrzeby, aby poić malucha wodą czy herbatkami. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak długo karmić piersią, należy uwzględnić zarówno potrzeby dziecka, jak i swoje. Niemowlęta po szóstym miesiącu mogą nadal otrzymywać mleko mamy, ale ich dieta powinna być stopniowo rozszerzana o nowe pożywienie. Wprowadzana żywność nie powinna jednak zastępować karmienia piersią, a jedynie stanowić jej dopełnienie. W miarę upływu czasu można powoli zmniejszać ilość mleka wypijanego z gruczołów sutkowych na rzecz pokarmów uzupełniających.
Dieta kobiety karmiącej piersią: co warto wiedzieć?
Organizm kobiety po urodzeniu dziecka jest przygotowany do produkcji pełnowartościowego mleka. Wiele mam zastanawia się, co jeść podczas karmienia piersią, a jakiej żywności unikać, aby nie zaszkodzić dziecku. Jak się okazuje, nie ma potrzeby profilaktycznej eliminacji produktów spożywczych. Dieta świeżo upieczonej mamy powinna być urozmaicona i zbilansowana. Kilka razy dziennie należy sięgać po świeże warzywa i owoce, wyroby zbożowe oraz przetwory mleczne. Ze względu na zdrowie i samopoczucie dobrze jest ograniczyć spożywanie smażonych i tłustych potraw. Należy też pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Nie zaleca się, aby w okresie laktacji sięgać po napoje wysokoprocentowe. Alkohol a karmienie piersią to nie najlepsze połączenie, a dostarczany do organizmu w nadmiarze może zmniejszać produkcję mleka.
W przypadku niedoboru pokarmu można zastosować metody na wspomaganie laktacji. Najlepszym sposobem jest jak najczęstsze przystawianie malca, zarówno w dzień, jak i w nocy. Bardzo ważne jest też unikanie stresu. Pomocne również może okazać się picie ziołowych naparów. Najlepsze efekty można osiągnąć, sięgając po herbaty z kopru włoskiego, anyżu i kozieradki.
Sprawdź, jakie akcesoria mogą się przydać podczas karmienia
Dla wielu kobiet laktacja jest wyjątkowym czasem. Mleko mamy nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka, ale także daje mu niezbędną bliskość i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że istnieją różne techniki i pozycje do karmienia piersią, każda z kobiet może wybrać taką, która będzie najlepiej dostosowana do jej preferencji. Pomocne w żywieniu maluszka w pierwszych tygodniach mogą też okazać się akcesoria laktacyjne. Ich szeroki wybór udostępnia między innymi apteka internetowa Lek24.pl.