Od stycznia 2024 roku w Polsce dostępne są nowe zastrzyki dla osób chorych na cukrzycę, w postaci leku o nazwie Mounjaro. Wstępne badania pokazują, że lek ten może być skuteczniejszy w leczeniu cukrzycy typu 2 niż popularny Ozempic, zawierający w swoim składzie semaglutyd.
Ozempic, czyli popularny lek na cukrzycę i otyłość
Ozempic to nazwa handlowa leku produkowanego przez Novo Nordisk, którego pierwotnym celem było leczenie cukrzycy typu 2. Ozempic zawiera substancję zwaną semaglutyd o działaniu hipoglikemizującym, obniżającym stężenie glukozy we krwi. Lek ten został wprowadzony w 2017 roku jako lek przeciwcukrzycowy, jednak wraz z czasem jego stosowania okazało się, że “skutkiem ubocznym” Ozempicu jest utrata masy ciała.
Badania nad działaniem semaglutydu wykazały, że osoby borykające się z otyłością traciły masę ciała o 15 proc. w ciągu roku. Wśród działania semaglutydu wymienia się również m.in. zwiększenie uczucia sytości, zmniejszenie apetytu oraz redukcję tkanki tłuszczowej, co dodatkowo sprzyja utracie masy ciała.
Z powodu licznych doniesień, ze stosowanie semaglutydu powoduje utratę wagi, w 2021 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła Ozempic do stosowania w leczeniu otyłości u pacjentów ze współwystępującą cukrzycą. W Polsce natomiast Ozempic wydawany jest na receptę i przeznaczony jest wyłącznie do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2.
Niestety, ogromne zainteresowanie Ozempicem i jego właściwościami “odchudzającymi” spowodowały, że już od 2022 r. kraje Unii Europejskiej borykają się z brakami leku zawierającego semaglutyd. Głównym powodem jest nadużywanie Ozempicu w celu utraty masy ciała przez osoby, które nie cierpią ani na cukrzycę, ani na otyłość, ani na inne choroby i problemy zdrowotne związane z wagą.
Nowy lek na cukrzycę, skuteczniejszy od semaglutydu. Jak działa Mounjaro?
W styczniu 2024 r. do polskich aptek trafił Mounjaro, lek zawierający tirzepatyd. Mounjaro został zatwierdzony w maju 2022 r. przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków, a w listopadzie tego samego roku przez Europejską Agencję Leków.
Jest to zastrzyk na cukrzycę nowej generacji, który łączy się z receptorami glukagonopodobnego peptydu GLP-1 oraz polipeptydem insulinotropowy GIP. Działanie Mounjaro polega na obniżeniu stężenia glukozy we krwi na czczo oraz po posiłkach.
Podobnie, jak Ozempic, Mounjaro skutecznie wpływa na obniżenie masy ciała. Tirzepatyd pomaga utrzymać kontrolę poziomu cukru we krwi, zmniejsza apetyt oraz zwiększa uczucie sytości. Badania pokazują, że tirzepatyd opóźnia opróżnianie żołądka, co oznacza, że może hamować tempo wchłaniania glukozy po posiłku, co pozwala na korzystne utrzymanie poprawnej glikemii po posiłkowej.
Wyniki badań z 2021 r. pokazały, że Mounjaro może być skuteczniejszy niż Ozempic w leczeniu cukrzycy typu 2. Jak wynikało z 1,5 rocznej obserwacji pacjenci z otyłością przyjmujący Mounjaro w dawce 10-15 mg stracili ok. 20 proc. masy ciała.
Tirzepatyd w Polsce może być stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości w przypadku osób z BMI powyżej 30kg/m2 lub osób z nadwagą i BMI powyżej 27kg/m2, ale z przynajmniej jedną chorobą towarzyszącą, która jest skutkiem występującej nadwagi lub otyłości.
Leczenie cukrzycy tirzepatydem - dawkowanie leku
Tirzepatyd stosuje się raz na tydzień w formie podskórnych zastrzyków na cukrzycę. Lek powinien być wstrzykiwany w ramię, udo lub brzuch. Początkowa dawka leku wynosi 1,5 mg, po 4 tygodniach może zostać zwiększona do 5 mg, zaś po kolejnych 4 tygodniach możliwe jest ponowne zwiększenie lub zmniejszenie dawki. Maksymalna dawka podtrzymująca wynosi 15 mg tygodniowo.
Ostatecznie o dawkowaniu Mounjaro zawsze decyduje lekarz przepisujący lek, znający historię choroby pacjenta, jego stan zdrowotny oraz cel stosowania leku.