Jakie funkcje pełni woskowina?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, woskowina odpowiada za oczyszczanie uszu z gromadzących się w nich mikroorganizmów. Pochłania trafiające do nich pyły, wirusy, bakterie oraz grzyby. Dzięki temu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznej infekcji. Ta naturalna wydzielina o charakterystycznym żółtawym kolorze pomaga też w utrzymaniu niskiego pH skóry narządu słuchu. Ponadto natłuszcza i nawilża przewód słuchowy, przeciwdziałając jego nadmiernemu przesuszeniu.
Podstawowe zasady higieny uszu
Systematyczna higiena uszu stanowi najprostszy sposób na zapobieganie problemom ze słuchem. Tymczasem jak się okazuje, wiele osób nie wie, jak właściwie je pielęgnować. Do oczyszczania małżowiny najlepiej stosować patyczki higieniczne. Trzeba jednak uważać i nie wkładać ich zbyt głęboko. Może to bowiem spowodować wepchnięcie woskowiny w głąb ucha i doprowadzić do powstania czopu.
Pozostałe zasady higieny uszu to:
-
unikanie ekspozycji na hałas,
-
rezygnacja z kosmetyków zawierających związki drażniące i wysuszające przewód słuchowy,
-
używanie preparatów w postaci sprayów i kropli do uszu, które pozwalają bezpiecznie usunąć nadmiar woskowiny i właściwie nawilżyć narząd słuchu,
-
zabezpieczanie uszu przed nadmiernym działaniem wilgoci,
-
poddawanie się regularnemu badaniu słuchu.

Jak poprawnie czyścić uszy? Metody i preparaty z apteki
Dbałość o narząd słuchu jest bardzo ważna, gdyż ten cenny zmysł jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Nie wszyscy wiedzą, że przewód słuchowy jest zaliczany do górnych dróg oddechowych, a leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych należy do zasad higieny ucha. Czyszczenie uszu powinno polegać na regularnym myciu małżowiny ciepłą wodą i usuwaniu nagromadzonej woskowiny przy użyciu preparatów dostępnych w aptece. W tym celu najlepiej sprawdzają się krople do uszu i aerozole zawierające składniki ułatwiające rozpuszczanie korków woskowinowych oraz przeciwdziałające ich powstawaniu. Praktyczne spraye z atomizerem nie wymagają wprowadzania aplikatora do ucha, doskonale nadając się do stosowania u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia.
Płukanie uszu u lekarza – kiedy jest potrzebne?
Ten bezbolesny zabieg przeprowadzany jest w sytuacji, kiedy woskowina doprowadzi do pogorszenia słuchu oraz pojawienia się szumów usznych. Do laryngologa należy zgłosić się, kiedy domowe sposoby i apteczne krople do uszu nie przynoszą widocznych rezultatów. Z wizytą u lekarza nie warto zwlekać, ponieważ może dojść do wystąpienia gorączki i innych objawów wskazujących na stan zapalny. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Specjalista nie tylko precyzyjnie usunie zalegający czop, ale także oceni stan ucha.
Jak skutecznie chronić swój słuch?
Dla przewodu słuchowego szczególnie groźne są dźwięki zbyt głośne, które działają drażniąco na układ nerwowy. Hałas o dużym natężeniu prowadzi do zaniku elastyczności rzęsek zmysłowych, a w konsekwencji nawet do niedosłuchu. Osoby przebywające na co dzień w hałaśliwym środowisku, powinny stosować zatyczki do uszu. Stopery przeciwhałasowe pozwalają stłumić hałas, a także zabezpieczają przewód słuchowy przed wodą, wiatrem i przeciągami.
Pozostałe sposoby zapobiegania utracie słuchu to:
-
unikanie nieprzerwanego słuchania głośnej muzyki przez długi czas,
-
rozsądne korzystanie ze słuchawek,
-
zmniejszenie głośności radia i telewizora,
-
staranne osuszanie uszu po każdej kąpieli i wizycie na pływalni,
-
regularne czyszczenie uszu i stosowanie środków zmiękczających woskowinę.
Diagnostyka i leczenie bólu ucha
Do rozpoznawania schorzeń przewodu słuchowego służy badanie otoskopowe. Polega ono na dokładnej ocenie ucha i błony bębenkowej za pomocą otoskopu, jednego z powszechnie używanych urządzeń w laryngologii. Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest proces zapalny, który może być pierwotny lub przeniesiony z innych narządów w obrębie głowy (szyja, węzły chłonne, zatoki przynosowe itp.).
W leczeniu dolegliwości bólowych ucha na ogół stosuje się spraye oraz krople do uszu o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Środki te można aplikować w przypadku infekcji, podrażnienia lub zaburzeń wrażliwości na dźwięki. Zawarte w ich składzie substancje czynne łagodzą ból, wspomagają zwalczanie patogenów oraz zabiegają dalszemu rozwojowi choroby.

Najczęściej występujące choroby uszu
Schorzenia laryngologiczne należą do częstych przypadłości, z którymi zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Mogą one przybierać różne postacie, objawiając się stanem zapalnym, wysiękiem z ucha czy niedrożnością trąbki Eustachiusza. Najczęściej spotykaną dolegliwością jest zatkanie ucha woskowiną. Wiele pacjentów radzi sobie z nią na własną rękę, sięgając po środki zmiękczające i wspomagające usuwanie wosku. Trudniejsze do leczenia są choroby ucha zewnętrznego i środkowego, które scharakteryzowaliśmy pokrótce poniżej.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Jest to najczęściej występująca postać zapalenia przewodu słuchowego. Przytrafia się głównie dzieciom, ale nierzadko dotyczy także dorosłych. Ryzyko jego pojawienia się jest większe u alergików, diabetyków oraz u osób, które często korzystają z basenu. Charakterystyczne dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu to ból, świąd, zaczerwienienie oraz częściowy ubytek słuchu. W leczeniu stosuje się zwykle doustne środki przeciwbólowe, a także krople do uszu o miejscowym działaniu przeciwzapalnym.
Zapalenie ucha środkowego
To częsta choroba wieku dziecięcego, która zwykle jest diagnozowana u maluchów poniżej szóstego roku życia. Objawia się stanem zapalnym wyściółki ucha środkowego, silnym bólem, podwyższoną temperaturą ciała oraz wysiękiem w jamie bębenkowej. Schorzeniu może towarzyszyć łagodny niedosłuch. Leczenie polega głównie na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W przypadku braku poprawy możliwe jest wdrożenie antybiotyków.
Grzybicze zakażenie przewodu słuchowego
Kolejną często występującą chorobą uszu jest infekcja o podłożu grzybiczym. Rozwija się ona w sytuacji, kiedy przewód słuchowy zostaje zaatakowany przez drożdżaki z rodziny Candida. Powstawaniu grzybicy sprzyja panujący w uszach ciepły i wilgotny mikroklimat. Pacjenci zmagający się z tym schorzeniem uskarżają się na ból, pieczenie, swędzenie oraz wydzielinę o charakterystycznym żółtym lub zielono-żółtym zabarwieniu. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się preparaty o działaniu miejscowym, które hamują namnażanie się drobnoustrojów. Są to środki w postaci maści, sprayów oraz kropli do uszu.
Dbaj o higienę i ciesz się dobrym słuchem!
Natura wyposażyła nas w wiele zmysłów, a słuch jest bez wątpienia jednym z ważniejszych. Jeśli chcesz dobrze słyszeć przez długie lata, unikaj źródeł hałasu, ogranicz słuchanie głośnej muzyki i dbaj o regularne czyszczenie uszu. W aptece internetowej Lek24.pl znajdziesz preparaty, które pomogą Ci bezpiecznie usunąć nadmiar woskowiny oraz utrzymać przewody słuchowe w czystości. W ofercie mamy też leki pomocne podczas zapalenia ucha, które łagodzą podrażnienie, zmniejszają ból oraz hamują rozwój chorobotwórczych patogenów.