Gdy jesteśmy chorzy, mamy zatkany nos lub dokuczliwą wydzielinę z nosa, krople do nosa są naszym pierwszym wyborem. W rzeczywistości niewiele osób wie, że krople do nosa mogą uzależniać i tym samym, powodować szereg negatywnych skutków. Jak objawia się uzależnienie od kropli do nosa? Jak pokonać uzależnienie od kropli do nosa?
Czy krople do nosa mogą uzależnić?
Na pierwszy rzut oka stosowanie kropli do nosa wydaje nam się czymś naturalnym i oczywistym, zwłaszcza gdy chcemy poczuć ulgę, pozbyć się zatkanego nosa i nadmiernej wydzieliny z nosa. Ze względu na to, że większość kropli do nosa dostępnych jest bez recepty, nie zastanawiamy się nad tym, czy mogą być jakieś negatywne skutki ich stosowania.
Większość kropli do nosa bez recepty to preparaty z xylometazoliną oraz xylometazoliną: są tu substancje, które zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa, co łagodzi stan zapalny oraz obrzęk, udrażnia nos i hamuje wydzielinę z nosa. Substancje te, jeżeli stosowane są niezgodnie z zaleceniami, mogą być jednak bardzo niebezpieczne.
Xylometazolina oraz oxylometazolina to substancje, do których nasz organizm z czasem zaczyna się przyzwyczajać, przez co, używanie coraz większych ilości kropli coraz częściej staje się nieuniknione. Stosujemy je coraz częściej, aby poczuć ulgę, jednak w rzeczywistości, nasz nos zatyka się jeszcze bardziej. Chcąc poczuć ulgę, stosujemy je jeszcze częściej, co niestety prowadzi do powstania tzw. błędnego koła.
Czy wszystkie krople do nosa uzależniają?
Warto wiedzieć, że stosowanie kropli do nosa, nawet tych z xylometazoliną oraz oxylometazoliną nie jest niczym niebezpiecznym, jeżeli stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub informacjami, które znajdują się na ulotce. Kropli do nosa nie należy bowiem stosować dłużej niż 5-7 dni u dorosłych i dłużej niż 3-5 dni u dzieci.
Poza tym nie wszystkie krople do nosa zawierają substancje o wysokim poziomie ryzyka uzależnienia. Bezpieczną alternatywą dla kropli z xylometazolina oraz oxylometazoliną są np. roztwory izotoniczne lub hipertoniczne wody morskiej. Izotoniczna woda morska dobrze sprawdzi się w celu nawilżania śluzówki nosa, z kolei hipertoniczne roztwory są skuteczne w zmniejszaniu wydzieliny z nosa.
Dobrym pomysłem jest również stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych, które udrażniają śluzówkę nosa i dodatkowo ją nawilżają, np. olejek eukaliptusowy.
Objawy uzależnienia od kropli do nosa
Objawy uzależnienia od kropli do nosa to najczęściej:
-
silna potrzeba stosowania większych ilości kropli do nosa, coraz częściej,
-
podrażnienie nosa, nadmierne przesuszenie błony śluzowej,
-
uczucie ciągłego zatkania nosa,
-
pogorszenie węchu,
-
bóle głowy,
-
problemy ze snem.
W skrajnych przypadkach, gdy uzależnienie od kropli do nosa trwa już długi czas, istnieje również ryzyko powstania ubytków przegrody nosa.
Uzależnienie od kropli do nosa - jak leczyć?
W przypadku leczenia uzależnienia od kropli do nosa oczywiście najlepszym sposobem byłoby odstawienie kropli, choć nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względu na szereg negatywnych skutków ubocznych uzależnienia.
Nieco łagodniejszym sposobem jest stopniowe zmniejszanie stężenia substancji oraz częstotliwości stosowania kropli do nosa. W przypadku odstawienia xylometazoliny lub oxylometazoliny będziemy zmagać się z silnie zatkanym nosem oraz problemami z oddychaniem, dlatego wówczas warto stosować roztwory soli oraz wody morskiej, które pomogą nieco udrożnić śluzówkę oraz ją nawilżyć. Problemy ze swobodnym oddychaniem mogą utrzymywać się przez około 14 dni.
W przypadku silnego uzależnienia można również wspomagać się tabletkami z pseudoefedryną, które działają obkurczająco na śluzówkę nosa. Tabletek tych nie można jednak stosować dłużej niż 7 dni, ponieważ substancja ta również może uzależniać.
Leczenie uzależnienia powinno odbywać się pod okiem lekarza, który wie, jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa i jak pomóc pacjentowi w sytuacji odczuwania dokuczliwych objawów. Pomoc specjalisty będzie nieunikniona zwłaszcza wtedy, gdy uzależnienie jest silne i/lub trwa już długi czas. Wówczas konieczne może być przeprowadzenie zabiegu mukotomii, który ma na celu poprawę drożności nosa.