Ślady krwi po ugryzieniu jabłka czy krew obecna podczas szczotkowania zębów nie jest normalnym stanem - zdrowe dziąsła nie krwawią. Co zrobić kiedy zauważymy ją u siebie?
Co znajdziesz w tym wpisie:
- przyczyny krwawienia dziąseł
- informacje o osobach szczególnie narażonych na krwawienie dziąseł
- metody radzenia sobie z problemem.
Przyczyny krwawienia dziąseł
Wbrew pozorom krwawienie dziąseł nie jest wcale błahą sprawą i nie powinniśmy go bagatelizować. Może być ono nie tyle konsekwencją mechanicznego uszkodzenia dziąsła podczas szczotkowania zębów, co sygnałem ostrzegawczym, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Wśród przyczyn krwawienia dziąseł wymienia się:
- stan zapalny spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej - niewłaściwe szczotkowanie zębów lub jego brak doprowadza do nagromadzenia się na zębach bakterii płytki nazębnej, a to pierwszy krok do rozwoju stanu zapalnego
- mechaniczne uszkodzenie dziąsła - zbyt twarda szczoteczka, zbyt duża siła użyta do czyszczenia zębów
- niedobory witamin (szczególnie witaminy K i C)
- choroby wątroby - jednym z objawów marskości wątroby jest właśnie krwawienie z dziąseł
- przyjmowanie niektórych leków takich jak leki immunosupresyjne, leki przeciwdrgawkowe, blokery kanałów wapniowych, środki antykoncepcyjne
- bruksizm (nocne zgrzytanie zębami)
Warto wiedzieć!
Kiedy zauważysz krwawienie dziąseł potraktuj to jak znak ostrzegawczy. Zbagatelizowanie problemu może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do utraty zębów.
Kto jest szczególnie narażony krwawienie dziąseł
Choroby przewlekłe, zmiany w gospodarce hormonalnej, stosowanie niektórych leków mogą predysponować do pojawienia się krwawienia dziąseł. Wśród osób szczególnie na nie narażonych znajdują się:
- ciężarne kobiety
- młodzież w okresie pokwitania
- palacze
- chorzy na cukrzycę
- osoby z chorobami wątroby.
Co robić, gdy dziąsła krwawią?
Pamiętajmy - zdrowe dziąsła nie krwawią. Dlatego, gdy zauważymy krew podczas szczotkowania zębów powinniśmy tego ignorować. A co najważniejsze, żadnym wypadku nie należy unikać wtedy codziennego szczotkowania zębów! Wręcz przeciwnie - trzeba dbać o nie z jeszcze większą starannością. Jeśli po 1–2 tygodniach bardziej intensywnego szczotkowania zębów krwawienie się nie zmniejszy, powinniśmy wybrać się na wizytę u lekarza stomatologa, który oceni stan zębów i dziąseł oraz pozwoli zdiagnozować przyczynę problemu. Możliwe, że dentysta zaleci stosowanie innej metody szczotkowania zębów albo zmianę pasty bądź płynu na takie, które są specjalnie przeznaczone do zmniejszania stanów zapalny dziąseł.
Warto wiedzieć!
Krwawienie dziąseł nie jest powodem do unikania codziennego szczotkowania - wręcz przeciwnie. Należy wtedy dbać o zęby i dziąsła jeszcze bardziej pieczołowicie. Jeśli krwawienie nie ustąpi po 1-2 tygodniach wzmożonej higieny wybierz się na wizytę do swojego dentysty.
Jak prawidłowo dbać o zęby i dziąsła?
Przede wszystkim należy pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Takie szczotkowanie powinno trwać około 2 minut bez względu na to, czy wykonujesz je za pomocą szczoteczki manualnej czy elektrycznej. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów - możliwe, że przy towarzyszącym krwawieniu dziąseł czy stanach zapalnych trzeba będzie ją wymienić na model z miękkim włosiem. Podczas wieczornej higieny nie zapominaj o wyszczotkowaniu języka, nitkowaniu oraz płukaniu jamy ustnej odpowiednim płynem np. przeznaczonym specjalnie do wrażliwych zębów, zapobiegającym osadzaniu się płytki nazębnej itp. Przy porannym myciu zębów możesz pominąć nitkowanie. Pamiętaj także o corocznych wizytach u swojego stomatologa.
Podsumowanie
Krwawienia dziąseł może dotyczyć każdego z nas, choć oczywiście są osoby szczególnie narażone na pojawienie się tego problemu. Pamiętajmy, że nie wolno go lekceważyć. Jeśli nie minie on samoistnie po 1-2 tygodniach koniecznie zgłośmy się po poradę do lekarza stomatologa, ponieważ nieleczone może przynieść bardzo poważne dla naszego zdrowia konsekwencje.
Jacek Rejdych, magister farmacji

Z wykształcenia magister farmacji, z zamiłowania entuzjasta zdrowego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu i sportu. W zimie morsuje, latem uwielbia eksplorować leśne ścieżki na jednośladzie. Od lat poszukujący i chłonący wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Uwielbia podróże z plecakiem, miłośnik zwierząt.