Popularność produktów z kolagenem rośnie już od kilku lat. W szczególności uwagę zwraca się na kolageny do picia, których regularnie spożywanie, może korzystnie wpływają na wygląd naszej skóry. Jak kolagen wpływa na skórę? Jak go stosować i jaki kolagen wybrać?
Jak działa kolagen na skórę?
Kolagen to białko budulcowe naszego organizmu, które stanowi główny składnik tkanki łącznej w naszym ciele. Jest on podstawowym budulcem naszej skóry, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych i rogówki oka. Kolagen zbudowany jest głównie z aminokwasów, m.in.:
-
glicyny - odgrywa rolę w procesie gojenia się ran i regeneracji tkanek,
-
proliny - zapewnia odpowiednią elastyczność i wytrzymałość, zapewnia skórze szybszą regenerację, opóźnia procesy starzenia się skóry,
-
lizyny - uczestnicy w produkcji elastyny, która odpowiada za elastyczność naszej skóry. Bezpośrednio wpływa na przeciwdziałanie starzeniu się skóry.
Kolagen odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowej, elastycznej i młodej skóry. Mianowicie odpowiednia ilość kolagenu w organizmie zapewnia skórze sprężystość, poprawia jej kondycję i poziom nawilżenia. Poza tym kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, potrzebnych naszej skórze.
Niestety już od 25. roku życia zawartość kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać. Około 50. roku życia następuje gwałtowany spadek kolagenu, a po 60. roku życia, białko to przestaje być syntezowane przez nasz organizm.
Co więcej, poziom kolagenu w naszym organizmie może się również zmniejszać na skutek:
-
wzmożonej aktywności fizycznej,
-
nadmiernej ekspozycji na promienie słonecznej,
-
wahań temperatur,
-
zmian hormonalnych,
-
niektórych chorób.
Wpływ kolagenu do picia na skórę. Co mówią badania?
Z racji tego, że wraz z wiekiem oraz na skutek różnych czynników zewnętrznych, poziom kolagenu w organizmie ulega zmniejszeniu, pogorszeniu ulegnie wówczas również kondycja naszej skóry. Objawy niedoboru kolagenu to:
-
pogorszenie kondycji skóry,
-
suchość skóry,
-
utrata jędrności i elastyczności skóry,
-
pojawienie się oznak starzenia się,
-
szara, szorstka skóra.
Aby zadbać o prawidłowy poziom kolagenu w naszym organizmie i tym samym, o zdrowy wygląd naszej skóry, warto rozpocząć suplementację kolagenu. Kolagen możemy suplementować za pomocą tabletek, płynów lub saszetek do rozpuszczania w wodzie. Co o suplementacji kolagenem mówią badania?
Badanie przeprowadzone przez Choi i wsp. wykazało, że suplementacja kolagenu zwiększa elastyczność skóry, jej nawilżenie oraz wpływa na jej gęstość. Inne badanie przeprowadzone przez Kim i wsp. wykazało, że suplementacja niskocząsteczkowego peptydu kolagenowego rybiego poprawia stan zdrowia fotostarzejącej się skóry kobiet w wieku 40-60 lat. Po 6-tygodniowej suplementacji dodatkowo poprawiło się nawilżenie ich skóry, a po 12 tygodniach przyjmowania kolagenu, poprawiła się elastyczność skóry i redukcja zmarszczek.
Inne badanie Proskch i wsp. wykazało, że doustne przyjmowanie peptydów kolagenowych także przyczyniło się do redukcji zmarszczek. Borumand i wsp. wykazali, że pewien typ hydrolizowanego rybiego kolagenu, z dodatkiem kwasu hialuronowego, witamin i minerałów, po 60 dniach zmniejszenie suchości skóry, zmarszczek i głębokości fałdów nosowo-wargowych.
Badanie z International Journal of Dermatology wykazało zaś, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu przez 90 dni skutecznie spowalniało starzenie się skóry, wpłynęło na redukcję zmarszczek, poprawę elastyczności i nawilżenie skóry.
Co więcej, suplementacja kolagenu korzystnie wpływa nie tylko na skórę naszej twarzy, ale i na ciało. Regularna suplementacja kolagenu przyczynia się do poprawy wyglądu skóry kobiet, które mają cellulit. Dzieje się to dzięki temu, że kolagenu poprawia jędrność i elastyczność naszej skóry.
Jaki rodzaj kolagenu do suplementacji wybrać?
Do tej pory opisano aż 29 typów kolagenów. Wśród najpowszechniejszych wymienia się kolagen typu I, który zajmuje około 80 proc. powierzchni skóry właściwej. Kolagen typu I występuje w skórze, kościach, więzadłach, kościach oraz rogówce oka. Odpowiada za wygląd naszej skóry, za jej jędrność i elastyczność.
Najlepszą formą kolagenu będzie kolagen hydrolizowany, czyli taki, który jest poddawany hydrolizie. Hydroliza polega na rozkładzie białka na mniejsze fragmenty (aminokwasy), dzięki czemu taka forma kolagenu ma lepszą przyswajalność i jest lepiej wchłaniana do organizmu.
Na rynku dostępne są również kolageny pozyskiwane z różnych źródeł:
-
kolagen wołowy - głównie zawiera kolagen typu I i II. Wpływa pozytywnie na regenerację skóry, opóźnienie procesów starzenia się. Kolagen wołowy ma również korzystny wpływ na zdrowie kości i stawów,
-
kolagen rybi (morski) - zawiera głównie kolagen typu I. Ma znaczenie dla poprawy wyglądu skóry, poprawia jej elastyczność i nawilżenie. W porównaniu do pozostałych typów kolagenów ma najwyższą przyswajalność i jest łatwo trawiony,
-
kolagen wieprzowy - głównie kolagen typu I i III. Podobne działanie do kolagenu wołowego,
-
kolagen wegetariański - tworzony jest z aminokwasów otrzymywanych z roślin.
Za najlepiej przyswajalny w ludzkim organizmie uznaje się kolagen rybi, którego włókna kolagenowe w swojej strukturze są najbardziej zbliżone do kolagenu ludzkiego.
Suplementy diety na skórę i włosy z kolagenem występują w formie kapsułek, proszku lub tabletek, a wybór suplementu można dopasować do własnych preferencji. Najpopularniejszą formą są proszki do rozpuszczania, które zazwyczaj wyróżniają się wysoką zawartością kolagenu i jednocześnie zapewniają szybszą wchłanialność. Dzienna dawka kolagenu mieści się w zakresie od 2,5 do 15 g.
Jak długo stosować kolagen?
Suplementacja kolagenu powinna trwać co najmniej 3 miesiące, ponieważ proces odbudowy skóry zajmuje od 90 do 120 dni. Jeżeli jednak chcemy zadbać o zdrowy i młody wygląd naszej skóry, warto kontynuować suplementację na co dzień.
A jeśli zastanawiasz się, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry, to więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu.