Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?
Z problemem porannych mdłości i nudności boryka się wiele kobiet spodziewających się potomstwa. Dolegliwości te mogą przybierać różne nasilenie. Niekiedy są łagodne, ale zdarza się, że wywołują duży dyskomfort i uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków. U większości mam pojawiają się około czwartego tygodnia po zapłodnieniu i ustępują samoistnie pod koniec pierwszego trymestru.
Poznaj przyczyny nudności
Zanim dowiesz się, jakie istnieją sposoby na nudności w ciąży, spróbujmy prześledzić przyczyny ich występowania. Przyjmuje się, że dyskomfort w żołądku, któremu towarzyszy uczucie potrzeby zwymiotowania może być wywoływany przez wiele różnych czynników. Jednym z nich jest wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG), hormonu wydzielanego najpierw przez zarodek, a następnie przez łożysko. Ponieważ jest on produkowany w bardzo dużych ilościach, może doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.
Pozostałe przyczyny nudności i mdłości w ciąży to:
-
cofanie się treści pokarmowej na skutek obniżonego napięcia mięśnia zwieracza wpustu żołądka,
-
zmienne odbieranie bodźców smakowych i zapachowych przez ciężarną,
-
niedobór witamin z grupy B, które uczestniczą w reakcjach metabolicznych węglowodanów, tłuszczów i białek,
-
niektóre schorzenia takie jak np. nieuregulowana niedoczynność tarczycy, astma, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Jak długo trwają mdłości w ciąży?
Dynamiczny wzrost gonadotropiny kosmówkowej następuje między czwartym a siódmym tygodniem po poczęciu. To właśnie wtedy mogą pojawić się po raz pierwszy mdłości u ciężarnej. Zwykle ustępują około czternastego tygodnia ciąży, jednak zdarza się, że trwają nawet do końca drugiego trymestru.
Co oznacza brak nudności w czasie ciąży?
Pojawienie się porannych mdłości zazwyczaj stanowi reakcję na wzrost stężenia beta HCG. Ich brak wcale nie musi oznaczać poronienia czy nieprawidłowego rozwoju płodu. Wręcz przeciwnie, niektóre przyszłe mamy w ogóle ich nie doświadczają i nie jest to żaden powód do niepokoju. Jeśli nie występują, może to wskazywać na mniej wrażliwy żołądek lub na lepsze radzenie sobie ciała z wysokim poziomem hormonów.

Domowe sposoby na nudności
Leczenie ambulatoryjne u większości ciężarnych odczuwających dyskomfort w żołądku i potrzebę zwymiotowania nie jest potrzebne. Stosuje się je tylko w przypadku mocno nasilonych postaci wymiotów. Wsparciem w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami mogą okazać się domowe sposoby na nudności w ciąży. W pierwszej kolejności warto zadbać o dietę, która powinna być lekkostrawna i zawierać spore ilości białka. Rezygnacja ze spożywania posiłków w tej sytuacji nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może doprowadzić do spadku poziomu glukozy we krwi, co sprzyja występowaniu mdłości. Lekarze zalecają, aby jeść mniej, a częściej. Warto też zadbać o spokojne i w miarę możliwości nieśpieszne poranki. Po przebudzeniu dobrze jest poleżeć dłużej, a przy łóżku mieć przekąskę np. w postaci wafli ryżowych lub suszonych owoców.
Dieta: sprawdź, jakich potraw unikać
Każda zdrowa mama powinna zdawać sobie sprawę, że właściwy sposób odżywiania stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na samopoczucie i kondycję rozwijającego się w jej łonie dziecka. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się porannych mdłości, warto szczególną uwagę zwrócić na odżywianie. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty ciężkostrawne, mocno przyprawione oraz wysoko przetworzone, gdyż mogą one przyczynić się do wystąpienia zgagi. Mamom spodziewającym się dziecka zaleca się też unikanie napojów gazowanych oraz mocnej kawy i herbaty. W przypadku intensywnych wymiotów należy wypijać duże ilości płynów, które pomogą zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu.
Imbir i migdały – sprawdzone rozwiązanie
Jednym z dość znanych sposobów na nudności w ciąży jest sięgnięcie po imbir. Ta wieloletnia roślina o zielonej łodydze i zielono-żółtych kwiatostanach od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej jako naturalny środek zmniejszający mdłości i wymioty. W jej kłączu znajdują się silnie pachnące związki ketonowe takie jak gingerole, które mogą pomóc w uregulowaniu pracy układu pokarmowego. W leczeniu dolegliwości żołądkowych można wykorzystać imbir w różnych postaciach: naparu, wyciągu, kandyzowanego kłącza, cukierków. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z jego ilością. Spożywanie imbiru w nadmiarze może zwiększyć ryzyko poronienia.
Ciężarne, które cierpią z powodu dokuczliwych wymiotów, mogą też wypróbować migdały. Stanowią one cenne źródło kwasu foliowego, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, fosforu i magnezu. Można spożywać je w formie samodzielnej przekąski lub jako dodatek do owsianki czy musli.
Napary i herbaty, dzięki którym unikniesz mdłości
W zapobieganiu nieprzyjemnym odczuciom ze strony żołądka pomocne mogą również okazać się ziołowe napary. By wspomóc perystaltykę jelit, usprawnić działanie wątroby i rozluźnić zwieracze przełyku, można sięgnąć po herbatę z mięty pieprzowej, kopru włoskiego lub rumianku. Mięta zawiera związki stymulujące wytwarzanie soku trawiennego, z kolei koper włoski może dodatkowo pomóc w złagodzeniu wzdęć. Na poranne mdłości w ciąży mogą zadziałać również napary z majeranku oraz melisy.
Ciążowe nudności a mocne zapachy
Dość częstą niedogodnością kobiet w ciąży jest też nadwrażliwość na zapachy. Wiele mam już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu uskarża się na wyostrzenie węchu. Przypadłość ta jest związana przede wszystkim z działaniem hormonów wytwarzanych przez łożysko, które stymulują powstawanie nowych połączeń neuronowych odpowiedzialnych za zmysł powonienia. Wskutek tego dotychczas lubiane aromaty mogą być odczuwane silniej, a nawet stać się przyczyną porannych nudności w ciąży. Zazwyczaj dolegliwość ta ustępuje na początku drugiego trymestru, jednak może towarzyszyć przyszłej mamie znacznie dłużej. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nią, jest otaczanie się przyjemnymi zapachami, do których należą cytrusy, wanilia czy rumianek.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży
By poranne mdłości i nudności w ciąży stały się mniej dokuczliwe, warto zadbać o regularny ruch. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w złagodzeniu przykrych dolegliwości, a także w dotlenieniu organizmu. Najczęściej polecane formy aktywności dla mam spodziewających się dziecka to:
Przed ich rozpoczęciem warto jednak zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciążę. Odradza się podejmowanie intensywnego ruchu przed ukończeniem pierwszego trymestru, ponieważ w tym czasie zachodzi największe ryzyko poronienia. Warto również pamiętać, że istnieją objawy, które stanowią podstawę do natychmiastowego zaprzestania ćwiczeń. Należą do nich bóle i zawroty głowy, wyczerpanie, ból w dolnej części brzucha, duszności oraz zmniejszenie odczuwanych ruchów dziecka.
Już znasz sposoby na mdłości w ciąży!
Mamy nadzieję, że teraz już znasz bezpieczne sposoby na nudności w ciąży i wiesz, jak sobie poradzić z przykrymi dolegliwościami ze strony żołądka. Jeśli poranne mdłości są bardzo dokuczliwe, zwróć uwagę na dietę i ilość wypijanych płynów. W zwalczeniu tej przypadłości pomocne mogą również okazać się suplementy w postaci tabletek do ssania z ekstraktem z kłącza imbiru oraz witaminami z grupy B.