Katar sam w sobie nie jest groźny dla zdrowia i w większości przypadków ustępuje samoistnie. Jednak może być także objawem przeziębienia czy grypy i wówczas wymaga odpowiedniego leczenia. Jeżeli chcesz poznać sprawdzone sposoby, jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru, zapraszamy do artykułu.
Czym jest katar?
Katar, czyli nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa, który objawia się wydzielaniem śluzu (wydzieliny nosowej), zatkaniem nosa i kichaniem. Katar często towarzyszy przeziębieniu i grypie, ale może być też spowodowany innymi czynnikami, takimi jak alergie (np. na pyłki roślin, roztocza) czy podrażnienia wywołane przez substancje drażniące (np. dym papierosowy). Katar może być przejściowy (w przypadku alergii) lub utrzymywać się przez dłuższy czas, gdy związany jest z infekcją bakteryjną. W zależności od przyczyny katar może trwać od kilku dni do kilku tygodni i zwykle ustępuje samoistnie, chociaż czasami może wymagać leczenia.
Nigdy nie należy bagatelizować kataru, ponieważ w przypadku zakażenia patogenami stan zapalny może przenieść się na górne drogi oddechowe, migdałki, ucho środkowe, a nawet przerodzić się w anginę, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.
Rodzaje kataru?
-
Katar wirusowy: Najczęściej jest spowodowany infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa. Objawia się wodnistą wydzieliną, kichaniem i uczuciem zatkanego nosa.
-
Katar alergiczny: Wywołuje go reakcja na alergeny takie jak pyłki, roztocza, sierść zwierząt czy pleśń. Objawy obejmują świąd nosa, wodnistą wydzielinę, kichanie i zaczerwienienie oczu. Rodzajem tego kataru jest katar sienny powiązany z porami roku. Objawy mogą się nasilać w określonych miesiącach, np. w czasie pylenia roślin.
-
Katar bakteryjny: Może wystąpić przy infekcji, kiedy bakterie zalegają w błonie śluzowej. Wydzielina z nosa jest zazwyczaj gęsta i może mieć żółty lub zielony kolor.
-
Katar zatokowy: Jest stanem zapalnym błon śluzowych w zatokach przynosowych. Związany jest z nadmierną produkcją śluzu, blokującą ujścia zatok. Zalegający śluz może prowadzić do infekcji bakteryjnej lub wirusowej, wywołując ból głowy, problemy z oddychaniem oraz inne objawy. Katar zatokowy może przekształcić się w przewlekłe zapalenie zatok, jeśli trwa dłużej niż 12 tygodni i pojawia się regularnie.
Jak pozbyć się kataru – domowe sposoby
Naturalne, domowe sposoby na katar pomagają w udrożnieniu dróg oddechowych i rozrzedzeniu śluzu. Dzięki nim można uniknąć stosowania leków i skutecznie wyleczyć dolegliwości związane z katarem. Jak szybko pozbyć się kataru w domu?
-
Inhalacje – Gorąca para wodna pomaga nawilżyć drogi oddechowe i rozrzedzić śluz, co ułatwia jego usunięcie. Aby wykonać inhalacje, należy dodać kilka kropli olejku eterycznego (eukaliptusowego, rumiankowego lub lawendowego) do naczynia z gorącą wodą i pochylić się nad nim, przykrywając głowę ręcznikiem. Należy wdychać parę przez 5-10 minut.
-
Nawilżanie nosa solą fizjologiczną – Sól fizjologiczna nawilża i oczyszcza błonę śluzową nosa. W aptekach można kupić gotowe preparaty z solą fizjologiczną lub wodą morską, ale można też przygotować roztwór w domu (pół łyżeczki soli na szklankę przegotowanej wody). Wystarczy wkraplać kilka kropli do nosa 3-4 razy dziennie.
-
Ciepłe okłady na nos – Ciepło pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i udrażniać nos. Wystarczy zanurzyć czystą ściereczkę w ciepłej wodzie i po wyciśnięciu nadmiaru wody położyć na nosie na kilka minut. Można stosować okłady kilka razy dziennie.
-
Picie dużej ilości płynów – Picie wody, herbatek ziołowych (np. z rumianku, imbiru lub mięty) pomaga nawodnić organizm, co ułatwia usunięcie śluzu.
-
Czosnek i miód – Czosnek działa przeciwbakteryjnie, a miód łagodzi podrażnienia. Wystarczy zgnieść ząbek czosnku i wymieszać z łyżeczką miodu. Jest to doskonały sposób na wzmocnienie odporności.
-
Imbir z cytryną i miodem – Napój z ciepłej wody, imbiru, miodu i cytryny działa rozgrzewająco i jest pomocny w walce z infekcjami. Można pić taką herbatkę 2-3 razy dziennie.
-
Ostre przyprawy – Ostre przyprawy mogą udrożnić nos, ponieważ zwiększają przepływ śluzu. Dodanie ostrej papryki lub imbiru do jedzenia może przynieść ulgę przy zatkanym nosie.
Jak pozbyć się kataru z zatok?
Katar zatokowy jest wyjątkowo dokuczliwy, powodując ból i uczucie ucisku w okolicach czoła oraz nosa. Aby skutecznie go złagodzić, warto sięgnąć po metody, które pomagają rozrzedzić i usunąć zalegający śluz z zatok. Inhalacje, irygacje solą fizjologiczną oraz ciepłe okłady to sprawdzone sposoby, które mogą przynieść szybką ulgę i poprawić komfort oddychania. Jak pozbyć się kataru zatokowego?
-
Inhalacje z dodatkiem soli – Sól pomaga w usunięciu śluzu i działa przeciwzapalnie. Należy dodać łyżeczkę soli morskiej do ciepłej wody i stosować ją do inhalacji. Para z solą może pomóc oczyścić zatoki. Inhalacje z roztworem soli fizjologicznej można także przeprowadzić z wykorzystaniem nebulizatora. Jest to urządzenie zamieniające roztwór soli fizjologicznej w mgiełkę, tym samym ułatwiając inhalacje. Nebulizator często stosuje się u dzieci jako wygodniejszą formę inhalacji.
-
Nawadnianie i ciepłe napoje – Regularne picie wody i ciepłych napojów pomaga rozrzedzić śluz w zatokach i ułatwia jego usunięcie.
-
Płukanie zatok solą fizjologiczną (irygacja) – Irygacje zatok pomagają wypłukać śluz z jamy nosowej i oczyścić zatoki. Można w tym celu użyć specjalnego irygatora lub roztworu soli fizjologicznej w sprayu. Taki zabieg można wykonywać 1-2 razy dziennie.
-
Rozgrzewanie zatok – Ciepłe okłady nałożone na czoło i okolice nosa mogą pomóc złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Ciepło pomaga także upłynnić śluz, co może ułatwić jego usunięcie.
-
Oklepywanie – Delikatne oklepywanie zatok, szczególnie nad łukami brwiowymi i w okolicy nosa pomaga w rozbijaniu śluzu i ułatwia jego odpływ.
Jak skutecznie pozbyć się kataru – leki na katar
Leczenie kataru za pomocą leków i tabletek na katar pozwala szybko złagodzić objawy i poprawić komfort oddychania, szczególnie w przypadku dokuczliwego zatkania nosa. Wybór odpowiedniego środka zależy przede wszystkim od rodzaju kataru. Najczęściej stosowane leki na katar to:
-
Leki obkurczające śluzówkę nosa: zmniejszają obrzęk błon śluzowych, co pomaga udrożnić nos i zatoki. Zalecane są do stosowania krótkoterminowego (zwykle do 5-7 dni). Najbardziej znanym lekiem tego typu jest pseudoefedryna.
-
Leki antyhistaminowe: są pomocne w walce z alergicznym nieżytem nosa, gdyż zmniejszają reakcję na alergeny. Mogą być stosowane długoterminowo (pod kontrolą lekarza).
-
Leki mukolityczne (rozrzedzające śluz): rozrzedzają gęstą wydzielinę z nosa, ułatwiając jej wydalenie z dróg oddechowych. Mogą być stosowane w przebiegu kataru zatokowego, przy zatkanych zatokach i gęstym katarze, ale również przy mokrym kaszlu.
-
Preparaty donosowe na bazie soli fizjologicznej lub wody morskiej: nawilżają błonę śluzową nosa, pomagając oczyścić ją z zalegającego śluzu. Można je stosować codziennie, także na katar u małego dziecka i kobiet w ciąży.
-
Preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe: redukują ból i obrzęk w zatokach. Mogą pomóc złagodzić ból głowy i zatok.
Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku przewlekłego kataru utrzymującego się dłużej niż 2 tygodnie. Podobnie, jeśli w wyniku kataru pojawia się ból gardła czy kaszel – może to świadczyć o rozwoju zakażenia w dolnych drogach oddechowych. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli katarowi towarzyszy gorączka utrzymująca się dłużej niż 3 dni. Może to świadczyć, iż doszło do nadkażenia bakteryjnego i niezbędne jest wdrożenie antybiotyku.