Od czasów starożytnych ludzie korzystali z dobrodziejstwa płynącego z inhalacji, do dziś stanowią one doskonały sposób kuracji, zarówno u dorosłych jak i u nawet bardzo małych dzieci. Czym są inhalacje? To sposób wprowadzenia substancji aktywnej do organizmu poprzez wdech w celu uzyskania efektu leczniczego.
Nebulizator lub domowa miska z ręcznikiem!
Do jej wykonania można użyć nebulizatora, który jest bardzo wygodny w użyciu, bezpieczny, sprawdzi się szczególnie u dzieci, pozwala na użycie wielu różnych substancji poczynając od roztworu soli fizjologicznej (0,9% NaCl - rozcieńczony roztwór chlorku sodu, czyli soli kuchennej), kończąc na płynach zawierających leki, wydawanych z przepisu lekarza.
Można też zastosować domowe sposoby, na przykład poprzez wdychanie olejków eterycznych, uwalniających się pod wpływem ciepła z preparatów rozsmarowanych na klatce piersiowej - maści, olejków. Kolejnym sposobem jest inhalacja parowa - do jej sporządzenia potrzeba miski z gorącą wodą i ręcznika. Atutem tej metody jest szeroka gama możliwych do wykorzystania środków takich jak olejki, zioła, sole…
Na przewlekły katar i uczucie "zatkania"
W praktyce inhalacje znajdą zastosowanie przede wszystkim przy wszelkich infekcjach dróg oddechowych. Jeśli padniemy ofiarą męczącego, przewlekłego kataru, a mamy w domu inhalator- wystarczy ampułka soli fizjologicznej i ok. 10 min wolnego czasu. W przypadku, kiedy katar jest gęsty, zatoki obolałe, uczucie „zatkania” nie pozwala swobodnie oddychać - warto sięgnąć po roztwór hipertoniczny, który rozrzedzi zalegającą wydzielinę i ułatwi usunięcie jej z zatok.

Inhalacja olejkiem tymiankowym wskazana przy katarze, kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu migdałów.
Kiedy pod ręką mamy akurat miskę i trochę wrzątku - też można sobie poradzić. Jeśli chodzi o tzw.„parówkę” możemy skorzystać z olejków eterycznych oraz suszonych ziół, herbatek ziołowych. Sprawdzi się olejek eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy, jeśli dysponujemy suszem z szałwii, tymianku czy rumianku - wystarczy zalać je wrzątkiem i gotowe! Zwykła kuchenna sól też się nada. Po sporządzeniu roztworu wystarczy nachylić się nad miską, nakryć ręcznikiem i wdychać przez nos ciepłą parę przez kilka minut.
Dobre na stan zapalny i podrażnione gardło!
Kiedy doskwiera podrażnione gardło, kaszel - nie ma sprawy - odpowiednia inhalacja przyniesie ulgę. Przy użyciu nebulizatora możemy nawilżyć gardło solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego. Stosując domowe metody- do miski z gorącą wodą można dodać olejek eteryczny bądź zaparzyć zioła - taka inhalacja pozwoli zniwelować stan zapalny gardła, będzie działała wykrztuśnie.
Należy pamiętać, że ważna jest systematyczność, inhalacje wykonuje się ok 2-4 razy na dobę, każdorazowo po kilka minut. W trosce o zdrowie, to naprawdę niewiele!
Bibliografia:
Gerard Nowak, Joanna Nawrot „Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego”
Izabela Przetaczek-Rożnowska, Gabriela Warzecha Analiza znajomości i wykorzystania olejków eterycznych wśród wybranej grupy konsumentów Med Rodz 2017; 20(1): 31-36
Katarzyna Brzustewicz, magister farmacji
