Cały czas jest ci zimno, nawet mimo tego, że jesteś ubrany, a w pomieszczeniu jest ciepło? Ciągłe uczucie zimna może być objawem wielu nieprawidłowości w naszym organizmie, które mogą wymagać wdrożenia odpowiedniego leczenia pod okiem specjalisty. Jakie mogą być przyczyny ciągłego uczucia zimna?
Ciągłe uczucie zimna - przyczyny
Ciągłe uczucie zimna, które występuje mimo przebywania w ciepłym miejscu, mimo odpowiedniego ubioru lub sprzyjających ciepłych warunków otoczenia, może wskazywać na problemy natury zdrowotnej.
Termoregulacja to proces fizjologiczny, który umożliwia organizmowi utrzymane stałej temperatury ciała, niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych. Jeżeli więc pomimo sprzyjających warunków, uczucie zimna nieustannie nam towarzyszy, może to świadczyć o zaburzeniach termoregulacji, których nie należy bagatelizować.
Co oznacza ciągłe uczucie zimna?
Ciągłe uczucie zimna a anemia
Ciągłe uczucie zimna może być jednym z objawów niedokrwistości wywołanej m.in. niedoborami żelaza lub nadmierną utratą krwi np. w wyniku miesiączki. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest jednak niedobór żelaza wynikający z jego niedostatecznej ilości w pożywieniu lub z trudności z jego wchłanialnością do organizmu.
Żelazo natomiast jest kluczowe dla hemoglobiny, białka w czerwonych krwinkach, które odpowiada za transport tlenu do tkanek i komórek organizmu. Jeżeli w organizmie mamy do czynienia z niedoborem żelaza, to wówczas zmniejsza się również ilość hemoglobiny, w związku z czym nie jest ona w stanie przetransportować odpowiedniej ilości tlenu.
W rezultacie dochodzi do niedotlenienia, powodującego zaburzenia metabolizmu, objawiające się właśnie ciągłym uczuciem zimna. Niedokrwistości często także towarzyszą objawy, takie jak nadmierne zmęczenie, senność, brak energii, blada i sucha skóra, widoczne cienie pod oczami.
Ciągłe uczucie zimna a zaburzenia krążenia
Ciągłe uczucie zimna może być również spowodowane zaburzeniami krążenia, w których, pod wpływem różnych czynników, dochodzi do niedostatecznego ukrwienia organizmu. Słabsze krążenie krwi powoduje więc, że krew nie dociera w odpowiedniej ilości do wszystkich obszarów organizmu, co prowadzi do ciągłego uczucia zimna.
Ciągłe uczucie zimna a niedoczynność tarczycy
Zaburzenia hormonalne to także jedna z przyczyn ciągłego uczucia zimna. Hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w termoregulacji ciała, tym samym zapewniając odpowiednią temperaturę ciała przez cały czas. Gdy w niedoczynności tarczycy dochodzi do niedoboru tyroksyny, ma miejsce spowolnienie procesów metabolicznych, co następnie skutkuje tym, że organizm nie jest w stanie utrzymać równowagi cieplnej.
W niedoczynności tarczycy organizm produkuje więc mniejsze ilości ciepła, niż powinien, co w efekcie objawia się ciągłym uczuciem zimna.
Niedoczynności tarczycy dodatkowo towarzyszą objawy, takie jak zimne dłonie i stopy, nadmierne zmęczenie, ospałość, sucha skóra, wahania wagi, zaparcia, obniżony nastrój, spowolnione tętno.
Niedowaga i niedobory żywieniowe a ciągłe uczucie zimna
Jeżeli przez dłuższy czas jesteśmy na diecie odchudzającej, spożywamy zbyt mało kalorii lub nasza dieta jest uboga w składniki odżywcze, nic więc dziwnego, że odczuwamy ciągłe uczucie zimna. W takiej sytuacji, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości kalorii, nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej energii, która utrzyma ciepłotę naszego ciała. W efekcie osoby niedożywione często odczuwają zimno, nawet jeżeli na zewnątrz lub w pomieszczeniu jest nawet gorąco.
Ciągłe uczucie zimna może również występować na skutek niedostatecznej ilości tkanki tłuszczowej, która działa niejako jako izolator przed niskimi temperaturami. Przyczyny zbyt niskiej tkanki tłuszczowej to także zbyt niska podaż kalorii, ale i zbyt szybka i duża utrata masy ciała w krótkim czasie, zbyt duża aktywność fizyczna i niedostosowana do tego dieta oraz zaburzenia odżywiania, w szczególności anoreksja.
Przemęczenie i stres a uczucie zimna
Ciągłe uczucie zimna może dotyczyć osób doświadczających przewlekłego stresu, osób przemęczonych i przepracowanych. Chroniczne zmęczenie osłabia bowiem organizm, który próbuje oszczędzać energię, a tym samym, nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości ciepła.
Nieustanne uczucie zimna może również pojawiać się w przebiegu depresji, lęku, zaburzeń psychosomatycznych, problemów ze snem lub innych problemów na tle psychicznym.
Ciągłe uczucie zimna - leczenie
Leczenie ciągłego uczucia zimna zawsze musi być dostosowane do jego przyczyny. Osoby, które doświadczają ciągłego uczucia zimna powinny udać się na konsultację lekarską i/lub wykonać badania krwi, które pomogą zidentyfikować źródło problemu.
Jeżeli przyczyną uczucia zimna, okaże się niedokrwistość z niedoboru żelaza, to wtedy leczenie polegać będzie na uzupełnienie tych niedoborów. Może ono obejmować zmianę diety i wprowadzenie do niej produktów bogatych w żelazo, jak i stosowanie suplementów z żelazem. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków z żelazem dostępnych na receptę.
Jeżeli zaś powodem okaże się niedoczynność tarczycy, to leczenie będzie obejmować stosowanie leków zawierających lewotyroksynę, których dawka i częstotliwość stosowania zawsze powinna być dopasowana przez lekarza prowadzącego.
Doraźnie warto stosować również metody poprawiające komfort cieplny, jak np. używanie termoforów, ubieranie odzieży termicznej czy picie ciepłych naparów. Doraźne metody nie zastąpią jednak leczenia przyczynowego, dlatego bardzo ważne jest, aby udać się na wizytę lekarską.