Prawidłowa pielęgnacja skóry to coś więcej niż tylko dobór odpowiednich kosmetyków. Kluczową rolę odgrywa również kolejność ich nakładania, która jeżeli nie będzie odpowiednia, może znacząco obniżyć działanie kosmetyku. Jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków?
Dlaczego odpowiednia kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie?
Aby pielęgnacja skóry była skuteczna, znaczenie ma nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków, ale także kolejność ich aplikacji. Kosmetyki nałożone na twarz w niewłaściwej kolejności mogą utrudniać wchłanianie składników aktywnych, a niekiedy nawet osłabiać działanie pozostałych produktów.
Podstawowa zasada mówi o tym, że jako pierwsze nakładamy kosmetyki o lekkiej, wodnistej konsystencji, które łatwo wnikają w głąb naszej skóry. Jeżeli nałożylibyśmy je np. na gęsty krem, to wówczas ich działanie mogłoby zostać niejako “zablokowane”, ponieważ zawarte w nim składniki aktywne nie miałyby szansy przeniknąć do najgłębszych warstw naskórka.
W drugiej kolejności nakładamy na twarz kosmetyki o gęstej i tłustej konsystencji, które tworzą na naszej skórze warstwę ochronną chroniącą przed utratą wilgoci i zabezpieczającą skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków?
Jeżeli chcemy, żeby codzienna pielęgnacja faktycznie miała korzystny wpływ na kondycję naszej skóry, powinniśmy stosować się do odpowiedniej kolejności nakładania kosmetyków:
Produkty do oczyszczania twarzy
Pierwszym i najważniejszym krokiem w codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie twarzy, które pozwala usunąć makijaż, resztki kosmetyków, nadmiar sebum i wszelkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się na skórze w ciągu dnia.
Rano do oczyszczenia skóry wystarczy preparat na bazie wody, np. żel, pianka lub emulsja, które usuną nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków zastosowanych wieczorem. Wieczorem natomiast warto zastosować metodą dwuetapowego oczyszczania.
W pierwszym etapie oczyszczania możemy użyć olejku lub płynu micelarnego, które rozpuszczą makijaż, sebum oraz filtry przeciwsłoneczne. Drugi etap oczyszczania z kolei polega na zastosowaniu żelu lub pianki, które dogłębnie oczyszczą skórę i usuną pozostałości po produktach użytych w pierwszym etapie oczyszczania.
Jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy?
-
Używaj letniej wody - gorąca woda może podrażnić skórę i zwiększyć produkcję sebum,
-
Masuj twarz opuszkami palców przez co najmniej minutę - w szczególności w okolicach nosa, brody i linii włosów,
-
Nie pocieraj skóry- może to prowadzić do podrażnień,
-
Dokładnie spłucz kosmetyk do mycia twarzy - pozostałości produktów do mycia mogą przyczyniać się do powstawania niedoskonałości,
-
Osusz skórę czystym, miękkim ręcznikiem - ręczniki do twarzy należy wymieniać co 1-2 dni lub używać jednorazowych papierowych ręczników.
Peeling lub kwas złuszczający naskórek
Peeling lub kwas złuszczający powinny być stosowane po dokładnym oczyszczeniu skóry, jeszcze przed przejściem do kolejnego kroku pielęgnacji. Warto pamiętać, że tego typu produkty nie są przeznaczone do codziennego użytku, ponieważ nadmierne złuszczanie może prowadzić do podrażnień, przesuszenia i osłabienia bariery hydrolipidowej skóry.
Peelingi enzymatyczne oraz kwasy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej będzie to 1-2 razy w tygodniu, w zależności od np. stężenia kwasu oraz od typu naszej cery.
Tonik do twarzy
Wiele osób zapomina na co dzień o tonizowaniu - a tak naprawdę jest to jeden z bardzo ważnych kroków w pielęgnacji skóry. Tonik pomaga przywrócić skórze jej naturalne pH, które może zostać zaburzone przez stosowanie produktów do mycia twarzy. Co więcej, tonizowanie skóry pozwala przygotować ją do dalszej pielęgnacji.
Jak prawidłowo aplikować tonik? Do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest nakładanie toniku bezpośrednio dłońmi - wystarczy nanieść niewielką ilość toniku na dłonie i delikatnie wklepać go w skórę twarzy. Drugą opcją jest z kolei nakładanie toniku za pomocą płatka kosmetycznego. W drugim przypadku warto jednak pamiętać, aby nie pocierać skóry. Wystarczy delikatnie przykładać do skóry nasączony tonikiem wacik.
Esencja do twarzy
Esencja do twarzy wywodzi się z koreańskiej pielęgnacji i od lat cieszy się rosnącą popularnością również w kulturze zachodniej. Esencja w porównaniu do toniku ma lżejszą i bardziej wodnistą konsystencję, dlatego też stanowi ona dodatkowo źródło intensywnego nawilżenia.
W koreańskiej pielęgnacji esencję stosuje się bezpośrednio po toniku, nakładając ją dłońmi i delikatnie wklepując w skórę twarzy. Jeżeli jednak używamy na co dzień toniku, to esencja nie jest obowiązkowym krokiem w pielęgnacji.
Serum do twarzy
Serum zawiera wysokie stężenie składników aktywnych, a więc jest to najbardziej skoncentrowany kosmetyk w całej rutynie pielęgnacyjnej. Rano najlepiej stosować serum nawilżające (np. z kwasem hialuronowym) lub antyoksydacyjne (np. z witaminą C). Wieczorem z kolei zaleca się sięgnąć po serum silnie regenerujące lub złuszczające np. z retinolem.
Jak prawidłowo nakładać serum na twarz?
-
Użyj 2-3 kropli - delikatnie rozprowadź serum na opuszkach placów,
-
Wklep serum w skórę - nie pocieraj,
-
Poczekaj ok. 30 minut - przed przejściem do kolejnego kroku pielęgnacji.
Krem lub serum pod oczy
W kolejnym kroku pielęgnacji warto sięgnąć po krem pod oczy. Skóra pod oczami jest aż cztery razy cieńsza niż na reszcie twarzy, posiada mniej gruczołów łojowych i jest bardziej podatna na utratę elastyczności, dlatego wymaga ona niezwykle delikatnej pielęgnacji. Krem lub serum pod oczy pomoże nawilżyć i wygładzić skórę, a także zredukować oznaki zmęczenia, takie jak cienie pod oczami, opuchlizna czy drobne zmarszczki.
Jak prawidłowo nakładać krem pod oczy? Najpierw nabierz niewielką ilość produktu i delikatnie rozprowadź go pod oczami opuszkami palców - zacznij od zewnętrznego kącika oka i kieruj się w kierunku wewnętrznego. Pamiętaj, aby nie nakładać kremu zbyt blisko linii rzęs, ponieważ wtedy może on przedostać się do oczu i wywołać podrażnienia.
Krem do twarzy
Krem do twarzy to prawie ostatni etap codziennej pielęgnacji, który zamyka i zabezpieczenia nałożone wcześniej składniki aktywne. Krem tworzy na skórę warstwę okluzyjną, która zapobiega utracie nawilżenia oraz chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Podczas wyboru kremu do twarzy warto jednak wziąć pod uwagę porę roku. Zimą skóra będzie potrzebować bardziej odżywczych, gęstszych formuł, latem natomiast lepiej sprawdzą się kremy do twarzy o lżejszej konsystencji.
Krem z SPF
Ochrona przeciwsłoneczna to absolutna podstawa codziennej porannej pielęgnacji. Krem z filtrem SPF ma za zadanie ochronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego krem przeciwsłoneczny nakładamy jako ostatni? Nakładanie na niego innych kosmetyków mogłoby znacząco osłabić jego skuteczność.
Krem z filtrem SPF nakładamy przed nałożeniem makijażu. Jak to zrobić prawidłowo? Najlepiej wykorzystać do tego “metodą dwóch placów.” Wyciskamy krem przeciwsłoneczny na długość palca wskazującego i środkowego. Następnie nakładamy krem na twarz, delikatnie go wklepując. Dopiero po odczekaniu ok. 15-20 minut możemy nałożyć makijaż.
Warto również pamiętać o reaplikacji kremu z SPF co około 2-3 godziny. W tym celu dobrze sprawdzą się mgiełki SPF, które wystarczy rozpylić na twarzy, pudry ochronne z filtrem UV lub kremy przeciwsłoneczne w sztyfcie.