Promieniowanie słoneczne ma wysoce negatywny wpływ na kondycję naszej skóry oraz na nasze zdrowie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jednorazowe nałożenie kremu z filtrem rano nie zapewnia skutecznej ochrony przed słońcem na cały dzień. Co ile należy reaplikować SPF?
Reaplikacja SPF w ciągu dnia - dlaczego jest ważna?
Pełna skuteczność filtrów przeciwsłonecznych utrzymuje się przez około 2-3 godziny, co oznacza, że jeżeli nałożymy SPF rano, to w południe jego działanie będzie nie tyle co osłabione, co praktycznie znikome. Często możemy spotkać się z błędnym przekonaniem, że im wyższy SPF, to, tym dłużej działa filtr przeciwsłoneczny, w rzeczywistości jednak wysokość SPF nie ma znaczenia dla czasu jego skuteczności.
Właściwości filtrów przeciwsłonecznych osłabiają się stopniowo pod wpływem wielu czynników zewnętrznych. Jakie czynniki zmniejszają działanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym?
-
Nadmierne pocenie się - wraz z potem warstwa ochronna może ulegać zmywaniu,
-
Kąpiele w basenie, w morzu, oceanie - woda może przyspieszać ścieranie kremu z SPF, nawet jeżeli jest on wodoodporny,
-
Wycieranie ciała ręcznikiem - mechaniczne pocieranie skóry prowadzi do ścierania kremu,
-
Kontakt skóry z ubraniami, piaskiem, dłońmi - częste dotykanie twarzy lub pocieranie ciała materiałem również stopniowo usuwa krem przeciwsłoneczny z powierzchni skóry.
Aby zapewnić maksymalną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, konieczna jest więc reaplikacja kremów z filtrem co mniej więcej 2 godziny lub częściej, w szczególności w sytuacjach zwiększonego narażenia na ścieranie kremów ze skóry.
Co ile trzeba reaplikować SPF? Jak to zrobić?
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy reaplikować na skórę co mniej więcej 2 godziny. Po każdej kąpieli w wodzie, intensywnym poceniu się lub przetarciu skóry ręcznikiem, krem SPF powinien być zaaplikowany natychmiast. W celu zapewniania maksymalnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem znaczenie ma również użycie odpowiedniej ilości produktu — zbyt mała ilość kremu SPF może znacząco obniżyć skuteczność ochrony.
Przyjmuje się, że na ciało należy aplikować około 2 mg kremu na cm2 skóry. Najczęściej wykorzystywaną metodą do nakładania kremu przeciwsłonecznego na twarz jest metoda “dwóch placów” - na dwa palce (wskazujący i środkowy) wyciskamy krem SPF i następnie taką ilość nakładamy na twarz. Na ciało natomiast powinno się nakładać około 30-35 gramów produkty, czyli mniej więcej 7 łyżeczek kremu SPF.
Jak reaplikować SPF na twarz i ciało?
-
Gąbeczka do makijażu - aplikacja kremu przeciwsłonecznego poprzez delikatne dociskanie produktu do skóry. Metoda ta sprawdzi się w szczególności, gdy reaplikujemy SPF na makijaż,
-
Spray przeciwsłoneczny lub mgiełka - bezbarwny spray przeciwsłoneczny to wygodna opcja reaplikacji SPF, zwłaszcza gdy przebywamy na plaży lub na basenie. Warto pamiętać, że aplikacja sprayu może być mniej dokładna niż np. kremu, dlatego warto użyć dużej ilość produktu i dodatkowo wmasować ją w skórę,
-
SPF w sztyfcie - dobrze sprawdzi się do reaplikacji SPF w trudno dostępnych miejscach, np. w okolicach oczu albo uszu. Sztyfty przeciwsłoneczne nie wymagają użycia dłoni, dlatego też są higieniczne w stosowaniu,
-
Pomadki z SPF - oczywiście nie można zapominać o ochronie ust. W tym celu najlepiej prowadzą się specjalne pomadki z filtrem przeciwsłonecznym.
Jak wybrać dobry filtr przeciwsłoneczny?
Filtry przeciwsłoneczne dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są filtry chemiczne, których działanie opiera się na pochłanianiu promieniowania UV i zamianie go na nieszkodliwe ciepło. Tego typu filtry są z reguły lekkie i szybko się wchłaniają. Ich wadą jest jednak to, że mogą powodować podrażnienia u osób z wrażliwą lub alergiczną skórą.
Drugim rodzajem filtrów są filtry mineralne (fizyczne), które odbijają i rozpraszają promienie UV. Filtry mineralne w porównaniu do chemicznych rzadziej powodują podrażnienia, dlatego są polecane szczególnie osobom z wrażliwą skórą. W odróżnieniu od chemicznych mają jednak gęstszą konsystencję.
Przy wyborze filtra przeciwsłonecznego należy również zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu, które informują nas o poziomie ochrony. Co oznaczają oznaczenia na kremach z filtrem?
-
SPF (Sun Protection Factor) - określa poziom ochrony przed promieniowaniem UVB (SPF 50+ zapewnia najwyższą ochronę),
-
UVA w kółeczku - oznacza, że krem zapewnia ochronę przed UVA na poziomie co najmniej ⅓ wartości SPF. Promieniowanie UVA natomiast odpowiada za fotostarzenie się skóry, powstawanie przebarwień oraz może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów skóry,
-
PPD (Persistent Pigment Darkening) - wskaźnik ochrony przed UVA. Im wyższa wartość PPD, tym lepiej nasza skóra będzie chroniona,
-
PA - azjatycki odpowiedni PPD oznaczany plusami:
-
PA+ = PPD 2-4,
-
PA++ = PPD 4-8,
-
PA+++ = PPD 8-16,
-
PA++++ = PPD 16+.
-
IR (promieniowanie podczerwone) - przenika głębiej niż UVA i UVB, może powodować stres oksydacyjny, przyspieszać procesy starzenia się oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych,
-
HEV (światło niebieskie) - emitowane przez ekrany komputerów, telefonów, tabletów i telewizorów. Powoduje przebarwienia, przyspiesza fotostarzenie się skóry.
Podczas gdy przy wyborze filtra przeciwsłonecznego wiele osób kieruje się jedynie wartością SPF, to najbardziej skutecznym filtrem będzie taki, który chroni nas przed UVA, UVB, IR oraz HEV.