Przerzedzone włosy to nie tylko problem estetyczny, ale często to również pierwszy sygnał, który może świadczyć o tym, że z naszym zdrowiem dzieje się coś niepokojącego. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Co zrobić, gdy włosy się przerzedzają?
Jak zauważyć, że włosy się przerzedzają?
Na początku warto zrozumieć, jak wygląda mechanizm wzrostu włosa. Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego znajdującego się w skórze głowy. Rodzimy się z określoną liczbą tych mieszków i pozostaje ona niezmienna przez całe życie. Szacuje się, że każdy mieszek może wytworzyć od 20 do 70 włosów w ciągu życia.
W naturalnym cyklu wzrostu włosa około 90% mieszków włosowych pozostaje aktywnych, co oznacza, że znajdują się one w fazie wzrostu. Pozostałe 10% z kolei jest w fazie spoczynkowej - po 2-3 miesiącach włosy te wypadają i zostają zastąpione nowymi.
Dlatego też całkowicie normalnym zjawiskiem jest to, że dziennie tracimy około 100 włosów. Utrata takiej ilości włosów nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Jak więc zauważyć, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów?
Typowe objawy nadmiernego wypadania włosów to:
-
zauważanie zwiększonej ilości włosów na szczotce, na poduszce, czy w odpływie prysznica,
-
coraz cieńszy kucyk/warkocz/kok,
-
szerszy przedziałek i coraz większa widoczność skóry głowy.
Jakie są przyczyny i objawy przerzedzania włosów?
Przerzedzanie włosów może mieć różne przyczyny, które będą zależne od typu łysienia. Wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, przy czym najpopularniejsze z nich to łysienie androgenowe, telogenowe i łysienie plackowate.
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Główną przyczyną łysienia typu androgenowego są czynniki genetyczne oraz nadwrażliwość mieszków włosowych na aktywną pochodną testosteronu - dihydrotestosteronu (DHT). W uproszczeniu pod wpływem DHT dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosa, a mieszki włosowe stopniowo ulegają degradacji.
U mężczyzn łysienie androgenowe najczęściej zaczyna się od cofania linii włosów na skroniach i czubku głowy, prowadząc do tzw. zakoli. U kobiet natomiast łysienie androgenowe objawia się stopniowym zmniejszaniem gęstości włosów.
Za przyczyny łysienia androgenowe uznaje się również:
-
Czynniki genetyczne,
-
Stosowanie niektórych leków,
-
Przewlekły stres,
-
Zaburzenia hormonalne - np. zespół policystycznych jajników,
-
Starzenie się organizmu.
Łysienie telogenowe
Z łysieniem telogenowym mamy do czynienia, w momencie, kiedy dochodzi do skrócenia fazy wzrostu (anagenu), podczas gdy pozostałe fazy cyklu pozostają niezmienione. W przebiegu łysienia telogenowego zbyt duża ilość włosów przechodzi do fazy spoczynku (telogenu), powodując nadmierne wypadanie i czasowe przerzedzenie włosów. Oznacza to więc, że łysienie telogenowe, w odróżnieniu od androgenowego jest odwracalne, a włosy zazwyczaj powinny odrosnąć w ciągu 3-6 miesięcy.
Przyczyny łysienia telogenowego to:
-
Silny stres - powoduje wzrost poziomu kortyzolu, co może zakłócić cykl wzrostu włosa i skrócić jego fazę wzrostu,
-
Zaburzenia hormonalne - np. niedoczynność tarczycy,
-
Ciąża i połóg - zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży mogą powodować nadmierne wypadanie włosów w ciągu 2-3 miesięcy po porodzie,
-
Przebycie infekcji, w tym COVID-19,
-
Stosowanie restrykcyjnej diety - ubogiej w kalorie i/lub składniki odżywcze,
-
Stosowanie niektórych leków, np. antydepresantów, leków przeciwzakrzepowych, beta-blokerów,
-
Niedobory witamin i minerałów - żelaza, cynku, magnezu, witaminy D i biotyny.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w której przebiegu układ odpornościowy identyfikuje mieszki włosowe jako zagrożenie i w rezultacie zaczyna je niszczyć, prowadząc do wypadania włosów.
Łysienie plackowate może mieć różne nasilenie, a najczęściej mówi się o jego dwóch typach:
-
Łysienie plackowate zwykłe - wówczas na głowie pojawiają się okrągłe ogniska wyłysienia, które przypominają “placki”,
-
Łysienie plackowate całkowite - dochodzi do całkowitej utraty włosów na głowie.
Do tej pory nie są poznane dokładne przyczyny łysienia plackowatego, natomiast zakłada się, że na jego rozwój lub nasilenie objawów wpływ mogą mieć:
-
Nadmierny, przewlekły stres,
-
Choroby immunologiczne - choroba Hashimoto, toczeń,
-
Czynniki genetyczne,
-
Infekcje wirusowe - mogą pobudzać reakcję autoimmunologiczną,
-
Zaburzenia hormonalne.
Co warto stosować na przerzedzone włosy?
Istnieje wiele metod wspierających wzrost włosów oraz poprawiających kondycję skóry głowy, które możemy wykonywać samodzielnie lub w gabinetach kosmetycznych. W niektórych przypadkach jednak konieczna może okazać się wizyta u trychologa i dermatologa, zwłaszcza jeżeli na głowie widoczne są naprawdę spore przerzedzenia.
Wcierki do skóry głowy
Wcierki to bardzo popularna metoda pobudzająca mieszki włosowe i stymulująca wzrost włosów. W zależności od nasilenia problemu oraz własnych preferencji do wyboru mamy:
-
Wcierki z minoksydylem - to jedna z najskuteczniejszych substancji stosowana w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet oraz u mężczyzn. Minoksydyl rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje mieszki włosowe oraz poprawia ich dotlenienie,
-
Wcierki z minexilem - to łagodniejsza forma minoksydylu, która w porównaniu do niego, nie wywołuje skutków ubocznych,
-
Wcierki roślinne - np. z pokrzywą, skrzypem polnym czy kofeiną. Tego typu substancje pobudzają mikrokrążenie skóry głowy, wzmacniają cebulki i pobudzają je do wzrostu.
Kuracje w ampułkach
Kuracje w ampułkach to forma pielęgnacji, która dostarcza mieszkom włosowym skoncentrowaną dawkę składników aktywnych. W zależności od składu ampułki mogą zawierać różne substancje, m.in. kofeinę, kwas hialuronowy, witaminy z grupy B czy ekstrakty z roślin. Zawartość ampułki na wypadanie włosów należy nanieść na skórę głowy, a następnie delikatnie wmasować.
Karboksyterapia
Karboksyterapia to zabieg iniekcyjny, który polega na podaniu medycznego dwutlenku węgla pod skórę głowy. Karboksyterapia stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie skóry głowy, hamuje proces łysienia i regeneruje cebulki.
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na wprowadzaniu w skórę głowy odżywczych koktajli bogatych w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Często wykorzystywaną metodą jest również mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa polega na nakłuwaniu skóry głowy cienkimi igłami. Takie nakłucia powodują kontrolowane mikrouszkodzenia skóry, które pobudzają organizm do naturalnych procesów regeneracyjnych. Celem mezoterapii jest wzmocnienie skóry głowy, poprawa mikrokrążenia oraz uwolnienie czynników wzrostu, niezbędnych do regeneracji mieszków włosowych.
Terapia LED
Terapia LED to nieinwazyjna metoda stymulacji wzrost włosów, która wykorzystuje światło lasera do pobudzenia komórek skóry oraz mieszków włosowych. Działanie światła LED poprawia mikrokrążenie, zmniejsza stan zapalny oraz hamuje wypadanie włosów.
Suplementacja wspomagająca porost włosów
Aby zadbać o wzrost i kondycję naszych włosów, warto również zadbać o odpowiednią suplementację. Niektóre niedobory mogą bowiem doprowadzić do osłabienia cebulek włosowych, co będzie skutkować nadmiernym wypadaniem i przerzedzaniem włosów.
Co warto suplementować przy przerzedzaniu włosów?
-
Biotynę - wspomaga produkcję keratyny, podstawowego budulca włosów,
-
Cynk - bierze udział w procesach regeneracyjnych skóry, wspiera wzrost włosów,
-
Krzem - poprawia elastyczność i wytrzymałość włosów,
-
Selen - neutralizuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać mieszki włosowe,
-
Żelazo - niedobór żelaza może powodować nadmierne wypadanie włosów,
-
Kwasy omega-3 - działają przeciwzapalnie, wspierają zdrowy wzrost włosów,
-
Witamina D - wpływa na cykl wzrostu włosa i kondycję mieszków włosów,
-
Witaminy z grupy B - poprawiają kondycję skóry głowy.