Kwas hialuronowy to substancja występująca w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny przede wszystkim za intensywne nawilżenie skóry. Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym wpływa znacząco na poprawę wyglądu i kondycji skóry. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa kwas hialuronowy w kosmetyce, jakie ma właściwości i jak można go stosować.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic acid, Sodium Hyaluronate) w skrócie HA należy do grupy polisacharydów i naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jego największe ilości są obecne w tkance łącznej skóry właściwej i naskórku. Kwas hialuronowy znajduje się także w chrząstkach, mazi stawowej, mięśniach, układzie limfatycznym, ciału szklistym oka, strunach głosowych, nerkach, mózgu, moczu i surowicy krwi.
Nadrzędnym zadaniem kwasu hialuronowego jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia skóry. Ten składnik ma wysoką zdolność do wiązania wody (1 gram kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet do 6 litrów wody). Kwas hialuronowy razem z kolagenem i elastyną należą do głównych substancji zapewniających nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry.
Niestety wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze maleje - istniejące zapasy ulegają wyczerpaniu. Prowadzi to do wyniszczenia włókien kolagenowych i tym samym do powstawania zmarszczek i bruzd, wysuszenia i zwiotczenia skóry.
Rodzaje kwasu hialuronowego w kosmetyce
Ze względu na wielkość cząsteczek kwas hialuronowy dzieli się na następujące rodzaje:
-
Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (nazywany również kwasem długołańcuchowym). Znajduje się w górnych warstwach naskórka i na powierzchni skóry. Chroni ją przed odparowaniem wody. Zwiększa poziom nawilżenia w warstwie rogowej naskórka – czyli w miejscu, gdzie powstają drobne zmarszczki.
-
Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (znany także jako średniołańcuchowy) działa w podobny sposób jak wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy - nawilża najbardziej zewnętrzną warstwę skóry.
-
Małocząsteczkowy kwas hialuronowy (nazywany też kwasem krótkołańcuchowym). Jego cząsteczki są 40-krotnie mniejsze niż cząsteczki wielocząsteczkowego kwasu hialuronowego. Dzięki temu przenika w głębsze warstwy naskórka, zapewniając prawidłowe nawilżenie w miejscach powstawania głębszych zmarszczek. Dodatkowo pobudza syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając sprężystość, jędrność, wytrzymałość i kondycję skóry. Chroni również komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za uszkodzenia tkanek i szybsze starzenie.
Z kolei w składach kosmetyków można znaleźć następujące odmiany kwasu hialuronowego:
-
Hialuronian Sodu (Sodium Hyaluronate) – forma soli kwasu hialuronowego występująca naturalnie w ludzkim organizmie. Może przenikać w głąb naskórka, zapewniając intensywne nawilżenie skóry. Jest szeroko stosowany w produktach do pielęgnacji twarzy, takich jak sera, kremy i maski.
-
Hydrolizowany kwas hialuronowy (Hydrolysed hyaluronic acid) – forma kwasu hialuronowego o niskiej masie cząsteczkowej. W zależności od rozmiaru może intensywnie nawilżać, przyspieszać regenerację skóry i poprawiać funkcje jej bariery hydrolipidowej.
-
Acetylowany hialuronian sodu (Sodium Acetylated Hyaluronate) – ma zdolność przywierania do powierzchni skóry, tworząc na niej ochronny film, zabezpieczający przed utratą wody. Jest stosowany w produktach nawilżających przeznaczonych do bardzo suchej skóry.
Kwas hialuronowy – zastosowanie
Największe zastosowanie kwas hialuronowy znalazł w kosmetyce, chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej i kosmetologii.
W dermatologii i kosmetologii stosuje się kwas hialuronowy do leczenia blizn, oparzeń i innych uszkodzeń skóry. Kwas hialuronowy przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, rozjaśnia przebarwienia i niweluje nierówności naskórka.
Kwas hialuronowy ma także szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i w chirurgii plastycznej. Jest stosowany jako doskonały wypełniacz. Wykorzystuje się go do spłycania zmarszczek na twarzy i szyi, wyrównania blizn oraz korekty owalu twarzy, np. poprzez uniesienie opadających kącików ust, modelowaniu nosa i łuków brwiowych. Stosuje się kwas hialuronowy również do zwiększenia poziomu nawilżenia i napięcia skóry twarzy, szyi, i dekoltu. Kwas hialuronowy jest często składnikiem preparatów powiększających usta i piersi. Stosuje się go również w zabiegach medycyny estetycznej, takich jak np. mezoterapia.
Kwas hialuronowy w kosmetyce jest najczęściej składnikiem kremów i serów do twarzy, balsamów do ciała oraz preparatów do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wykazuje silne właściwości nawilżające, ochronne i regeneracyjne.
Kwas hialuronowy w kosmetyce
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetyce jako silny humektant, czyli składnik posiadający zdolność wiązania cząsteczek wody z otoczenia i zatrzymywania ich w skórze. Dzięki temu intensywnie nawilża i chroni skórę przed odwodnieniem. Jakie właściwości w pielęgnacji skóry wykazuje kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy właściwości w kosmetyce
Do najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego należą:
-
Poprawa elastyczności i jędrności skóry.
-
Zmniejszenie widoczności zmarszczek.
-
Regeneracja naskórka.
-
Wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
-
Łagodzenie podrażnień.
-
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Kwas hialuronowy działanie w kosmetyce
Co robi kwas hialuronowy w pielęgnacji skóry?
-
Działanie nawilżające – kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu skóra staje się odpowiednio nawodniona i jędrna.
-
Poprawa elastyczności i jędrności skóry – dzięki silnemu nawilżeniu i wsparciu w produkcji kolagenu, kwas hialuronowy pomaga w utrzymaniu elastyczności skóry, co sprawia, że jest ona bardziej napięta i gładka.
-
Opóźnianie procesów starzenia skóry – kwas hialuronowy pomaga wygładzić powierzchnię skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek. Często stosowany jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
-
Ochrona przed utratą wilgoci – kwas hialuronowy tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która przeciwdziała utracie wody, co pomaga utrzymać długotrwały poziom nawilżenia.
-
Działanie łagodzące – kwas hialuronowy ma działanie łagodzące, co czyni go idealnym składnikiem kosmetyków dla skóry wrażliwej, suchej lub podrażnionej.
-
Działanie regeneracyjne – kwas hialuronowy stymuluje procesy naprawcze w skórze, przyspieszając gojenie się drobnych ran i blizn.
-
Wzmocnienie bariery ochronnej skóry – kwas hialuronowy pomaga odbudować barierę lipidową skóry, co wzmacnia jej odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy wolne rodniki.
-
Poprawa kondycji włosów – w kosmetykach do pielęgnacji włosów kwas hialuronowy przywraca im nawilżenie, wygładza łuski włosa, sprawiając, że stają się miękkie i błyszczące.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest bezpieczny i łagodny dla skóry. Warto go stosować w codziennej pielęgnacji skóry, zarówno rano, jak i wieczorem.
Zazwyczaj kosmetyk z kwasem hialuronowym na twarz aplikuje się na oczyszczoną skórę przed innymi preparatami. Krem pod oczy lub serum z kwasem hialuronowym najlepiej nałożyć np. po toniku, ale przed kremem nawilżającym.
Kwas hialuronowy warto stosować z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak np. retinol, witamina C, ceramidy czy niacynamid. Można dzięki temu dodatkowo wzmocnić jego działanie i zapewnić skórze promienny i młody wygląd.