Skóra wokół oczu ze względu na swoją budowę wymaga szczególnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich kosmetyków. Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować skórę wokół oczu? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Budowa skóry wokół oczu
Skóra wokół oczu różni się budową od skóry innych części twarzy. Przede wszystkim jest cieńsza i wrażliwsza, przez co bardziej podatna na podrażnienia, promieniowanie słoneczne, odwodnienie czy szybsze powstawanie zmarszczek wokół oczu.
Skóra pod oczami ma mniej gruczołów łojowych, co sprawia, że jest bardziej podatna na przesuszenie. Z kolei mniejsza ilość kolagenu i elastyny w skórze właściwej powoduje, że skóra okolic oczu szybciej traci jędrność, napięcie i elastyczność.
Skóra wokół oczu jest delikatna i mocno unaczyniona, ale ponieważ jest bardzo cienka, naczynia krwionośne przez nią „prześwitują”, co zwiększa widoczność cieni pod oczami.
Z tych powodów codzienna pielęgnacja okolic oczu wymaga szczególnej uwagi i troski. Należy stosować łagodne środki do demakijażu oczu i odpowiednie kosmetyki dedykowane tej części twarzy. Należy unikać rozciągania i tarcia skóry podczas aplikacji kosmetyków. Dzięki temu stan i wygląd skóry pod oczami będzie cieszył przez długi czas.
Najczęstsze problemy skóry wokół oczu
Delikatna i cienka skóra pod oczami jest narażona na występowanie wielu problemów. Oto najczęstsze z nich:
-
Cienie pod oczami – Mogą być uwarunkowane genetycznie lub być spowodowane zmęczeniem, niewystarczającą ilością snu, a także problemami zdrowotnymi (np. problemy z krążeniem).
-
Obrzęki pod oczami – są wynikiem zastojów limfatycznych i zatrzymania wody w organizmie, braku snu, zbyt dużej ilości soli w diecie, stresu lub alergii.
-
Zmarszczki i linie mimiczne – skóra wokół oczu starzeje się szybciej, co sprawia, że to właśnie w okolicach oczu pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki (tzw. kurze łapki) czy wiotkość skóry.
-
Przesuszenie skóry – sucha skóra wokół oczu jest wynikiem braku odpowiedniego nawilżenia skóry, niewłaściwej pielęgnacji, działania czynników zewnętrznych (wiatr, suche powietrze) lub chorób jak np. atopowe zapalenie skóry (AZS).
-
Podrażnienia skóry – skóra okolic oczu jest wrażliwa i delikatna, przez co może silniej reagować na niektóre składniki kosmetyków lub czynniki zewnętrzne, co prowadzi do pieczenia, swędzenia lub podrażnienia.
-
Wiotkość skóry – z wiekiem skóra wokół oczu traci elastyczność, co powoduje ze staje się wiotka i pozbawiona napięcia.
Codzienna pielęgnacja skóry wokół oczu – jakie kosmetyki wybrać?
Skóra wokół oczu wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków dedykowanych wyłącznie tej części twarzy. Ważne jest, aby miały one lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję i skład wolny od potencjalnie szkodliwych substancji, jak np. alkohol denat, parabeny czy konserwanty, które mogą wysuszyć delikatną skórę lub wywołać podrażnienia.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny także redukować opuchnięcia, „worki” pod oczami, rozświetlać skórę oraz nadawać spojrzeniu wypoczętego wyglądu.
Dla zachowania zdrowia skóry wokół oczu należy wybierać sera lub kremy pod oczy z wysokim filtrem SPF zapewniającym ochronę przeciwsłoneczną. Aby nie narazić skóry na przedwczesne starzenie, należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz zapewnić skórze właściwą i regularną pielęgnację.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu najlepiej stosować rano i wieczorem - systematyczne stosowanie kremów pod oczy poprawi stan skóry i zachowa jej promienny wygląd na dłużej.
Jakie składniki aktywne powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry pod oczami?
Aby pielęgnacja skóry pod oczami była efektywna, w kremach czy serach pod oczy należy szukać następujących składników aktywnych:
-
Kwas hialuronowy – intensywnie nawilża, wygładza drobne zmarszczki i poprawia elastyczność skóry.
-
Peptydy – wspomagają produkcję kolagenu, redukują zmarszczki i poprawiają jędrność skóry.
-
Retinol (witamina A) – stymuluje odnowę komórkową, wzmacnia strukturę skóry oraz opóźnia procesy starzenia skóry.
-
Witamina C – silny antyoksydant, który rozjaśnia cienie pod oczami, wspiera produkcję kolagenu i elastyny oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych m.in. za przedwczesne starzenie się skóry.
-
Kofeina – zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami oraz poprawia mikrokrążenie w skórze.
-
Ceramidy – wzmacniają barierę ochronną skóry, pomagają zatrzymywać wilgoć w naskórku, wspomagają odbudowę skóry.
-
Niacynamid (witamina B3) – rozjaśnia przebarwienia, poprawia strukturę skóry, redukuje cienie pod oczami i działa przeciwzapalnie.
-
Alantoina i pantenol (prowitamina B5) – łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację skóry i działają kojąco na delikatną skórę wokół oczu.
-
Ekstrakty roślinne – (np. z zielonej herbaty, rumianku, świetlika) działają kojąco, przeciwzapalnie i redukują opuchliznę.
-
Naturalne oleje – takie jak olej jojoba, arganowy, z awokado zawierają cenne składniki odżywcze, witaminy i kwasy tłuszczowe wspierające zdrowie i kondycję delikatnej skóry wokół oczu. Pomagają m.in. zatrzymać wodę w tkankach, odbudować barierę hydrolipidową oraz chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja skóry wokół oczu - domowe sposoby
A jak dbać o skórę pod oczami domowymi sposobami? Do najbardziej popularnych metod należą:
Kompresy z herbaty
Kompresy z zielonej herbata lub rumianku to popularne domowe sposoby na redukcję opuchlizny i cieni pod oczami. Te produkty zawierają m.in. przeciwutleniacze i działają przeciwzapalnie. Wystarczy zaparzone torebki naparów schłodzić w lodówce, a następnie położyć na zamkniętych powiekach na ok. 10–15 minut.
Okłady z ogórka
Ogórek ma właściwości łagodzące i nawilżające. Zawiera dużo wody oraz antyoksydanty, co pomaga zmniejszyć opuchliznę i odświeżyć skórę. Plastry schłodzonego ogórka wystarczy położyć na zamknięte oczy na ok. 10 minut, aby zredukować opuchnięcia i cienie.
Masaż twarzy
Delikatny masaż skóry okolic oczu przy pomocy palców lub specjalnych rollerów może poprawić krążenie krwi, co zmniejszy opuchliznę i worki pod oczami. Regularne masaże wspomagają także drenaż limfatyczny pomagający w eliminacji nadmiaru płynów zgromadzonych w tkankach skóry. Może również poprawić napięcie skóry oraz zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Pamiętaj, aby w trakcie masażu unikać nadmiernego rozciągania skóry.
Kostki lodu lub zimne łyżki
Chłód pomaga zwężać naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się opuchlizna i worki pod oczami. W tym celu można wykorzystać kostki lodu owinięte w ściereczkę lub schłodzone łyżki (trzymane w lodówce).
Higieniczny tryb życia
W celu poprawy kondycji i wyglądu skóry pod oczami należy wprowadzić do swojej codzienności kilka istotnych zasad:
-
odpowiednia ilość snu,
-
zdrowa, zbilansowana dieta,
-
ograniczenie stresu,
-
regularna aktywność fizyczna,
-
nawadnianie organizmu.
Te ww. czynniki mają ogromny wpływ na stan i wygląd skóry wokół oczu. Wprowadzenie ich do swojej codzienności może znacznie poprawić kondycję skóry, opóźniając jej starzenie i przeciwdziałając wielu problemom skórnym.