Zima to czas niesprzyjający utrzymaniu dobrej kondycji delikatnej skóry dłoni. Działanie różnych czynników zewnętrznych takich jak silny wiatr czy mróz powodują, że dłonie stają się suche i szorstkie. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające zachować zadbane dłonie również w okresie zimowym. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować dłonie zimą, aby bez względu na pogodę były zdrowe i piękne.
Dlaczego należy szczególnie dbać o dłonie zimą?
Do głównych powodów, dla których szczególnie należy zadbać o dłonie zimą, należą:
-
Suche powietrze i niska wilgotność - zimą powietrze jest bardziej suche, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń (gdzie ogrzewanie dodatkowo obniża poziom wilgoci). Niska wilgotność sprawia, że skóra szybciej traci wodę, co prowadzi do przesuszenia, szorstkości i uczucia ściągnięcia.
-
Uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej - zimno powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co zmniejsza dostarczanie tlenu i składników odżywczych w głąb skóry. W efekcie bariera lipidowa naskórka staje się osłabiona. A to zwiększa podatność na podrażnienia i mikrouszkodzenia skóry.
-
Wiatr - wiatr osłabia naturalną warstwę ochronną skóry, co może prowadzić do pękania i bolesnych podrażnień.
-
Zmiany temperatur - przechodzenie z zimna na zewnątrz do ciepłego i suchego powietrza w pomieszczeniach powoduje, że mechanizmy obronne skóry ulegają osłabianiu, co zwiększa ryzyko jej przesuszenia i podrażnień.
-
Mniejsza produkcja sebum - zimą gruczoły łojowe są mniej aktywne, co oznacza, że skóra produkuje mniej naturalnych lipidów i olejów i w związku z tym staje się bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Dbając o dłonie zimą, należy przede wszystkim chronić je przed negatywnymi skutkami ww. warunków i zapobiegać problemom, takim jak wysuszenie i pękanie skóry, bolesne podrażnienia czy przedwczesne starzenie się skóry.
Czego potrzebuje skóra dłoni w zimie?
Zimą skóra dłoni wymaga troski i odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest narażona na działanie niskich temperatur i suchego powietrza, co może prowadzić do przesuszenia i podrażnień. Ważne jest, aby zimą zapewnić dłoniom intensywne nawilżenie i ochronę przed utratą wilgoci, jednocześnie wzmacniając naturalną barierę ochronną skóry.
Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających pomoże utrzymać elastyczność i miękkość skóry, zapobiegając szorstkości i poprawiając kondycję dłoni. Skóra dłoni zimą potrzebuje również odżywienia i regeneracji, aby naprawić uszkodzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi i wykonywaniem codziennych czynności.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni zimą - kosmetyki
Zimowa pielęgnacja dłoni wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków ze względu na chłód, wiatr i suche powietrze powodujące nadmierne przesuszenie, a nawet pękanie skóry.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji dłoni zimą?
W kosmetykach do zimowej pielęgnacji skóry dłoni warto szukać składników intensywnie nawilżających, regenerujących i chroniących skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do najważniejszych z nich należą:
-
składniki nawilżające: takie jak gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, które zatrzymują wodę w skórze.
-
składniki natłuszczające (emolienty): np. masło shea, oleje roślinne (np. olej z awokado, arganowy czy migdałowy) tworzą na skórze warstwę ochronną, zapobiegając przesuszeniu i pękaniu naskórka.
-
witaminy: np. witamina E działa antyoksydacyjnie i wspiera regenerację skóry, witamina A pomaga w odbudowie naskórka.
-
składniki łagodzące podrażnienia: takie jak alantoina, pantenol, aloes czy ekstrakty roślinne (z owsa, rumianku, nagietka) koją podrażnioną skórę, przyspieszają jej regenerację oraz zapewniają przyjemne uczucie komfortu.
Mycie rąk
Zimą warto wybierać łagodne kosmetyki do mycia rąk zawierające składniki nawilżające i ochronne. Idealne będą mydła w płynie, pianki do mycia rąk lub żele ze składnikami wspomagającymi utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci i wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry, takie jak gliceryna, aloes, pantenol czy masło shea. Należy unikać substancji drażniących (SLS i SLES), gdyż wysuszają skórę.
Warto wybierać mydła lub żele o neutralnym pH, które są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry.
Należy pamiętać, aby dokładnie osuszać dłonie po myciu, ponieważ zapobiega to powstawaniu podrażnień i wysuszaniu skóry, a dodatkowo wspiera kondycję paznokci i skórek wokół nich.
Krem do rąk
Kremy do rąk używane zimą powinny mieć bogatą formułę o właściwościach nawilżających, odżywczych, ochronnych i regenerujących. W dobrym kremie do rąk powinny się znaleźć składniki takie jak np. gliceryna, mocznik, aloes, olej migdałowy, olej kokosowy, pantenol, witamina E, kwas hialuronowy.
-
Krem należy nakładać zawsze po umyciu rąk i pozwolić mu się wchłonąć.
-
Zawsze należy użyć kremu przed wyjściem na zewnątrz, szczególnie w mroźne dni.
-
Na noc najlepiej nałożyć grubszą warstwę kremu lub zastosować specjalne maski do rąk. Można też założyć bawełniane rękawiczki, aby zwiększyć skuteczność działania kremu.
Oleje do pielęgnacji rąk
Oleje do dłoni są doskonałym uzupełnieniem zimowej pielęgnacji, gdy skóra wymaga dodatkowego odżywienia, regeneracji i ochrony, aby nie stała się szorstka i wysuszona. Warto wybierać oleje, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz substancje odżywcze. Przykładami takich olejów jest m.in. olej migdałowy, olej z awokado, olej kokosowy, olej jojoba czy olej rycynowy.
Oleje można wmasować w skórę, dodać do ochronnego kremu nawilżającego lub do kąpieli.
Peeling skóry dłoni
Peeling zimą to ważny element pielęgnacji rąk. Pomaga złuszczyć martwy naskórek, poprawia wchłanianie składników odżywczych z kremów i olejów oraz wygładza skórę. Regularne stosowanie peelingów sprawia, że dłonie są miękkie, gładkie i mniej podatne na przesuszenie.
-
Po peelingu zawsze nałóż odżywczy krem lub olej, aby wzmocnić efekt regeneracji.
-
Jeżeli dłonie są bardzo popękane, zrezygnuj z peelingów mechanicznych na rzecz enzymatycznych lub kwasowych.
Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym - o czym jeszcze należy pamiętać?
Unikanie gorącej wody
Gorąca woda niszczy naturalną warstwę ochronną skóry, co prowadzi do jej przesuszenia i podrażnień.
Noszenie rękawiczek
Rękawiczki chronią dłonie przed mrozem, wiatrem i wilgocią, które mogą uszkadzać płaszcz lipidowy.
-
W mroźne dni warto wybrać rękawiczki z naturalnych materiałów (np. wełna, skóra) lub ocieplane np. z polaru.
-
Do prac domowych, takich jak mycie naczyń czy sprzątanie, należy zakładać rękawiczki gumowe z bawełnianą wyściółką, aby chronić dłonie przed detergentami i wodą.
Odpowiednia dieta
Zdrowa dieta pomaga odżywić skórę dłoni i zapewnia dłoniom właściwe nawilżenie. Co warto włączyć do jadłospisu?
Tłuszcze: awokado, orzechy, oliwa z oliwek, tłuste ryby morskie
Produkty bogate w witaminy: (witamina A - marchew, dynia, jaja), (witamina C - cytrusy, papryka), (witamina E - migdały, pestki słonecznika). Te witaminy wspierają regenerację skóry, poprawiają jej elastyczność i działają ochronnie.
Cynk i selen: orzechy brazylijskie, nasiona dyni - wspomagają gojenie skóry.
Woda: nawodnienie organizmu zapobiega przesuszeniu skóry od wewnątrz.