Peelingi stanowią bardzo ważny element pielęgnacji skóry. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziemy w każdej drogerii, ale taki kosmetyk możemy też wykonać samemu, w domowych warunkach, wykorzystując to, co akurat mamy pod ręką. Zrobienie domowego peelingu DIY (do-it-yourself) jest łatwe, bardzo szybkie i oszczędne dla kieszeni.
Co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym artykule:
- trochę teorii na temat działania peelingów mechanicznych,
- przepisy na 3 peelingi, które zrobisz samodzielnie w domu.
Peeling mechaniczny, który zrobisz samodzielnie
Do ich wykonania możemy użyć składników, które znajdziemy w każdej kuchni, takich jak kawa, sól czy cukier. W naszym peelingu będą one pełniły rolę drobinek ściernych, które mechanicznie złuszczą martwy naskórek. Wykonanie masażu z jego użyciem, nie tylko usuwa stare komórki, ale także stymuluje krążenie krwi, poprawia jej jędrność i koloryt, dzięki czemu pozostawia ją gładką, miękką i odprężoną.
Ze względu na dużą siłę tarcia takie peelingi nie będą odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą i naczynkową, gdyż mogą ją podrażniać.
Warto wiedzieć!
Kluczem do uzyskania zadowalających efektów jest regularność stosowania.
Najlepszy peeling z kawy - sprzymierzeniec w walce z cellulitem
Doskonale sprawdzi się na skórze dłoni i całego ciała. Nie tylko usuwa martwy naskórek, ale jest też znanym pogromcą cellulitu - działa wygładzająco i napinająco na skórę.
Czego potrzebujemy do wykonania peelingu?
- ½ szkl. kawy mielonej
- ok. 120 ml wrzątku
- opcjonalnie: 4- 5 łyżek stołowych ulubionego oleju (bardzo dobrze sprawdzą się arganowy czy ten ze słodkich migdałów) bądź oliwy z oliwek.

Kawę zalej wrzątkiem, tak aby całość pokryła się wodą do poziomu nieco powyżej fusów i pozostaw do zaparzenia na 10-15 min. Po tym czasie odlewamy wodę i nasz kawowy peeling jest właściwie gotowy. Już taka surowa forma idealnie sprawdzi się do masażu ciała, ale jeszcze lepszy efekt uzyskamy dodając ulubionego oleju. Sprawi on, że skóra będzie jeszcze bardziej miękka, wygładzona i nawilżona, a obecne w olejach kwasy tłuszczowe przyspieszają regenerację naskórka.
Stosuj: 1-2 razy w tygodniu.
Oczyszczający peeling cukrowy
Idealny dla skóry nóg, stóp, rąk, pośladków czy pleców. Pokocha go także skóra ust, dzięki niemu będzie gładka, miękka i nawilżona, a szminka będzie się na niej prezentowała perfekcyjnie.
Czego potrzebujemy do jego wykonania?
- ½ szkl. cukru (biały lub brązowy)
- 1 łyżka stołowa miodu
- 4-5 łyżek oliwy z oliwek lub innego ulubionego oleju
Wszystkie składniki łączymy ze sobą dokładnie w miseczce i peeling jest gotowy do użycia.
Stosuj: 1-2 razy w tygodniu.
Peeling solny na problem z wrastającymi włoskami
Polecany do szczególnie zgrubiałych partii ciała jak stopy, łokcie, kolana, ale także dla skóry ud, pośladków i brzucha. Sprawdzi się szczególnie przy problemie wrastających włosków, dlatego warto stosować go przed wykonaniem depilacji.
Czego potrzebujemy do wykonania peelingu solnego?
- ½ szkl. soli (do tego celu możemy wykorzystać sól z Morza Martwego, sól himalajską czy najzwyklejszą sól kuchenną)
- 4-5 łyżek stołowych oliwy z oliwek lub innego ulubionego oleju
- opcjonalnie: przy problemie wrastających włosków warto do takiej mieszanki dodać 1-2 krople olejku cytrynowego i tyle sam olejku pomarańczowego.
Wszystkie składniki dokładnie łączamy ze sobą w miseczce i przechodzimy do wykonania masażu.
Wykonanie takiego peelingu usunie warstwę martwego naskórka, co ułatwi przebicie się włoska przez skórę i wydostanie się go na jej powierzchnię. Z kolei olejki cytrynowy i pomarańczowy posiadają właściwości antyseptyczne, złagodzą stan zapalny.
Stosuj: 1-2 razy w tygodniu.
Warto wiedzieć!
Chcąc zaoszczędzić czas możesz przygotować każdy z tych peelingów z podwójnej lub potrójnej ilości składników, a nadmiar przechowywać w lodówce.
Jak widzisz, przygotowanie domowego peelingu jest dziecinnie proste. Zachęcamy do wypróbowania naszych przepisów.
Jacek Rejdych, magister farmacji

Z wykształcenia magister farmacji, z zamiłowania entuzjasta zdrowego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu i sportu. W zimie morsuje, latem uwielbia eksplorować leśne ścieżki na jednośladzie. Od lat poszukujący i chłonący wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Uwielbia podróże z plecakiem, miłośnik zwierząt.