Jej właściwości prozdrowotne są znane od tysięcy lat. Jednym jej smak kojarzy się z warzywami, inni zaś określają ten wyjątkowy armat jako kwiatowo-owocowy, ale zawsze z delikatną nutką goryczy. Zielona herbata, bo to o niej mowa, jest uznawana za jedną z najmniej przetworzonych i najszlachetniejszych odmian. Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, czy warto ją pić, obowiązkowo przeczytaj ten artykuł i poznaj jej dobroczynne działanie. Zapraszamy do lektury!
Jak powstaje zielona herbata?
Wytwarza się ją z młodych liści i pączków suszonych natychmiast po zerwaniu. Trzeba tylko uważać, aby ich nie uszkodzić. W ten sposób zapobiega się ich utlenianiu, które pogarsza smak i aromat napoju. Jak przebiega cały proces produkcji?
-
Najpierw zrywa się liście, które wstępnie więdną i tracą ok. 30 procent wilgotności.
-
Następnie podgrzewa się je na parze lub na wielkich patelniach, żeby nie ulegały fermentacji, utlenianiu ani innym procesom, które pozbawiałyby rośliny cennych składników.
-
Po tych zabiegach liście zielonej herbaty są zwijane – stają się miękkie, dzięki czemu podczas zaparzania składniki szybciej przenikają do wrzątku.
-
Ostatnim etapem jest suszenie zbiorów i ich sortowanie.
Nie wszystkie odmiany mają takie samem właściwości, gdyż różnią się od siebie smakiem, kolorem oraz stężeniem składników aktywnych. Duże znaczenie mają warunki uprawy oraz czas zbioru.
Bogactwo cennych składników
Dobrej jakości liście zielonej herbaty zawierają szereg cennych składników, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. To między innymi:
-
polifenole – katechiny, w tym bardzo silne antyoksydanty,
-
flawonoidy,
-
aminokwasy,
-
kwasy fenolowe,
-
garbniki,
-
minerały, m.in. fluor, potas, wapń czy cynk,
-
witaminy – A, B, C i E,
-
kofeina.
Taka mieszanka składników sprawia, że napój ten jest ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także za swoje właściwości lecznicze. Choć większość z nich jest znana już od czasów starożytnych, to nieustanie budzą one zainteresowanie naukowców.

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty
Jej dobroczynne działanie jest wielokierunkowe, co zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Warto podkreślić, że to właśnie z uwagi na prozdrowotne właściwości zielonej herbaty z roku na rok wzrasta jej spożycie. Jej regularne picie ma zbawienny wpływ na organizm człowieka.
-
Zawarte w niej polifenole chronią przed działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych.
-
Pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu.
-
Zmniejsza zlepianie się płytek krwi, a w konsekwencji obniża ryzyko wystąpienia zakrzepicy, zawału serca, udaru mózgu.
-
Jest nieoceniona w walce z próchnicą, chorobami zębów i dziąseł.
-
Przyspiesza przemianę materii, zmniejsza apetyt i wspomaga odchudzanie.
-
Pozytywnie wpływa na stan i funkcjonowanie układu nerwowego – pobudza pracę mózgu, poprawia koncentrację, zmniejsza zmęczenie i niweluje uczucie senności.
-
Reguluje pracę wątroby, nerek i oczyszcza organizm z toksyn – zaleca się ją pić przy silnych biegunkach i zatruciach pokarmowych.
-
Katechiny zawarte w zielonej herbacie działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co może mieć znaczenie przy bólach reumatycznych i stanach zapalnych skóry.
Zielona herbata a odchudzanie
Badania pokazują, że u osób regularnie spożywających napar z zielonej herbaty zauważono spadek masy ciała. Swoje właściwości odchudzające napój zawdzięcza polifenolom oraz kofeinie. Musisz pamiętać, że tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną katechiny hamują oddziaływanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów zawartych w pożywieniu. Pobudzają też przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej. Zielona herbata wspomaga odchudzanie, zmniejsza wchłanianie cukrów, a także wpływa na termogenezę – zwiększa produkcję ciepła. Dzięki temu kalorie są wykorzystywane do wydatku energetycznego, co w efekcie może przyczyniać się do spadku masy ciała.
Jeśli chcesz schudnąć, to najlepiej wypijaj ją na noc, tuż przed pójściem spać. To właśnie gdy odpoczywasz, uaktywniają się katechiny. Warto też wyeliminować ze swojej diety używki, takie jak papierosy czy alkohol, gdyż mogą one ograniczać pozytywny wpływ herbaty na redukcję tkanki tłuszczowej.
Zielona herbata dla urody
Już kilka filiżanek tego napoju dziennie skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, które powszechnie są uważane za przyczynę starzenia. Regularne picie zielonej herbaty pozytywnie wpływa na stan skóry oraz redukcję cellulitu, przeciwdziała starzeniu się naskórka pod wpływem promieniowania UV. Spowalnia proces wiotczenia włókien kolagenowych i oczyszcza ciało z toksyn. Cera staje się promienna i wszelkie niedoskonałości pojawiają się na niej znacznie rzadziej.
Zielona herbata jest komponentem wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych i antycellulitowych. To jeden z podstawowych składników:
-
maseczek, kremów, toników – niweluje zaczerwienienia, obrzęki, poprawia napięcie, nawilżenie i elastyczność skóry,
-
masek do włosów – wzmacnia je i przyspiesza ich wzrost, dodaje im sprężystości oraz zapobiega łamliwości,
-
płynów i past do zębów – przeciwdziała parodontozie.
Napar z zielonej herbaty rozcieńczony wodą przegotowaną służy po ostudzeniu do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Wywar nierozcieńczony zaś możesz stosować do okładów na:

Jak prawidłowo parzyć zieloną herbatę?
Najlepiej robić to w porcelanowym czajniku albo w specjalnym zaparzaczu. Zależnie od czasu parzenia otrzymasz napój o innych właściwościach. Jeśli chcesz mieć wywar pobudzający, rób to nie dłużej niż 2-3 minuty; gdy uspokajający – musisz to robić ok. 5-6 minut. Istotna jest też temperatura wody, która powinna wynosić od 60 do 85 stopni Celsjusza. Wrzątek zatem trzeba ostudzić. Najprościej zrobisz to, przelewając go z kubka do kubka. Liście zielonej herbaty zalewaj powoli, najlepiej przefiltrowaną miękką wodą. Pamiętaj: im jest ona twardsza, tym gorszy smak napoju, a także mniej w nim cennych składników odżywczych. Z tych samych powodów niewskazane jest także słodzenie naparu, chyba że zamiast tradycyjnego białego cukru użyjesz miodu.
Wiedz, że dobrej jakości zieloną herbatę możesz parzyć nawet kilkakrotnie. Warto jednak pamiętać, aby wilgotne liście nie stały dłużej niż 12 godzin, gdyż mogą się na nich rozwinąć grzyby.
Jak często można ją pić?
Za normę przyjmuje się picie 2-3 filiżanek dziennie, ale według niektórych, to spożycie od 3 do 5 porcji napoju najlepiej wpływa na nasz organizm. Dlatego optymalna granica dla każdego jest inna. Jednak uważaj – jak ze wszystkim, należy zachować umiar. Nadmierne przyjmowanie teiny może doprowadzić do stanów niepokoju, rozkojarzenia, a nawet bezsenności. Zbyt częste spożywanie zielonej herbaty jest niekorzystne, gdyż zawarte w niej garbniki łączą się z witaminą B i neutralizują ją. Wiążą także sole mineralne, np. żelazo, magnez i wapń oraz mikroelementy – selen, cynk czy mangan. Dlatego spożywanie naparu jest sprawą indywidualną i zależy od stanu zdrowia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
Kto powinien ograniczać jej spożycie?
Osoby, które mają kłopoty gastryczne. Długotrwałe oddziaływanie garbników zawartych w zielonej herbacie na błonę śluzową utrudnia wchłanianie ważnych składników pokarmowych. Picie więcej niż 5 filiżanek naparu dziennie może powodować u niektórych:
-
bóle głowy,
-
nadmierne pobudzenie, nerwowość,
-
zaburzenia snu, bezsenność,
-
uczucie niepokoju.
Ograniczyć jej spożycie powinny także:
-
osoby, które mają niski poziom hemoglobiny we krwi, gdyż katechiny osłabiają wchłanianie żelaza z pożywienia,
-
matki karmiące – nadmiar teiny może zaszkodzić dziecku,
-
chorzy na serce i z nadciśnieniem, ponieważ niektóre składniki wchodzą w interakcję z lekami i osłabiają ich działanie,
-
osoby, które cierpią na osteoporozę – może ona wypłukiwać wapń z organizmu.
Wypij filiżankę zdrowia!
Z roku na rok wielbicieli dobrej jakości zielonej herbaty przybywa. Już jedna filiżanka dziennie może sprawić, że poprawi się stan Twojej skóry i przyspieszysz przemianę materii. Musisz jednak pamiętać, że samo regularne picie to za mało. Wszystko musi być wsparte odpowiednią dietą. Sięgnij też po kosmetyki i specjalne mieszanki ziołowe na trawienie czy odchudzanie z zieloną herbatą w roli głównej. Na lek24.pl znajdziesz ich duży wybór. W razie wątpliwości odpowiemy na każde Twoje pytanie. Zapraszamy do kontaktu!