Pod nazwą kwasy omega-3 kryją się związki, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, sercowego oraz innych ważnych narządów. Wielu ludzi ignoruje ich znaczenie, uważając je za chwyt marketingowy firm farmaceutycznych. Niesłusznie! Przeczytaj, dlaczego warto suplementować kwasy omega-3 i w jakich produktach można je znaleźć? Sprawdź również, czym kierować się, wybierając preparaty z apteki zawierające kwasy omega.
Dobre kwasy tłuszczowe
Kluczem do zrozumienia, jak ważną funkcję pełnią w organizmie kwasy tłuszczowe, jest przyjrzenie się bliżej ich podziałowi. Z punktu widzenia budowy chemicznej wyróżniamy:
- tłuszcze nasycone – są to związki niekorzystne dla zdrowia, a ich nadmiar może powodować m.in. wzrost poziomu „złego” cholesterolu, nadwagę, miażdżycę;
- tłuszcze jednonienasycone – to przede wszystkim kwasy omega-9, wpływają pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego, są syntetyzowane w organizmie;
- tłuszcze wielonienasycone – to kwasy omega-3 i omega-6, z czego te pierwsze są szczególnie korzystne dla organizmu i wymagają suplementacji.
Mianem najzdrowszych i najcenniejszych tłuszczy określa się właśnie kwasy omega-3. Ich „wielonienasyceniowość” wynika z budowy cząsteczek, a dokładniej, podwójnych powiązań między atomami węgla. Organizm ludzki nie syntetyzuje ich, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem oraz suplementami. Grupa kwasów omega-3 obejmuje:
- kwas α-linolenowy (ALA);
- kwas eikozapentaenowy (EPA);
- kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Właściwości prozdrowotne kwasów tłuszczowych
Prowadzone od lat badania kliniczne potwierdzają korzystny wpływ kwasów omega-3 na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Do najczęściej przywoływanych w opracowaniach naukowych funkcji tych związków należą:
- wspieranie pracy mózgu u dzieci (już na etapie płodu) oraz dorosłych;
- działanie przeciwmiażdżycowe poprzez właściwości rozrzedzające krew;
- regulacja poziomu triglicerydów, które sprzyjają chorobom układu krążenia;
- poprawa wzroku i spowolnienie starzenia się oczu;
- wzmocnienie bariery autoimmunologicznej, a w konsekwencji zwiększenie odporności.
O uzupełnieniu poziomu kwasów omega-3 powinny pamiętać szczególnie osoby narażone na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie.

Jak dostarczyć organizmowi kwasów omega-3?
Ponieważ kwasy omega-3 nie są syntetyzowane w organizmie, niezbędne jest ich włączenie do codziennego jadłospisu. Głównym źródłem tych dobrych tłuszczy są ryby morskie oraz tran. Nacje, których dieta oparta jest głównie na owocach morza, jak długowieczni Japończycy, mogą poszczycić się doskonałym zdrowiem. Oprócz tego wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych występuje również w olejach roślinnych, np. lnianym lub rzepakowym, a także orzechach włoskich, migdałach oraz nasionach. Wybierając te produkty, warto zwracać uwagę na ich świeżość oraz pochodzenie. Tylko wówczas istnieje pewność, że zawartość kwasów omega-3 jest najwyższa.
Jak wybierać preparaty z kwasami omega?
Niestety codzienne spożywanie tłustych ryb czy orzechów często jest niemożliwe ze względu m.in. na wysoką cenę tych produktów. Dlatego warto dodatkowo suplementować dobre tłuszcze poprzez przyjmowanie preparatów z apteki. Popularnością cieszą się kwasy omega-3 w tabletkach, które uzupełniają dzienne zapotrzebowanie tego związku – u osób dorosłych jest to 250 mg. Takie produkty przyjmuje się wraz z posiłkiem, najlepiej bogatym w białko, dla lepszego przyswajania cennych związków. W przypadku, gdy oprócz kwasów omega-3 chcemy uzupełnić również witaminy D oraz A, warto sięgnąć po tran w kapsułkach lub oleju.
Zadbaj o siebie z lek24.pl!
Zbilansowana dieta to klucz do zdrowego ciała i dobrego samopoczucia. Planując menu, warto pamiętać o zdrowych tłuszczach, które zagwarantują prawidłowe funkcjonowanie narządów oraz pomogą zmniejszyć ryzyko licznych chorób. Codzienną dietę uzupełniaj o sprawdzone preparaty z apteki, takie jak kwasy omega-3 w tabletkach czy tran w kapsułkach. Produkty te dostępne są na lek24.pl.