Wskazania: wszawica głowowa u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 3 lat. Po upływie około 10 dni od wykonania pierwszego zabiegu, kurację należy powtórzyć. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych pasożytów, należy zwrócić się do lekarza, aby lekarz zadecydował o kontynuowaniu leczenia innym lekiem.
Działanie: lek Sora forte to szampon leczniczy, do stosowania zewnętrznego na włosy głowy w przypadku wszawicy. Lek stosuje się leczniczo we wszawicy głowowej w celu usunięcia pasożytów, a także profilaktycznie u osób, które mają bezpośredni kontakt z osobami, u których stwierdzono występowanie wszawicy głowowej.
Sposób użycia: dorośli i dzieci w wieku powyżej 3 lat: lek Sora forte stosuje się w następujący sposób: przed użyciem należy kilkakrotnie wstrząsnąć opakowaniem. Na zmoczone włosy nałożyć szampon i równomiernie go rozprowadzić, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru za uszami i z tyłu głowy. Włosy masować aż do uzyskania obfitej piany. W celu zwiększenia skuteczności zabiegu można nałożyć jednorazowy czepek na włosy pokryte szamponem. Uzyskaną pianę pozostawić na włosach przez 10 minut. Spłukać włosy wodą. Starannie wyczesać włosy dołączonym do opakowania grzebieniem w celu usunięcia martwych wszy i jaj (gnid). Ze względu na cykl rozwojowy wszy, po upływie 10 dni, kurację należy wykonać ponownie. Dopuszczalne jest powtórzenie zabiegu przed upływem 10 dni w przypadku stwierdzenia obecności wszawicy. Równolegle z wykonywanymi zabiegami należy podjąć działania w celu usunięcia wszy z odzieży i otoczenia. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych pasożytów, należy skontaktować się z lekarzem, aby lekarz zadecydował o kontynuowaniu leczenia innym lekiem. Jeżeli po wykonaniu powtórnego zabiegu stwierdza się obecność żywych wszy, może to oznaczać, że lek Sora forte jest nieskuteczny. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, aby lekarz zadecydował o kontynuowaniu leczenia innym lekiem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat, ze względu na brak wystarczajacych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.
Skład: 1ml szamponu zawiera: substancję czynną: permetrynę 10mg. Pozostałe składniki: sodu siarczan laurylowy oksyetylenowany, betaina kokamidopropylowa, dietanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, diazolidynomocznik, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, glikolu etylenowego distearynian, monoetanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego, alkohol laurylowy oksyetylenowany 10, olej rycynowy uwodorniony, alkohol laurylowy oksyetylenowany 2, kompozycja zapachowa, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na permetrynę, inne piretroidy, pyretryny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania leku Sora forta należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli pacjent wie, że jest uczulony na chryzantemy lub inne rośliny z rodziny astrowatych, może stosować lek Sora forte tylko po omówieniu tego z lekarzem. Jeśli pacjent ma objawy nadwrażliwości (uczulenia) lub skłonności do uczuleń nie powinien stosować tego leku. Lek Sora forte jest przeznaczony tylko do stosowania zewnętrznego. Lek należy stosować wyłącznie na włosy głowy. Nie stosować na brwi, rzęsy oraz we wszawicy łonowej. Lek może powodować podrażnienie oczu i błon śluzowych. Należy unikać kontaktu leku oraz wytworzonej piany z oczami. W przypadku kontaktu leku lub piany z oczami, należy je przemyć obficie wodą. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy przerwać stosowanie leku oraz przemyć podrażnione miejsca dużą ilością wody. U osób często stosujących lek Sora forte (np. personel medyczny) zaleca się stosowanie rękawic ochronnych. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat. Lek zawiera 3,675- 4,095 mg glikolu propylenowego w każdym gramie leku, który może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji leku Sora forte z innymi lekami. Nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu wszawicy.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. O stosowaniu leku Sora forte w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią może zadecydować wyłącznie lekarz.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek Sora forte nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.