Wskazania: lek Otrivin Katar i Zatoki stosuje się w nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej nosa występującym w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, lek może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin Katar i Zatoki ułatwia wziernikowanie nosa (badanie jamy nosowej). Otrivin Katar i Zatoki nie zawiera substancji konserwujących.
Działanie: substancją czynną leku Otrivin Katar i Zatoki jest ksylometazoliny chlorowodorek. Otrivin Katar i Zatoki jest miejscowo działającym lekiem zmniejszającym przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Odblokowuje zatkany nos, ułatwiając oddychanie. Lek zawiera także substancje pomocnicze, takie jak mentol i eukaliptol, które dają na błonach śluzowych uczucie chłodu. Działanie leku Otrivin Katar i Zatoki rozpoczyna się w ciągu 2 minut i utrzymuje się do dwunastu godzin. Otrivin Katar i Zatoki jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
Sposób użycia: dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 dawka aerozolu Otrivin Katar i Zatoki do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Zaleca się, aby ostatnią dawkę leku przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać. Nie należy stosować więcej niż 3 razy na dobę do każdego otworu nosowego. Lek jest przeznaczony do stosowania do nosa. Należy uważać, aby nie rozpylać aerozolu do oczu. Oczyścić nos. Zdjąć nasadkę ochronną. Nie należy obcinać końcówki aplikatora. Przed pierwszym podaniem należy 4 razy nacisnąć pompkę. Pompka będzie gotowa do dalszego używania przez cały zalecany okres stosowania. W przypadku, gdy po pełnym naciśnięciu pompki aerozol nie zostanie rozpylony, albo w przypadku, kiedy produkt nie był używany przez okres dłuższy niż 6 dni, należy ponownie przygotować pompkę przez 4 krotne naciśnięcie. Nie należy rozpylać w kierunku oczu lub ust. Butelkę należy trzymać pionowo, kciukiem podtrzymując dno butelki, a końcówkę umieścić między dwoma palcami. Pochylić głowę do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym. Nacisnąć pompkę i jednocześnie wciągnąć nosem powietrze. Powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego. Po użyciu oczyścić i osuszyć końcówkę dozownika oraz nałożyć nasadkę ochronną. Ze względów higienicznych jedno opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
Skład: 1ml roztworu zawiera: substancję czynną: ksylometazoliny chlorowodorek 1mg. Pozostałe składniki: sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, disodu edetynian, lewomentol, cyneol (eukaliptol), sorbitol, makrogologlicerolu hydroksystearynian, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jeśli pacjent przebył operację wykonywaną przez nos, np. usunięcie przysadki lub operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej (operacja mózgu wykonywana przez nos lub usta); jaskra z wąskim kątem przesączania (podwyższone ciśnienie w oku); jeśli u pacjenta błona śluzowa nosa jest bardzo sucha (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa).
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku: podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi; choroby serca (np. zespół długiego odstępu QT); nadczynności tarczycy; cukrzycy; rozrostu gruczołu krokowego; łagodnego nowotworu nadnercza, który wytwarza duże ilości adrenaliny i noradrenaliny (guz chromochłonny); przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych znanych jako inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub w przypadku przyjmowania ich w ciągu ostatnich 2 tygodni. Podobnie jak inne leki obkurczające błonę śluzową nosa, Otrivin Katar i Zatoki u wrażliwych pacjentów może powodować bezsenność, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze. Jeśli wystąpią takie objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Podobnie jak w przypadku innych leków obkurczających błonę śluzową nosa, leku Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni. Jeśli objawy nadal utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 10 dni lub w dawkach większych niż zalecane, może spowodować nasilenie objawów lub ich nawrót. Leku Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować do oczu lub w jamie ustnej. Nie stosować dawki większej niż zalecana, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Leku Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Leku Otrivin Katar i Zatoki nie należy stosować w przypadku przyjmowania niektórych leków stosowanych w leczeniu depresji. Są to: inhibitory monoaminooksydazy (IMAO; trój- i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne. W przypadku stosowania któregokolwiek z powyższych leków przed zastosowaniem leku Otrivin Katar i Zatoki należy skonsultować się z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Otrivin Katar i Zatoki w czasie ciąży. W okresie karmienia piersią lek Otrivin Katar i Zatoki można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Otrivin Katar i Zatoki stosowany w zalecanych dawkach nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.