Wskazania: lek jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból miesiączkowy, gorączka i ból związany z przeziębieniem.
Działanie: ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te działają poprzez zmianę odpowiedzi organizmu na ból i gorączkę.
Dawkowanie: ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 40kg (w wieku 12 lat i starszych): przyjąć 1 kapsułkę, popijając wodą. W razie potrzeby można przyjąć dodatkowo 1 kapsułkę, ale nie należy przekraczać całkowitej dawki 3 kapsułek (1200mg ibuprofenu) w okresie 24 godzin. Odstęp między dawkami nie powinien być krótszy niż 6 godzin. Kapsułki należy połykać w całości. Nie żuć.
Skład: 1 kapsułka zawiera: ibuprofen 400mg. Pozostałe składniki: zawartość kapsułki: makrogol 600, potasu wodorotlenek (czystość co najmniej 85%) (E 525, woda oczyszczona. Otoczka kapsułki miękkiej: sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, żelatyna (E 441), czerwień koszenilowa (E 124). Tusz: opacode WB white NSP-78-180002 o składzie: tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy (E 1520), alkohol SDA 35A (etanol i octan etylu), alkohol izopropylowy, poli(winylo)octanu ftalan, woda oczyszczona, makrogol/PEG MW400 (E 1521) i amonowy wodorotlenek 28% (E 527). Substancje pomocnicze w procesie przetwarzania: lecytyna sojowa (E 322).
Przeciwwskazania: uczulenie na ibuprofen, czerwień koszenilową A (E 124), orzeszki ziemne lub soję lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowała duszność, astma, katar, obrzęk twarzy i (lub) dłoni lub pokrzywka po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (NLPZ); jeśli u pacjenta występuje (lub występowały w przeszłości dwa lub więcej odrębnych epizodów) choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (wrzód trawienny) lub krwawienie; jeśli u pacjenta występowało w przeszłości krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja podczas wcześniejszego przyjmowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych); ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca; jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego; jeśli pacjentka jest w ostatnich trzech miesiącach ciąży; jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub przyjmowaniem niewystarczającej ilości płynów); jeśli u pacjenta występuje krwawienie w obrębie mózgu (krwawienie z naczyń mózgowych) lub inne czynne krwawienie.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Nurofen Express Forte Mini należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: jeśli u pacjenta występuje zakażenie; występują określone choroby skóry (toczeń rumieniowaty układowy, SLE) lub mieszana choroba tkanki łącznej (schorzenie układu odpornościowego powodujące ból stawów, wysypki skórne i gorączkę); jeśli pacjent ma na pewne dziedziczne zaburzenia tworzenia krwi (np. ostra porfiria przerywana) lub problemy z krzepnięciem krwi; jeśli występuje lub kiedykolwiek występowała choroba jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna); jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek lub wątroby. Podczas długotrwałego stosowania tego leku konieczne jest regularne kontrolowanie parametrów czynności wątroby, nerek oraz morfologii krwi. Jeśli pacjent niedawno przeszedł poważną operację; jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę; jeśli pacjent ma lub miał astmę lub choroby alergiczne, ponieważ może wystąpić duszność; jeśli pacjent ma katar sienny, polipy nosa lub przewlekłą obturacyjną chorobę układu oddechowego występuje zwiększone ryzyko reakcji alergicznych. Reakcje alergiczne mogą występować pod postacią napadów astmy (tak zwana astma analgetyczna), nagłego obrzęku (obrzęk Quinckego) lub wysypki skórnej (pokrzywki). Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, które mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia, takie jak doustne kortykosteroidy, leki rozrzedzające krew (np. warfaryna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w depresji) lub leki przeciwpłytkowe (np. kwas acetylosalicylowy); jeśli pacjent przyjmuje inne leki z grupy NLPZ, w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 (COX-2), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dlatego należy ich unikać; jeśli pacjent ma ospę wietrzną, zaleca się unikanie stosowania tego leku.
Nawykowe stosowanie (kilku rodzajów) leków przeciwbólowych może prowadzić do trwałych ciężkich zaburzeń czynności nerek dlatego należy go unikać. Ryzyko to może być dodatkowo zwiększone przez utratę soli i odwodnienie związane z wysiłkiem fizycznym. Istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek u odwodnionej młodzieży. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, mogą mieć związek z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, zwłaszcza gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia.
Przed zastosowaniem tego leku należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą: jeśli pacjent ma choroby takie jak niewydolność serca, dusznica bolesna (ból w klatce piersiowej), lub jeśli pacjent miał zawał serca, operację wszczepienia bajpasów, chorobę tętnic obwodowych (słabe krążenie w nogach lub stopach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic), lub jakikolwiek rodzaj udaru (w tym „mini udar” lub przemijający atak niedokrwienny „TIA”); jeśli pacjent ma wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, w rodzinie występują przypadki chorób serca lub udaru mózgu, lub pacjent pali tytoń.
Ten lek zawiera 72,59 mg sorbitolu w każdej kapsułce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli u pacjenta (lub dziecka) występuje potwierdzona przez lekarza nietolerancja niektórych cukrów lub rozpoznano u niego dziedziczną nietolerancję fruktozy (HFI), rzadką chorobę genetyczną, w której organizm nie jest w stanie rozkładać fruktozy, należy porozmawiać z lekarzem zanim pacjent (lub dziecko) zastosuje lub otrzyma ten lek. Lek Nurofen Express Forte Mini zawiera czerwień koszenilową (E 124). Lek może powodować reakcje alergiczne. Lek Nurofen Express Forte Mini zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki ziemne lub soję, nie należy stosować tego leku.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. W szczególności, jeśli pacjent przyjmuje leki: inne NLPZ, w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2, ponieważ może to zwiększać ryzyko owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia; digoksyna (w niewydolności serca), działanie digoksyny może ulec wzmocnieniu; glikokortykosteroidy (leki zawierające kortyzon lub substancje podobne do kortyzonu), może to zwiększać ryzyko owrzodzenia przewodu pokarmowego lub krwawienia; leki przeciwpłytkowe, może to zwiększyć ryzyko krwawienia; kwas acetylosalicylowy (mała dawka), działanie rozrzedzające krew może ulec osłabieniu; leki rozrzedzające krew (takie jak warfaryna), ibuprofen może nasilać działanie tych leków; fenytoina (w leczeniu padaczki), działanie fenytoiny może ulec nasileniu; selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji), ponieważ leki te mogą zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego; lit (lek stosowany w chorobie afektywnej dwubiegunowej i depresji), działanie litu może ulec nasileniu; probenecyd i sulfinpirazony (leki stosowane w leczeniu dny moczanowej), wydalanie ibuprofenu może ulec opóźnieniu; leki przeciwnadciśnieniowe i leki moczopędne, ponieważ ibuprofen może osłabiać działanie tych leków i może wystąpić zwiększone ryzyko wpływu na nerki; leki moczopędne oszczędzające potas, ponieważ może to prowadzić do hiperkaliemii; metotreksat (w leczeniu raka lub reumatyzmu), działanie metotreksatu może ulec nasileniu; takrolimus i cyklosporyna (leki immunosupresyjne), ponieważ może dojść do uszkodzenia nerek; zydowudyna (leki stosowane w leczeniu HIV/AIDS), stosowanie tego leku może powodować zwiększone ryzyko krwawienia do stawu lub krwawienia prowadzącego do obrzęku u osób HIV(+) chorujących na hemofilię; pochodne sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe), ponieważ możliwe jest wystąpienie interakcji; antybiotyki chinolonowe, ponieważ ryzyko drgawek może ulec zwiększeniu; mifepryston (stosowany do przerywania ciąży), działanie mifeprystonu może ulec osłabieniu. Nie należy stosować NLPZ w okresie 8 – 12 dni po podaniu mifeprystonu. Worykonazol i flukonazol (inhibitory CYP2C9) stosowane w zakażeniach grzybiczych, działanie ibuprofenu może ulec nasileniu. Należy rozważyć zmniejszenie dawki ibuprofenu, zwłaszcza w przypadku podawania dużych dawek ibuprofenu z worykonazolem lub flukonazolem.
Lek ten może wpływać na działanie niektórych innych leków lub podlegać wpływowi innych leków, takich jak: leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew i zapobiegają krzepnięciu, np. kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna); leki obniżające wysokie ciśnienie krwi (inhibitory ACE, np. kaptopryl, beta-blokery, np. atenolol, antagoniści receptora angiotensyny II, np. losartan). Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania tego leku. Niektóre działania niepożądane, takie jak te związane z przewodem pokarmowym lub ośrodkowym układem nerwowym, mogą być bardziej prawdopodobne podczas jednoczesnego spożywania alkoholu i stosowania tego leku.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Nurofen Express Forte Mini. Nie należy stosować tego leku w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży. Stosowanie leku może spowodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Lek może także wpłynąć na skłonność do krwawienia pacjentki i jej dziecka oraz opóźnić lub wydłużyć poród. Nie należy przyjmować tego leku w ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przyjmowanie tego leku przez okres dłuższy niż kilka dni po rozpoczęciu 20. tygodnia ciąży może wywołać zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka i prowadzić do obniżonego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie), lub zwężenie naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. W razie konieczności leczenia dłuższego niż kilka dni lekarz może zalecić dodatkowe badania kontrolne.
Tylko niewielkie ilości ibuprofenu i jego metabolitów przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Ten lek można stosować w okresie karmienia piersią, jeśli jest przyjmowany w zalecanej dawce i przez możliwie najkrótszy czas. Ten lek należy do grupy leków (NLPZ), które mogą zaburzać płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające po przerwaniu stosowania leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: podczas krótkotrwałego stosowania w zalecanych dawkach lek ten nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli podczas przyjmowania tego leku wystąpią takie działania niepożądane, jak zmęczenie i zawroty głowy, senność lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Dodatkowe informacje:
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności.
Kod EAN: 5900627118087.
Producent:
RB NL Brands B.V.
Schiphol Boulevard 207
1118 BH Schiphol
Holandia
Podmiot odpowiedzialny:
Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
e-mail: [email protected]
tel.: +48 (22) 211 26 92
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.