Wskazania: lek Migromin jest stosowany w doraźnym leczeniu bólu głowy oraz napadów migreny (objawów takich jak: ból głowy, nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk oraz zaburzenia codziennego funkcjonowania) z aurą lub bez aury.
Działanie: lek Migromin zawiera trzy substancje czynne: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeinę. Kwas acetylosalicylowy i paracetamol zmniejszają ból i gorączkę, a kwas acetylosalicylowy dodatkowo działa przeciwzapalnie. Kofeina jest łagodnym środkiem pobudzającym i zwiększa działanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu.
Dawkowanie: ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Leczenie bólu głowy: dorośli: zalecana dawka to 1 tabletka. Tabletkę należy popić pełną szklanką wody. W razie konieczności drugą tabletkę można przyjąć po upływie 4-6 godzin od zażycia pierwszej tabletki. W przypadku bardziej intensywnego bólu głowy można przyjąć jednorazowo 2 tabletki popijając pełną szklanką wody. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki po upływie 4-6 godzin od zażycia dwóch pierwszych tabletek. Nie należy stosować leku Migromin w bólu głowy przez dłużej niż 4 dni bez konsultacji z lekarzem.
Leczenie migreny: dorośli: należy przyjąć 2 tabletki leku popijając pełną szklanką wody. W razie konieczności można przyjąć kolejne 2 tabletki zachowując 4-6 godzinny odstęp między dawkami. Jeżeli po upływie 2 godzin od zażycia pierwszej dawki 2 tabletek nie nastąpiła poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować leku Migromin dłużej niż przez 3 dni w migrenie bez konsultacji z lekarzem. Zarówno w leczeniu bólu głowy jak i w migrenie nie należy przekraczać dawki większej niż 6 tabletek w ciągu doby. Odpowiada to dawce 1500 mg kwasu acetylosalicylowego, 1500 mg paracetamolu i 390 mg kofeiny. Długotrwałe stosowanie leku bez nadzoru lekarza może być szkodliwe dla zdrowia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancje czynne: kwas acetylosalicylowy 250mg, paracetamol 250mg i kofeina 65mg. Pozostałe składniki leku: celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, kwas stearynowy, hypromeloza E6 (typ 2910, 6 mPa.s), tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy, kwas benzoesowy (E 210), wosk Carnauba.
Przeciwwskazania: uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy, paracetamol, kofeinę lub którykolwiek ze składników tego leku; reakcje alergiczne na inne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe, takie jak kwas acetylosalicylowy i salicylany lub inne leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak diklofenak lub ibuprofen; u pacjentów z owrzodzeniem żołądka, jelit, lub jeżeli w przeszłości występowało owrzodzenie układu pokarmowego; jeżeli występuje krew w stolcu lub czarne stolce (objawy krwawienia lub perforacji żołądkowojelitowych); w przypadku hemofilii lub występowania innych chorób krwi; w ciężkich schorzeniach serca, wątroby lub nerek; podczas przyjmowania ponad 15mg metotreksatu tygodniowo; w trzecim trymestrze ciąży. Lek nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: lek Migromin zawiera paracetamol. Nie należy przyjmować więcej niż zalecaną dawkę, ponieważ może ona spowodować poważne uszkodzenie wątroby. Kwas acetylosalicylowy może powodować krwawienie. W przypadku wystąpienia nietypowego krwawienia należy poinformować o tym lekarza. Nie należy przyjmować leku razem z innymi produktami zawierającymi kwas acetylosalicylowy lub paracetamol. Migromin może nie być lekiem odpowiednim dla każdego pacjenta z poniżej wymienionych przyczyn. Należy skonsultować się z lekarzem, zanim zastosuje się lek, jeśli: u pacjenta wcześniej nie zdiagnozowano migreny, gdyż w takim przypadku przed zastosowaniem leku należy wykluczyć inne potencjalnie poważne schorzenia neurologiczne; migrena jest tak ciężka, że konieczne jest położenie się do łóżka, lub z powodu bólu różniącego się od migren występujących zwykle, lub jeśli bólom migrenowym towarzyszą wymioty; występują bóle głowy po urazie lub spowodowane urazem głowy, przemęczeniem, kaszlem lub pochyloną pozycją; bóle głowy występują przewlekle (15 lub więcej dni w miesiącu przez dłużej niż 3 miesiące) lub jeśli bóle głowy wystąpiły po raz pierwszy po 50 roku życia; pacjent ma ciężką infekcję, jest poważnie niedożywiony, ma dużą niedowagę lub przewlekle nadużywa alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy metabolicznej. Objawy kwasicy metabolicznej obejmują: głębokie, szybkie, trudne oddychanie, złe samopoczucie (nudności, wymioty), utratę apetytu. W przypadku wystąpienia połączenia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem; występuje dziedziczny niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, który ma wpływ na czerwone krwinki. W wyniku tego, po spożyciu pewnego rodzaju żywności i zażyciu innych leków przeciwzapalnych (w tym kwasu acetylosalicylowego) może rozwinąć się niedokrwistość, żółtaczka, może dojść do powiększenia śledziony lub wystąpienia innych chorób; kiedykolwiek wystąpiły schorzenia układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego lub czarne stolce. Jeśli u pacjenta w przeszłości występowało uczucie dyskomfortu w żołądku lub zgaga po zażyciu leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych; występują zaburzenia krwawienia lub nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych inne niż krwawienia miesięczne (np. nienaturalnie obfite i przedłużone krwawienia miesięczne); pacjent przeszedł niedawno zabieg chirurgiczny (także drobny jak np. chirurgiczny zabieg dentystyczny) albo w ciągu kolejnych 7 dni planowany jest zabieg chirurgiczny; występuje astma oskrzelowa, katar sienny, polipy w nosie, przewlekła obturacyjna choroba płuc lub występują objawy wskazujące na alergię (reakcje skórne, swędzenie, pokrzywka); występuje skaza moczanowa, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności nerek lub wątroby; pacjent stosuje obecnie inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy lub paracetamol albo zażywa inne leki, ponieważ część leków może oddziaływać ze składnikami leku Migromin i powodować działania niepożądane; występuje ryzyko odwodnienia (np. z powodu wymiotów, biegunki, przed lub po poważnej operacji); pacjent jest w wieku poniżej 18 lat. Możliwy jest związek pomiędzy kwasem acetylosalicylowym podawanym dzieciom i młodzieży, a wystąpieniem zespołu Reye’a.
Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu bólu głowy, zbyt częste stosowanie leku Migromin (przez 10 dni lub dłużej w ciągu miesiąca) w leczeniu przewlekłego bólu głowy (przez 15 dni lub dłużej w ciągu miesiąca) trwającego dłużej niż 3 miesiące może spowodować nasilenie bólu głowy lub migreny. Dlatego też produkt ten nie powinien być stosowany dłużej niż 10 dni w miesiącu przez dłużej niż 3 miesiące. Jeżeli pacjent ma wrażenie, że występuje u niego powyższa sytuacja, należy zwrócić się po poradę do lekarza. Zaprzestanie stosowania leku Migromin może spowodować poprawę. Lek Migromin może zmniejszać nasilenie objawów zakażenia (np. bóle głowy, gorączkę), co może utrudniać jego rozpoznanie. Dlatego, w przypadku złego samopoczucia, należy pamiętać, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Migromin. Lek Migromin może mieć także wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, dlatego jeżeli będzie wykonywane badanie krwi, moczu lub inne badanie laboratoryjne należy pamiętać o poinformowaniu lekarza o stosowaniu leku Migromin. Lek zawiera 0,24mg glikolu propylenowego oraz 0,048 mg kwasu benzoesowego w każdej tabletce.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Szczególnie należy poinformować lekarza, w przypadku przyjmowania któregokolwiek z poniższych leków: inne leki zawierające paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe i (lub) przeciwgorączkowe; leki przeciwzakrzepowe („leki rozrzedzające krew"), takie jak doustne środki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), heparyna, leki trombolityczne (np. streptokinaza), lub inne leki przeciwpłytkowe (np. tyklopidyna, klopidogrel, cylostazol); kortykosteroidy (stosowane w leczeniu stanów zapalnych); barbiturany i benzodiazepiny (stosowane w leczeniu stanów lękowych i bezsenności); lit, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub fluwoksamina (stosowane w leczenu depresji); sulfonylomocznik lub insulina (stosowane w leczeniu cukrzycy); metotreksat (stosowany w leczeniu pewnego rodzaju nowotworów i zapalenia stawów); niektóre leki stosowane w leczeniu zakażeń (np. ryfampicyna, izoniazyd, chloramfenikol, cyprofloksacyna, lub kwas pipemidowy); lewotyroksyna (stosowana w leczeniu niedoczynności tarczycy); metoklopramid (stosowany w leczeniu nudności i wymiotów); leki stosowane w leczeniu padaczki; leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca; diuretyki (stosowane w celu zwiększenia produkcji moczu i odwadniające); leki stosowane w leczeniu skazy moczanowej; doustne środki antykoncepcyjne; zydowudyna (stosowana w leczeniu zakażenia HIV); leki opóźniające opróżnianie żołądka, takie jak propantelina; klozapina (stosowana w leczeniu schizofrenii); leki sympatykomimetyczne (stosowane w celu podwyższania niskiego ciśnienia tętniczego i leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa); leki przeciwalergiczne (stosowane w celu zapobiegania lub leczenia alergii); teofilina (stosowana w leczeniu astmy); terbinafina (stosowana w leczeniu zakażeń grzybiczych); cymetydyna (stosowana w leczeniu zgagi i wrzodów układu trawiennego); disulfiram (stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu); nikotyna (stosowana w celu zaprzestania palenia tytoniu); cholestyramina (stosowana w celu obniżenia wysokiego stężenia cholesterolu we krwi); flukloksacylina (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową), które należy pilnie leczyć i które może wystąpić szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą (stan, gdy bakterie i ich toksyny krążą we krwi, prowadząc do uszkodzenia narządów), niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, a także u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu.
Podczas stosowania leku należy unikać picia napojów alkoholowych, ponieważ alkohol w połączeniu z paracetamolem i kwasem acetylosalicylowym mogą powodować ciężkie uszkodzenie wątroby i krwawienia z żołądka. Zawartość kofeiny w zalecanej dawce leku odpowiada zawartości około jednej filiżanki kawy. Podczas stosowania leku, należy ograniczyć spożycie leków, żywności lub napojów zawierających kofeinę, ponieważ zbyt duża jej dawka może powodować nerwowość, drażliwość, bezsenność, a w niektórych przypadkach również podwyższenie tętna.
Ciąża i karmienie piersią: ten lek nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poinformować lekarza i nie stosować leku Migromin. Lek jest przeciwskazany do stosowania podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży, ze względu na możliwość uszkodzenia płodu lub trudności podczas porodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ może to być niebezpieczne dla niemowlęcia. Lek Migromin należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą zaburzać płodność. Działanie to ustępuje po zaprzestaniu stosowania leków z grupy NLPZ.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności, nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Dodatkowe informacje:
Kod EAN: 5909991523176 .
Producent:
Zakłady Farmaceutyczne Colfarm S.A.
ul. Wojska Polskiego 3
39-300 Mielec.
Tel. +48 17 788 58 11
[email protected]
www.colfarm.pl
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.