Wskazania: leczenie objawowe: bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu; gorączki.
Działanie: MIG jest lekiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym (niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, NLPZ) wykazującym działanie obniżające gorączkę (przeciwgorączkowe).
Dawkowanie: waga ciała: 20kg-29kg (6-9 lat): pojedyncza dawka: ½ tabletki powlekanej, (co odpowiada 200mg ibuprofenu); maksymalna dawka dobowa: 1½ tabletki powlekanej, (co odpowiada 600mg ibuprofenu). Waga ciała: 30kg-39kg (10-12 lat): pojedyncza dawka: ½ tabletki powlekanej, (co odpowiada 200mg ibuprofenu); maksymalna dawka dobowa: 2 tabletki powlekane, (co odpowiada 800mg ibuprofenu). Waga ciała: ≥40kg (młodzież powyżej 12 lat i dorośli): pojedyncza dawka: ½-1 tabletki powlekanej, (co odpowiada 200-400mg ibuprofenu); maksymalna dawka dobowa: 3 tabletki powlekane, (co odpowiada 1200mg ibuprofenu). Po zastosowaniu maksymalnej dawki pojedynczej, następną dawkę należy przyjąć nie wcześniej niż po upływie 6 godzin. W łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach czynności nerek lub wątroby, zmniejszanie dawki nie jest wymagane. Jeśli u dzieci w wieku powyżej 6 lat i młodzieży będzie istniała konieczność podawania tego produktu dłużej niż przez 3 dni lub jeśli nasilą się występujące objawy, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Do podawania doustnego. Tabletki powlekane należy połykać w całości popijając dużą ilością płynu (np. szklanką wody) podczas lub po posiłku. Tabletkę można podzielić na równe dawki. Lek jest przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania. Nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem jeśli występujące objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni u dzieci i młodzieży a u dorosłych po upływie 3 dni leczenia gorączki i po 4 dniach leczenia bólu.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancję czynną: ibuprofen 400mg. Pozostałe składniki: rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza 6 mPas, makrogol 4000, powidon K 30, tytanu dwutlenek (E 171).
Przeciwwskazania: uczulenie na substancję czynną ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; reakcje alergiczne po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takie jak: skurcz oskrzeli; napady astmy; obrzęk błony śluzowej nosa; reakcje skórne (np. zaczerwienienie, pokrzywka lub podobne reakcje); niespecyficzne zaburzenia krwiotworzenia; czynna lub nawracająca w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy (wrzody trawienne) lub krwawienia z przewodu pokarmowego (dwa lub więcej oddzielne przypadki stwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia); perforacja lub krwawienia z przewodu pokarmowego, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ; krwawienie mózgowe (krwawienia mózgowo-naczyniowe) lub inne czynne krwawienie; ciężka niewydolność nerek, wątroby lub serca; 3 ostatnie miesiące ciąży. Nie należy stosować leku MIG u dzieci w wieku poniżej 6 lat lub o masie ciała poniżej 20kg, ponieważ produkt leczniczy MIG nie jest odpowiedni w tej grupie wiekowej ze względu na zawartość substancji czynnej.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: należy unikać jednoczesnego stosowania leku MIG z innymi NLPZ, w tym z tak zwanymi inhibitorami COX-2 (selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2). Częstość występowania działań niepożądanych podczas leczenia NLPZ zwłaszcza krwawień z przewodu pokarmowego oraz perforacji, które mogą prowadzić do zgonu jest większa u osób w podeszłym wieku. Z tego powodu podczas leczenia u osób w podeszłym wieku zaleca się szczególnie wnikliwą kontrolę lekarską. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia. Przed zastosowaniem leku MIG pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli: u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA); pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń. W niektórych zaburzeniach autoimmunologicznych (toczeń rumieniowaty układowy (SLE) i mieszana choroba tkanki łącznej) MIG można stosować tylko po uważnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka. Przed zabiegami chirurgicznymi, należy poinformować lekarza lub stomatologa o przyjmowaniu leku MIG. Nawykowe stosowanie leków przeciwbólowych, szczególnie połączeń kilku czynnych substancji o działaniu przeciwbólowym, może powodować nieodwracalne uszkodzenie nerek i niewydolność nerek (nefropatia spowodowana przez leki przeciwbólowe). W trakcie ospy wietrznej (varicella) zaleca się unikać stosowania leku MIG. Istnieje ryzyko upośledzenia funkcji nerek u odwodnionych dzieci i młodzieży. MIG należy do grupy leków mogących zmniejszać płodność u kobiet (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia.
Interakcje z innymi lekami: jeśli następujące leki są przyjmowane jednocześnie z ibuprofenem ich stężenie we krwi może się zwiększyć: digoksyna (lek zwiększający pojemność wyrzutową serca); fenytoina (lek stosowany w leczeniu napadów padaczkowych); lit (lek stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych). Następujące leki mogą opóźniać wydalanie ibuprofenu, co może prowadzić do jego gromadzenia się w organizmie i zwiększenia ilośi działań niepożądanych: leki zmniejszające krzepliwość krwi; metotreksat (lek stosowany w leczeniu raka i niektórych schorzeń reumatycznych); kwas acetylosalicylowy i inne przeciwzapalne leki przeciwbólowe w tym inhibitory COX-2 (niesteroidowe leki przeciwzapalne), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu stanów depresyjnych) oraz leki zawierające kortyzol(glukokortykosteroidy); leki zawierające probenecyd lub sulfinpyrazon (leki stosowane w leczeniu dny). Zmniejszenie działania: leki zwiększające wydalanie płynów (leki moczopędne) oraz leki stosowane w nadciśnieniu (przeciwnadciśnieniowe); inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) (stosowane w leczeniu niewydolności serca i podwyższonego ciśnienia krwi); kwas acetylosalicylowy w małych dawkach. Inne możliwe interakcje: zydowudyna (lek stosowany w AIDS): zwiększone ryzyko krwawienia ze stawów i siniaków u osób z hemofilią zakażonych HIV; cyklosporyna (lek osłabiający układ odpornościowy stosowany po przeszczepach i w leczeniu reumatyzmu): ryzyko uszkodzenia nerek; takrolimus: ryzyko uszkodzenia nerek; leki odwadniające oszczędzające potas (niektóre diuretyki): stosowane łącznie z ibuprofenem mogą powodować zwiększenie stężenia potasu; sulfonylomoczniki (leki obniżające stężenie cukru we krwi): należy zapobiegawczo kontrolować stężenie cukru we krwi podczas jednoczesnego stosowania ibuprofenu; leki przeciwzakrzepowe: podczas jednoczesnego stosowania należy kontrolować krzepliwość krwi. Jeżeli to możliwe nie należy spożywać alkoholu w czasie leczenia lekiem MIG, ponieważ ilość działań niepożądanych, w szczególności tych dotyczących przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego może się zwiększyć.
Ciąża i karmienie piersią: w przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia MIG, należy powiadomić o tym lekarza. Ibuprofen można stosować wyłącznie w pierwszych 6 miesiącach ciąży po konsultacji z lekarzem. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań u matki i dziecka, leku MIG nie należy stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Substancja czynna ibuprofen i produkty jej rozpadu przedostają się do mleka kobiet karmiących piersią jedynie w niewielkich ilościach. Ponieważ nie stwierdzono jak dotąd szkodliwego wpływu tej ilości leku na stan zdrowia dziecka, podczas krótkotrwałego stosowania przerywanie karmienia piersią nie jest zazwyczaj konieczne. Jednak podczas dłuższego stosowania lub w przypadku stosowania dużych dawek przerwanie karmienia powinno zostać rozważone. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: ponieważ podczas stosowania dużych dawek leku MIG mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące ośrodkowego układu nerwowego, takie jak zmęczenie i zawroty głowy, w pojedynczych przypadkach czas reakcji oraz zdolność do aktywnego uczestniczenia w ruchu drogowym i obsługi maszyn może być ograniczona. W takich sytuacjach pacjent nie jest w stanie reagować wystarczająco szybko i skutecznie na niespodziewane i nagłe zdarzenia. Jeżeli wystąpią powyżej opisane objawy nie należy prowadzić samochodu ani innych pojazdów mechanicznych.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.