Wskazania: produkt tradycyjnie stosuje się w niestrawności i braku łaknienia u osób dorosłych.
Działanie: produkt leczniczy roślinny stosowany tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania.
Dawkowanie: lek przeznaczony jest do podawania doustnego. Dorośli: w niestrawności: ok.2,5ml, co odpowiada 1/2 łyżeczki preparatu w 1/4 szklanki wody lub na cukier, w przypadku wystąpienia dolegliwości. W przypadku braku łaknienia: ok. 2,5ml, co odpowiada 1/2 łyżeczki preparatu w 1/4 szklanki wody lub na cukier, 30 minut przed jedzeniem 3-4 razy dziennie. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie pomimo stosowania produktu, należy zasięgnąć porady lekarza.
Skład: 100g produktu zawiera: Valerianae tinctura (1:5) (nalewka kozłkowa) – 24,9 g, ekstrahent - etanol 70%, Menthae pip. tinctura (1:20) (nalewka miętowa) – 24,9 g, ekstrahent - etanol 90%, Amara tinctura (1:5) (nalewka gorzka) – 24,9 g, ex: Gentianae radice, Menyanthidis folio, Auranti amari pericarpio (60,0 cz., 60,0 cz., 50,0 cz.), ekstrahent - etanol 70%, Hyperici tinctura (1:5) (nalewka z dziurawca) – 24,9 g, ekstrahent - etanol 70%, Papaverini hydrochloridum – 0,4 g. Produkt zawiera 67-74% obj. etanolu.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na mentol lub na którykolwiek ze składników produktu; nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: dawka jednorazowa leku zawiera 1,38 g etanolu co odpowiada 35ml piwa lub 14,6ml wina. Nie podawać osobom cierpiącym na choroby wątroby, padaczkę, alkoholizm. Nalewka z dziurawca może powodować wystąpienie reakcji fotoalergicznej, dlatego podczas leczenia należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (opalanie, solarium). Nalewka z liści mięty pieprzowej u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym może powodować nasilenie zgagi. Nie stosować u pacjentów z kamieniami żółciowymi i zaburzeniami dróg żółciowych. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Zawartość nalewki z ziela dziurawca w tym produkcie nie jest wysoka, ale nie oznacza się w nim hiperforyny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę możliwość wystąpienia interakcji charakterystycznych dla ziela dziurawca. Łączne stosowanie preparatów z dziurawca z lekami przeciwdepresyjnymi może wywołać zespół serotoninowy objawiający się m.in. bólem głowy, nadciśnieniem tętniczym, przyśpieszeniem akcji serca. Preparaty z dziurawca mogą obniżać poziom jednocześnie przyjmowanych leków antyretrowirusowych (np. indinawiru), cyklosporyny, leków obniżających krzepliwość krwi (np. warfaryny), teofiliny idigoksyny.
Ciąża i karmienie piersią: ze względu na zawartość etanolu oraz brak danych potwierdzających bezpieczeństwo, nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek może wpływać na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu. Z tego względu leku nie należy stosować przed prowadzeniem pojazdu. Ponadto alkohol zawarty w produkcie może zostać wykryty w powietrzu wydychanym.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.