Wskazania: leczenie objawowe przeziębienia i grypy, przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem, obrzękiem błony śluzowej nosa z tworzeniem wydzieliny.
Działanie: FluControl Hot to połączenie paracetamolu - substancji przeciwgorączkowej i przeciwbólowej, chlorfenaminy – substancji przeciwhistaminowej, która zmniejsza ilość wydzieliny z nosa oraz fenylefryny, której działanie polega na zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej nosa.
Dawkowanie: stosować doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: jedna saszetka lecz nie częściej niż co 6-8 godzin (3 lub 4 razy na dobę). Nie należy stosować więcej niż 4 saszetki (4000mg paracetamolu + 40mg fenylefryny + 16mg chlorfenaminy) w ciągu doby. W razie ustąpienia bólu lub gorączki należy zakończyć stosowanie leku FluControl Hot. Jeżeli gorączka występuje dłużej niż przez 3 dni leczenia, ból lub inne objawy dłużej niż 5 dni, albo objawy ulegają nasileniu lub pojawiają się nowe, należy zwrócić się do lekarza o poradę. Rozpuścić zawartość saszetki w niewielkiej ilości płynu, najlepiej w połowie szklanki wody. Nie należy stosować leku FluControl Hot u pacjentów chorujących na choroby wątroby i ciężką niewydolność nerek. Leku FluControl Hot nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na jego dawkę.
Skład: 1 saszetka zawiera: substancje czynne: paracetamol 1000mg, fenylefryny chlorowodorek 10mg oraz chlorfenaminy maleinian 4mg. Pozostałe składniki: krzemionka koloidalna bezwodna, kwas cytrynowy bezwodny, sacharyna sodowa, sacharoza, sodu cyklaminian, aromat pomarańczowy.
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje czynne (paracetamol, fenylefryny chlorowodorek i chlorfenaminy maleinian) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby; nadciśnienie tętnicze; nadczynność tarczycy; ciężkie choroby serca lub tętnic (np. chorobę wieńcową lub dławicę piersiową); tachykardia (zbyt szybkie bicie serca); jeśli pacjent jest leczony lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) (takimi jak niektóre leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane do leczenia choroby Parkinsona lub inne); jaskra (której objawem jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej); ciężka niewydolność nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku FluControl Hot, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: jeśli pacjent ma choroby nerek, serca lub płuc; jeśli pacjent ma niedokrwistość; jeśli pacjent ma astmę i uczulenie na kwas acetylosalicylowy; jeśli pacjent jest uczulony na leki przeciwhistaminowe i na inne leki (takie jak chlorfenamina); jeśli pacjent jest wrażliwy na działanie leków uspokajających; jeśli pacjent choruje na padaczkę; jeśli pacjent ma: rozrost gruczołu krokowego, cukrzycę, astmę oskrzelową, bardzo wolne bicie serca, hipotonię (obniżenie ciśnienia krwi), miażdżycę naczyń mózgowych; zapalenie trzustki, czynną chorobę wrzodową żołądka (wrzód trawienny), zwężenie połączenia odźwiernika i dwunastnicy (pomiędzy żołądkiem i jelitem), choroby tarczycy; jeśli u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, lub innymi lekami o podobnym działaniu pojawią się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. U alkoholików należy zachować ostrożność i nie podawać więcej niż 2 saszetki leku FluControl Hot (2g paracetamolu) na dobę, gdyż paracetamol może spowodować uszkodzenie wątroby. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. 1 saszetka zawiera 3,994g sacharozy.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować. Ze względu na zawartość paracetamolu: jeżeli pacjent stosuje jakikolwiek z niżej wymienionych leków, może zaistnieć konieczność zmiany dawki lub przerwania leczenia: antybiotyki (chloramfenikol); doustne leki przeciwzakrzepowe (acenokumarol, warfaryna); doustne środki antykoncepcyjne i leczenie estrogenami; leki przeciwpadaczkowe (lamotrygina, fenytoina i inne hydantoiny, fenobarbital, metylofenobarbital, prymidon, karbamazepina); leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, ryfampicyna); barbiturany; węgiel aktywowany; cholestyramina; leki stosowane do leczenia dny moczanowej (probenecyd i sulfinpyrazon); pewne leki stosowane do zwiększenia wydalania moczu (np. furosemid); leki stosowane do łagodzenia spazmów lub skurczów żołądka, jelit i pęcherza moczowego (glikopiron, propantelina); leki nasercowe (glikozydy naparstnicy); leki stosowane przeciwko nudnościom i wymiotom (metoklopramid i domperydon); propranolol; zydowudyna. Ze względu na zawartość fenylefryny: jeżeli pacjent stosuje jakikolwiek z niżej wymienionych leków, może zaistnieć konieczność przerwania leczenia: leki stosowane m.in. w leczeniu depresji i choroby Parkinsona; leki stosowane m.in. w leczeniu migreny, inne wywołujące poród, leki przeciwnadciśnieniowe; leki obniżające ciśnienie tętnicze; leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, amoksapina, klomipramina, dezipramina, doksepina i maprotylina); wziewne leki znieczulające; leki przeciwnadciśnieniowe (obniżające ciśnienie tętnicze, takie jak metyldopa, guanetydyna); leki powodujące utratę potasu (diuretyki do leczenia nadciśnienia i inne, np. furosemid); leki mające wpływ na przewodzenie w sercu (stosowane w chorobach serca), takie jak glikozydy nasercowe i leki przeciwarytmiczne; hormony tarczycy; leki blokujące obydwa receptory adrenergiczne - zarówno alfa jak i beta, takie jak labetalol i karwedylol (stosowane w chorobach serca i tętnic); siarczan atropiny. Ze względu na zawartość chlorfenaminy: jednoczesne zastosowanie następujących leków może nasilić wystąpienie działań niepożądanych: leki stosowane do leczenia bezsenności lub lęku; leki stosowane w leczeniu depresji; trójpierścieniowe lub czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne; leki ototoksyczne; leki uczulające na światło. Stosowanie paracetamolu u pacjentów pijących regularnie alkohol (trzy lub więcej napojów alkoholowych – dziennie) może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Podczas stosowania FluControl Hot nie należy pić alkoholu, ponieważ może on spowodować objawy przedawkowania, takie jak nasilenie działania uspokajającego. Nie stosować u pacjentów w podeszłym wieku bez porozumienia z lekarzem. Ze względu na zawartość fenylefryny i chlorfenaminy, u pacjentów w podeszłym wieku mogą szczególnie wystąpić takie działania niepożądane jak: bradykardia (wolne bicie serca) lub zmniejszenie pojemności minutowej serca. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie u pacjentów z chorobami serca. U starszych pacjentów bardziej prawdopodobne jest wystąpienie takich objawów, jak: zawroty głowy, uspokojenie, splątanie, hipotensja (niskie ciśnienie krwi) lub pobudzenie, suchość w jamie ustnej i zatrzymanie moczu.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W czasie ciąży nie wolno stosować leku FluControl Hot, chyba że lekarz podejmie taką decyzję. Paracetamol i chlorfenamina przenikają do mleka matki, dlatego też kobiety w okresie karmienia piersią nie powinny przyjmować tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli wystąpi senność i uspokojenie, nie należy prowadzić pojazdu ani obsługiwać maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.