Wskazania: Flegamina wskazana jest w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
Działanie: Flegamina zawiera bromoheksyny chlorowodorek, który działa wykrztuśnie, upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych. Lek ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli.
Dawkowanie: lek do stosowania doustnego. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: ½ tabletki 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: ½ tabletki 2 razy na dobę. Nie jest wskazane stosowanie leku FLEGAMINA w postaci tabletek u dzieci w wieku 3 do 6 lat, które nie są w stanie połknąć tabletki; u tych pacjentów zaleca się stosowanie leku w postaci syropu FLEGAMINA o smaku truskawkowym. Lek należy zażywać w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie stosować bezpośrednio przed snem. Lek stosuje się zwykle przez 7 do 10 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Skład: 1 tabletka syropu zawiera: substancję czynną: bromoheksyny chlorowodorek 8mg. Pozostałe składniki: laktozę jednowodną, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian.
Przeciwwskazania: uczulenie (nadwrażliwość) na bromoheksynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku, nietolerancja niektórych cukrów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: należy pić więcej płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu zwiększa rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia odkrztuszanie. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, gdyż może on nasilać jej objawy. Należy również zachować ostrożność w przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Lek należy zażywać po posiłku. Lek zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Interakcje z innymi lekami: bromoheksynę należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość błon śluzowych. Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Lek może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednoczesne stosowanie leku z antybiotykami (oksytetracykliną, erytromycyną, ampicyliną, amoksycyliną, doksycyliną) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie zaleca się stosowania leku w pierwszym trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży lek może być stosowany wyłącznie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: należy zachować ostrożność, gdyż lek może powodować bóle i zawroty głowy lub senność.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.