Wskazania: lek Flavamed jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Lek Flavamed jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, przebiegających z wytwarzaniem gęstego śluzu. Dzięki zastosowaniu leku Flavamed gęsty śluz staje się bardziej wodnisty i można go łatwiej odkrztusić.
Działanie: lek Flavamed jest lekiem rozrzedzającym śluz stosowanym w chorobach dróg oddechowych.
Dawkowanie: zalecana dawka to: wiek: dzieci w wieku 6 do 12 lat: dawka pojedyncza: ½ tabletki 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 15 mg ambroksolu chlorowodorku 2 – 3 razy na dobę). Maksymalna dawka dobowa: 1½ tabletki (co odpowiada 45 mg ambroksolu chlorowodorku). Wiek: dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: dawka pojedyncza: w czasie pierwszych 2 – 3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku 3 razy na dobę); następnie 1 tabletka dwa razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku dwa razy na dobę). Maksymalna dawka dobowa: 3 tabletki (co odpowiada 90 mg ambroksolu chlorowodorku). U dorosłych dawkę dobową można zwiększyć do 2 tabletek dwa razy na dobę. Do stosowania doustnego. Lek Flavamed najlepiej połykać w całości po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu (np. wody, herbaty lub soku owocowego). Tabletkę można podzielić na równe dawki. Bez konsultacji z lekarzem, leku Flavamed nie należy przyjmować dłużej niż 4 – 5 dni. Jeśli po 4 – 5 dniach dolegliwości nie zmniejszają się lub nawet ulegają nasileniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancję czynną: sambroksolu chlorowodorek 30mg. Pozostałe składniki: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, celulozę (proszek), kroskarmelozę sodową, powidon K 30, magnezu stearynian.
Przeciwwskazania: uczulenie na ambroksolu chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Flavamed należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą: jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły bardzo ciężkie skórne reakcje nadwrażliwości (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella); jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub ciężka choroba wątroby; jeśli u pacjenta występuje rzadka choroba oskrzeli przebiegająca ze zwiększonym wytwarzaniem śluzu (np. zespół nieruchomych rzęsek); jeśli w przeszłości występowała u pacjenta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, należy poradzić się lekarza, jak stosować lek Flavamed, ponieważ leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Flavamed. Flavamed można stosować wyłącznie u dzieci w wieku powyżej 6 lat. Flavamed zawiera laktozę (cukier występujący w mleku). Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Interakcje z innymi lekami: nie odnotowano klinicznie istotnych niekorzystnych interakcji z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W czasie ciąży i karmienia piersią lek Flavamed można stosować wyłącznie w przypadku wyraźnego zalecenia tego leku przez lekarza. Stosowanie leku Flavamed nie jest zalecane szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Zaobserwowano, że substancja czynna zawarta w leku Flavamed przenika do mleka matki. Lek Flavamed nie jest zalecany w okresie karmienia piersią .
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: brak dowodów na wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.