Wskazania: Lek Excedrin Sprint stosuje się u osób dorosłych w doraźnym leczeniu: bólu głowy, napadów migreny (z aurą lub bez aury), bólach zębów, nerwobólach, bólach kręgosłupa, bólach kostnych, stawowych i mięśniowych, bolesnym miesiączkowaniu, bólu gardła, objawowym leczeniu bólu w przebiegu łagodnego zapalenia stawów.
Działanie: każda tabletka powlekana leku Excedrin Sprint zawiera substancję czynne: paracetamol – substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Dawkowanie: Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Wyłącznie do podania doustnego. Stosowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg): doustnie 1-2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 4000 mg (8 tabletek). Dzieci w wieku 6-11 lat: doustnie ½ - 1 tabletki (250 mg -500 mg). W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 60 mg/kg masy ciała/24 godziny podawane w dawkach podzielonych do 4 razy na dobę po 15 mg/kg masy ciała. Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leku nie należy stosować częściej niż co 4 godziny. Należy zawsze stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas. Nie stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancja czynna: paracetamol 500mg; pozostałe składniki to: skrobia żelowana, wapnia węglan, kwas alginowy, krospowidon Typ A, powidon K-25, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, woda oczyszczona. Otoczka: Opadry White YS-1-7003 (o składzie: tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza 2910, 3cp, hypromeloza 2910, 6cp, makrogol 400, polisorbat 80), wosk Carnauba, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: Leku Excedrin Sprint 500mg nie należy stosować: jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, w razie choroby alkoholowej, w razie ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Excedrin Sprint zawiera paracetamol – nie należy stosować dawek większych niż zalecane, ponieważ przedawkowanie może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Nie wolno stosować leku jednocześnie z innymi preparatami zawierającymi paracetamol (np. lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi, stosowanymi w przeziębieniu, grypie czy trudnościach z zasypianiem). Przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki i ściśle przestrzegać zaleceń w niej zawartych. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku: niewydolności wątroby lub nerek, niedoboru enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, reduktazy methemoglobinowej), przewlekłych bólów głowy, niedowagi, niedożywienia, anoreksji, regularnego spożywania alkoholu (konieczne może być zmniejszenie dawki lub odstawienie leku), ciężkiej infekcji (posocznicy), która zwiększa ryzyko kwasicy metabolicznej. Objawy kwasicy metabolicznej: szybkie, utrudnione oddychanie, nudności, wymioty, utrata apetytu, złe samopoczucie. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Dodatkowe ostrzeżenia: Choroba alkoholowa i wyniszczenie zwiększają ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby. U pacjentów z chorobami wątroby istnieje wyższe ryzyko powikłań związanych z paracetamolem. Nie stosować częściej niż co 4 godziny ani dłużej niż zalecane. Skonsultować się z lekarzem, jeśli konieczne jest codzienne stosowanie leków przeciwbólowych przy łagodnym zapaleniu stawów. Paracetamol może zaburzać wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczania glukozy we krwi). W razie utrzymywania się objawów należy zgłosić się do lekarza. Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Interakcje z innymi lekami: Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich obecnie przyjmowanych lekach, lekach stosowanych ostatnio, a także o planowanych do stosowania. Nie wolno stosować innych preparatów zawierających paracetamol równocześnie z lekiem Excedrin Sprint. Szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym stosowaniu: metoklopramidu, domperidonu – leki przeciw nudnościom i wymiotom, kolestyraminy – stosowanej w celu obniżania stężenia cholesterolu we krwi, leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny i innych kumaryn) – w przypadku długotrwałego leczenia przeciwbólowego, leków nasilających metabolizm wątrobowy: niektóre leki nasenne i przeciwpadaczkowe (fenobarbital, fenytoina, karbamazepina), antybiotyk ryfampicyna, a także preparaty z zielem dziurawca – mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby nawet przy dawkach terapeutycznych paracetamolu, inhibitorów MAO stosowanych w leczeniu depresji, salicylamidu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym kwasu acetylosalicylowego.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Excedrin Sprint można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek. Tak jak inne leki, lek powinien być stosowany w okresie ciąży tylko w razie zdecydowanej konieczności. Paracetamol przenika do mleka matki w ilościach niemających znaczenia klinicznego. Dostępne dane nie wykazują przeciwwskazań do karmienia piersią w czasie przyjmowania leku. Tak jak inne leki, lek powinien być stosowany w okresie karmienia piersią tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie istnieją dane potwierdzające wpływ tabletek powlekanych leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności, nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o pojawieniu się wyżej wymienionych zdarzeń.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.