Wskazania: Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę wskazany jest, zwykle w połączeniu z lekiem Daktarin, krem, w leczeniu: grzybicy międzypalcowej stóp („stopa sportowca”), grzybicy obrębnej pachwin. Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę może być również stosowany zapobiegawczo do środka butów i skarpetek.
Działanie: lek Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę zawiera substancję czynną mikonazol. Mikonazol działa przeciwgrzybiczo między innymi na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na Gramdodatnie pałeczki i ziarenkowce. Mikonazol znajduje zastosowanie także w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle likwiduje świąd skóry, który często towarzyszy zakażeniom wywołanym przez dermatofity i drożdżaki. Świąd ustępuje przed pojawieniem się innych oznak zdrowienia.
Sposób użycia: lek Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę stosuje się na zmienione chorobowo miejsca na skórze, zwykle 2 razy na dobę. Przed użyciem wstrząsnąć. W przypadku, gdy Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę jest stosowany jednocześnie z lekiem Daktarin, krem, zaleca się stosowanie obu postaci leku raz na dobę. Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę zapobiegawczo stosuje się raz na dobę do środka butów i skarpetek. Czas trwania leczenia wynosi od 2 do 6 tygodni w zależności od umiejscowienia i nasilenia zmian chorobowych. Po ustąpieniu wszystkich objawów i zmian chorobowych leczenie powinno być kontynuowane przez okres co najmniej 1 tygodnia.
Skład: 1g pudru zawiera: substancję czynną: mikonazolu azotan 20mg. Pozostałe składniki: talk, hectoritu stearalkonian (bentone 27), sorbitanu seskwioleinian (arlacel 83), etanol, propellant.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na mikonazol lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku. Nie stosować w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, błon śluzowych, paznokci oraz na zranioną skórę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: w przypadku wystąpienia objawów uczulenia lub podrażnienia skóry, leczenie należy przerwać i skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu leku Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę z błoną śluzową oczu. Lek Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę zawiera talk. Należy unikać wdychania pudru, aby zapobiec podrażnieniu dróg oddechowych. Z tego powodu lek powinien być szczególnie ostrożne stosowany podczas leczenia niemowląt i dzieci.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. U pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, należy zachować ostrożność - lekarz może zalecić monitorowanie działania przeciwzakrzepowego. Działanie i objawy niepożądane związane ze stosowaniem niektórych innych leków (np. doustnych leków zmniejszających stężenie cukru we krwi i fenytoiny), w przypadku ich jednoczesnego stosowania z lekiem Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę, mogą się nasilić. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego ich stosowania.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Lek Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę u kobiet w ciąży może być stosowany tylko na zlecenie lekarza. Lekarz powinien rozważyć stosunek potencjalnego ryzyka związanego ze stosowaniem leku, względem oczekiwanych korzyści terapeutycznych. Nie stwierdzono, czy substancja czynna leku – mikonazol, przenika do mleka matki. Z tego względu, u kobiet karmiących piersią, lek Daktarin, puder leczniczy do rozpylania na skórę może być stosowany tylko na zlecenie lekarza
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie zaobserwowano wpływu leku na zdolność prowadzenie pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.