Teleangiektazje i plamy naczyniowe stanowią dość istotny problem kosmetyczny. Zwykle nie znikają one samoistnie, a źle pielęgnowane mogą nasilać się i zmieniać barwę z czerwonej na sino-fioletową. W przypadku skóry skłonnej do rozszerzonych naczynek krwionośnych można sięgnąć po odpowiednie dermokosmetyki do cery naczynkowej. Krem, balsam lub żel punktowy może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, złagodzenia uczucia dyskomfortu oraz we wzmocnieniu fizjologicznej bariery ochronnej naskórka.
Charakterystyka cery naczynkowej
Występowanie rozszerzonych naczynek krwionośnych na skórze twarzy i dekoltu to dość często spotykana przypadłość dermatologiczna. Skórę z teleangiektazjami cechuje rumień, cienka warstwa płaszcza hydrolipidowego oraz nadmierna reaktywność na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian naczyniowych zalicza się zaburzenia hormonalne, stres i emocje oraz niektóre leki. Mogą one pojawić się także w przebiegu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, toczeń rumieniowaty, trądzik różowaty oraz zaburzenia w budowie tkanki łącznej.
W przypadku naskórka z rozszerzonymi naczynkami bardzo istotne znaczenie ma regularna pielęgnacja oraz dobór właściwych dermokosmetyków. Do codziennego dbania o kondycję twarzy można stosować krem na cerę naczynkową z rutyną, wyciągiem z ruszczyka, witaminą C lub ekstraktem z miłorzębu japońskiego. By zmniejszyć ryzyko powstawania nowych teleangiektazji, z diety należy wyeliminować pikantne przyprawy, używki oraz cukier, który niekorzystnie wpływa na strukturę włókien kolagenowych.
W jaki sposób pielęgnować cerę naczynkową?
Skóra z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególnie ważne jest jej regularne oczyszczanie i nakładanie kremu niwelującego zaczerwienienie. Do mycia najlepiej stosować łagodne dermokosmetyki na cerę naczynkową zawierające alantoinę, D-pantenol oraz wyciągi ziołowe. Można także przemywać naskórek ciepłą wodą z dodatkiem wywaru z rumianku. Do tego zabiegu pielęgnacyjnego dobrze sprawdzą się także płyny micelarne oraz toniki bezalkoholowe z substancjami przeciwzapalnymi i obkurczającymi naczynka.
By zredukować stan zapalny i zmniejszyć powierzchnię zaczerwienienia skóry, po oczyszczeniu należy zaaplikować odpowiedni krem do cery naczynkowej. Pod tym względem dobrze sprawdzi się dermokosmetyk z witaminami A i C oraz jonami wapnia, krzemu i magnezu. Związki te sprzyjają właściwemu dotlenieniu komórek oraz chronią je przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. Niewskazane jest natomiast stosowanie preparatów zawierających alkohol, mentol, kwasy owocowe, sztuczne barwniki i konserwanty.
Dermokosmetyki do cery naczynkowej
Specjalistyczne dermokosmetyki do cery naczynkowej to produkty w postaci kremów, płynów micelarnych oraz wzmacniających toników, dzięki którym skóra może stać się wyraźnie zdrowsza i bardziej promienna. Znajdujące się w ich składzie związki czynne mogą pomóc w:
• poprawieniu kolorytu naskórka,
• złagodzeniu podrażnienia,
• aktywowaniu naturalnych mechanizmów obronnych skóry,
• zapobieganiu procesom przedwczesnego starzenia,
• ochronie naskórka przed szkodliwym oddziaływaniem drażniących czynników zewnętrznych.
Poza kremami wśród szerokiej gamy dermokosmetyków w aptece znajdują się także łagodne pianki przeznaczone do mycia twarzy i oczu, które skutecznie oczyszczają skórę oraz usuwają makijaż. Dostępne preparaty na cerę naczynkową zmniejszają nadreaktywność naskórka, wzmacniają naczynia krwionośne i redukują zaczerwienienia. Dzięki temu, że nie zawierają w swoim składzie mydła, są dobrze tolerowane i nie powodują uczucia ściągnięcia skóry.