Wskazania: Xylometazolin WZF 0,05% jest stosowany: w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa wywołanym przez wirusy lub bakterie, w ostrym lub przewlekłym zaostrzającym się zapaleniu zatok przynosowych, w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, w ostrym zapaleniu ucha środkowego (aby udrożnić trąbkę słuchową znajdującą się w uchu).
Działanie: Xylometazolin WZF 0,05% jest lekiem w postaci kropli do nosa, zawierającym jako substancję czynną ksylometazoliny chlorowodorek, zaliczany do grupy leków zwanych sympatykomimetykami. Xylometazolin WZF 0,05% zastosowany na błonę śluzową nosa zmniejsza jej obrzęk i przekrwienie, zmniejsza ilość wydzieliny oraz ułatwia jej odpływ z zatok. Dzięki temu zmniejsza uczucie zatkanego nosa i zatok.
Sposób użycia: lek stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego). Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta. Leku nie należy stosować dłużej niż 3 do 5 dni. Jeśli po upływie 3 do 5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować dawek większych niż podane poniżej. Dzieci w wieku od 2 do 12 lat: 1 do 2 kropli do każdego otworu nosowego raz lub dwa razy na dobę, co 8 do 10 godzin. Nie podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę.
Skład: 1ml roztworu zawiera: substancję czynną: ksylometazoliny chlorowodorek 0,5mg. Pozostałe składniki: disodu fosforan dwunastowodny; sodu diwodorofosforan jednowodny; sodu chlorek; sorbitol; disodu edetynian; benzalkoniowy chlorek, roztwór; woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie (objawy, np. wysypka, obrzęk twarzy i gardła, duszność) na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie stosować: jeśli pacjentowi usunięto przysadkę mózgową lub przebył on inną operację układu nerwowego; jeśli u pacjenta stwierdzono ubytki lub zmiany błony śluzowej nosa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania leku Xylometazolin WZF 0,05% należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki. Jeśli podczas stosowania leku u dzieci wystąpi pobudzenie lub trudności w zasypianiu, należy go odstawić. Jeśli podczas stosowania leku wystąpią takie objawy jak bezsenność, zawroty głowy, drżenie, nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi lek należy odstawić. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, u których wcześniej, po zastosowaniu innych podobnie działających leków pojawiły się takie objawy. Pacjent powinien przed zastosowaniem leku poradzić się lekarza, jeśli występuje u niego: wysokie ciśnienie krwi, dławica piersiowa (objawiająca się bólem w klatce piersiowej podczas wysiłku) lub inna choroba układu krążenia, cukrzyca (zwiększone stężenie cukru we krwi), jaskra z zamkniętym kątem (zwiększone ciśnienie w oczach), rozrost prostaty, nadczynność tarczycy. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Leku Xylometazolin WZF 0,05% nie należy stosować dłużej niż przez 5 dni, ponieważ przyjmowanie leku przez dłuższy czas może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w błonie śluzowej nosa. Xylometazolin WZF 0,05% zawiera benzalkoniowy chlorek, który pełni rolę środka konserwującego w leku. Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie należy stosować leku Xylometazolin WZF 0,05% podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego przyjmowania leku Xylometazolin WZF 0,05% z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).
Ciąża i karmienie piersią: w ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Xylometazolin WZF 0,05% w czasie ciąży. Pacjentki karmiące piersią przed zastosowaniem leku powinny poradzić się lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: jeżeli Xylometazolin WZF 0,05% jest stosowany zgodnie z informacją zawartą w tej ulotce, zazwyczaj nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Jeśli Xylometazolin WZF 0,05% jest stosowany długotrwale lub w dużych dawkach mogą u pacjenta wystąpić objawy niepożądane opisane w punkcie 4. (np. przyspieszone i nieregularne bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi, ból głowy, senność), nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ich ustąpienia.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.