Wskazania: lek Smecta stosuje się: w leczeniu ostrej biegunki u dzieci (w tym u niemowląt) w połączeniu ze stosowaniem doustnego płynu nawadniającego oraz ostrej biegunki u dorosłych; w leczeniu objawowym przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych. Jeśli po upływie 2-3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się długotrwałego lub częstego stosowania leku Smecta bez konsultacji z lekarzem.
Działanie: ze względu na swoją strukturę i dużą lepkość, produkt leczniczy Smecta wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego wzmacniając barierę chroniącą go przed czynnikami drażniącymi oraz patogenami.
Dawkowanie: leczenie ostrej biegunki: u dzieci powyżej 2 roku życia: zalecana dawka to 6g na dobę, co odpowiada 2 saszetkom da dobę (2 saszetki) na dobę. Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę. U dorosłych: zalecana dawka to 9g na dobę, co odpowiada 3 saszetkom na dobę. W praktyce możliwe jest podwojenie dziennej dawki na początku leczenia ostrej biegunki. Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej: u dorosłych: zazwyczaj stosuje się 9 gramów na dobę, co odpowiada 3 saszetkom na dobę. Podanie doustne. Bezpośrednio przed podaniem zawartość saszetki należy rozpuścić w płynie aż do uzyskania zawiesiny. U dzieci i niemowląt: zawartość saszetki można rozpuścić w butelce z 50ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia, można ją również wymieszać z pokarmami półpłynnymi: bulionem, gotowanymi owocami, przecierami, gotowymi daniami dla dzieci. U dorosłych: zawartość saszetki można rozpuścić w połowie szklanki wody.
Skład: 1 saszetka zawiera: substancję czynną: diosmektyt (glinokrzemian) 3g. Pozostałe składniki: glukoza jednowodna, sacharynian sodu, aromat pomarańczowy*, aromat waniliowy **
* Aromat pomarańczowy: maltodekstryna, sacharoza, guma arabska [E 414], mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym [E 472e], dwutlenek krzemu [E 551], aromat pomarańczowy.
** Aromat waniliowy: maltodekstryna, sacharoza, trioctan gliceryny [E 1518], dwutlenek krzemu [E 551] alkohol etylowy, lecytyna sojowa [E 322], zapach waniliowy.
Przeciwwskazania: uczulenie na diosmektyt lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania leku Smecta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty: jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że ma nietolerancję niektórych cukrów; jeśli u pacjenta występowały w przeszłości ciężkie zaparcia. Należy skonsultować z lekarzem: jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 3 dni w przypadku ostrej biegunki. U dzieci i niemowląt, ostra biegunka musi być leczona w połączeniu z wczesnym podawaniem doustnego płynu nawadniającego (DPN), aby uniknąć odwodnienia. Lek Smecta zawiera glukozę i sacharozę. Jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że ma nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem tego leku należy skontaktować się z lekarzem. Smecta zawiera 0,679g glukozy w jednej dawce. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
Interakcje z innymi lekami: właściwości adsorpcyjne tego leku mogą wpływać na szybkość wchłaniania innych substancji. W związku z tym, nie należy podawać żadnego innego leku w tym czasie co diosmektyt. Zaleca się 2-godzinną przerwę między przyjmowaniem leku Smecta a innymi lekami. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek Smecta może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednak przewiduje się brak takiego wpływu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.