Spis treści:
- Pyralgina - wskazania
- Pyralgina - działanie
- Pyralgina - dawkowanie
- Pyralgina - składniki
- Pyralgina - przeciwwskazania
- Pyralgina - ostrzeżenia i środki ostrożności
Pyralgina - wskazania
Lek Pyralgina wskazany jest w leczeniu: bólu różnego pochodzenia o dużym nasileniu oraz gorączki, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Pyralgina - działanie
Lek Pyralgina należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy pochodnych pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym. Działa również słabo rozkurczowo na mięśnie gładkie.
Pyralgina - dawkowanie
Zwykle stosuje się: u dorosłych: w bólach występujących sporadycznie i gorączce - jednorazowo od 1 do 2 tabletek. Maksymalna jednorazowa dawka doustna wynosi 1g (2 tabletki), maksymalna dawka dobowa 3g (6 tabletek). Leku nie stosować dłużej niż 7 dni.
Pyralgina - składniki
1 tabletka zawiera: substancję czynną: sól sodową metamizolu 500mg. Pozostałe składniki: skrobia ziemniaczana, żelatyna, magnezu stearynian.
Pyralgina - przeciwwskazania
Uczulenie (nadwrażliwość) na metamizol lub inne pochodne pirazolonu (np. Butapirazol, Pyramidonum); uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w szczególności objawiające się obrzękiem naczynioruchowym, pokrzywką, nieżytem nosa; astma (wywołana lub zaostrzona przez niesteroidowe leki przeciwzapalne); zmiany w obrazie morfologicznym krwi, takie jak zmniejszenie całkowitej liczby krwinek białych (leukopenia), lub pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów (agranulocytoza), lub niedokrwistość; ostra niewydolność nerek lub wątroby, ostra porfiria wątrobowa; wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosować z innymi lekami z grupy pochodnych pirazolonu (aminofenazon, fenylobutazon, oksyfenbutazon). Nie należy stosować leku Pyralgina w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Pyralgina - ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność: gdy u pacjenta występuje skurczowe ciśnienie tętnicze krwi mniejsze niż 100mm Hg lub niewydolność serca; jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek i (lub) wątroby; jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy; gdy u pacjenta występuje astma oskrzelowa, w szczególności jeśli towarzyszy jej polipowate zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Stosowanie leku w dużych dawkach lub długotrwale zwiększa ryzyko agranulocytozy, dlatego lek nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni. Lek należy natychmiast odstawić i zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia objawów agranulocytozy, np.: podwyższonej temperatury ciała połączonej z dreszczami, bólem gardła, trudnościami w połykaniu i owrzodzeniami w jamie ustnej, nosa, gardła, narządów płciowych i odbytnicy. Ze względu na zagrożenie życia lek należy natychmiast odstawić i wezwać pomoc lekarską w razie wystąpienia objawów reakcji uczuleniowej (anafilaktycznej), np.: obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, które mogą powodować utrudnienie połykania lub oddychania, zmiany skórne i śluzówkowe, jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, pokrzywka, ciężki skurcz oskrzeli, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Lek Pyralgina można stosować z następującymi lekami i środkami spożywczymi wyłącznie po konsultacji z lekarzem: leki przeciwzakrzepowe pochodne kumaryny; doustne leki przeciwcukrzycowe; fenytoina (lek przeciwpadaczkowy); sulfonamidy przeciwbakteryjne; cyklosporyna (lek obniżający odporność organizmu stosowany m.in. w zapobieganiu odrzucania przeszczepów); barbiturany (np. fenobarbital – lek stosowany m.in. w padaczce); inhibitory monoaminooksydazy (np. selegilina, moklobemid – leki stosowane m.in. w depresji); chloropromazyna (lek stosowany m.in. w leczeniu schizofrenii); alkohol. Stosowanie leku Pyralgina jest przeciwwskazane z następującymi lekami: lekami z grupy pochodnych pirazolonu (aminofenazon, fenylobutazon, oksyfenbutazon). Lek należy stosować podczas lub bezpośrednio po posiłkach.
Ciąża i karmienie piersią: przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: brak danych o przeciwwskazaniach do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.