Wskazania: lek Proficar wskazany jest do stosowania w: hamowaniu agregacji płytek krwi: w chorobie niedokrwiennej serca; w świeżym zawale serca lub podejrzeniu świeżego zawału serca; w zapobieganiu powikłaniom zatorowo-zakrzepowym po pomostowaniu aortalno-wieńcowym (CABG), po przezskórnej śródnaczyniowej angioplastyce wieńcowej (PTCA); w zapobieganiu napadom przejściowego niedokrwienia (TIA) i niedokrwiennego udaru mózgu u pacjentów z TIA; w zapobieganiu pierwszemu zawałowi serca u pacjentów z wieloma czynnikami ryzyka; w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich u pacjentów długotrwale unieruchomionych, np. po dużych zabiegach chirurgicznych jako uzupełnienie innych metod profilaktyki.
Działanie: substancja czynna leku Proficar, kwas acetylosalicylowy, hamuje agregację płytek krwi. Postać leku – tabletka dojelitowa, uwalniająca lek w jelicie, chroni śluzówkę żołądka przed podrażnieniem.
Dawkowanie: zalecana dawka: początkowa, jednorazowa dawka – 150mg na dobę. Dawka podtrzymująca – 75mg na dobę. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać.
Skład: 1 tabletka zawiera: substancję czynną: kwas acetylosalicylowy 75mg. Pozostałe składniki: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, talk. Skład otoczki: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), trietylu cytrynian, powidon, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).
Przeciwwskazania: uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; skaza krwotoczna, czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy; ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność serca; napady astmy oskrzelowej, po podaniu salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie stosować: u pacjentów stosujących jednocześnie metotreksat w dawkach 15mg na tydzień lub większych, u kobiet w ostatnim trymestrze ciąży, u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadko występującej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Proficar należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Proficar u pacjentów: z nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące, w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, w okresie karmienia piersią, stosujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe, stosujących jednocześnie ibuprofen, z zaburzoną czynnością wątroby lub nerek, z chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w przeszłości, z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Czynniki ryzyka obejmują: astmę oskrzelową, przewlekłe choroby układu oddechowego, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa. Ostrzeżenie to odnosi się także do pacjentów wykazujących reakcje alergiczne (np. odczyny skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje. Kwas acetylosalicylowy, ze względu na działanie antyagregacyjne, może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcją zęba). Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego. U pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego lek może wywołać napad dny moczanowej. Nie należy stosować leku Proficar u dzieci w wieku do 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Leki przeciwwskazane do jednoczesnego stosowania z kwasem acetylosalicylowym: metotreksat w dawkach 15mg na tydzień lub większych. Interakcje wymagające zachowania szczególnej ostrożności: metotreksat w dawkach mniejszych niż 15mg na tydzień; ibuprofen; leki przeciwzakrzepowe, np. pochodne kumaryny, heparyna; inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym salicylany w dużych dawkach (≥ 3g/ dobę); leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem, np. benzbromaron, probencyd; digoksyna; leki przeciwcukrzycowe, np. insulina, pochodne sulfonylomocznika; leki trombolityczne lub inne leki hamujące agregacje płytek krwi, np. tyklopidyna; leki moczopędne stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym w dawkach 3g na dobę i większych; glikokortykosteroidy systemowe, z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona, stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym; inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym w dawkach 3g na dobę i większych; kwas walproinowy; alkohol.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści wynikających z leczenia. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawkach większych niż 300mg na dobę, w ostatnim trymestrze ciąży prowadzi do przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz hamowania czynności skurczowej macicy. Zarówno u matki jak i u dziecka obserwowano zwiększoną skłonność do krwawień. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawkach większych niż 300mg na dobę w okresie okołoporodowym może – szczególnie u wcześniaków – prowadzić do krwotoków wewnątrzczaszkowych. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Kwas acetylosalicylowy i jego metabolity przenikają w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Ponieważ jak dotąd, podczas krótkotrwałego stosowania salicylanów przez matki, nie stwierdzono występowania działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, przerwanie karmienia piersią z reguły nie jest konieczne. Jednakże w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.