Wskazania: gorączka i ból występujące, np.: w czasie przeziębienia i grypy; po szczepieniach. Bóle różnego pochodzenia, np.: bolesne ząbkowanie; ból zębów; ból głowy; ból gardła; ból ucha. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Działanie: Panadol dla dzieci zawiera jako substancję czynną paracetamol. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
Dawkowanie: wyłącznie do podania doustnego. Należy wstrząsnąć butelkę przed użyciem. Szybkość i skuteczność działania leku zależy m.in. od dokładnego dawkowania. Butelka leku Panadol dla dzieci zawiera 100 ml zawiesiny. 1 ml zawiesiny zawiera 24 mg paracetamolu. Miarka dozująca jest dołączona do opakowania. Dawkowanie ustala się wg masy ciała dziecka. Masa ciała dziecka: 6kg, dawka jednorazowa: 3,5ml. Masa ciała dziecka: 8kg, dawka jednorazowa: 5ml. Masa ciała dziecka: 9kg, dawka jednorazowa: 5,5ml. Masa ciała dziecka: 10kg, dawka jednorazowa: 6ml. Masa ciała dziecka: 12,5kg, dawka jednorazowa: 8ml. Masa ciała dziecka: 15kg, dawka jednorazowa: 9ml. Masa ciała dziecka: 17kg, dawka jednorazowa: 10,5ml. Masa ciała dziecka: 19kg, dawka jednorazowa: 12ml. Masa ciała dziecka: 21kg, dawka jednorazowa: 13ml. Masa ciała dziecka: 30kg, dawka jednorazowa: 19ml. Masa ciała dziecka: 42kg, dawka jednorazowa: 26ml. Nie należy podawać leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby (60 mg paracetamolu/kg mc./24 godz). Przed podaniem leku dziecku poniżej 2 roku życia wskazany jest kontakt z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Jeżeli gorączka nie ustąpi w ciągu 24 godzin (4 dawki) należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ gorączka może być objawem ciężkiej infekcji, która wymaga szybkiej diagnozy. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana dawka. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas.
Skład: 5ml zawiesiny zawiera: substancję czynną: paracetamol 120mg. Pozostałe składniki: kwas jabłkowy, azorubina, guma ksantan, maltitol ciekły, aromat truskawkowy, sorbitol 70 % (krystalizujący), metylu parahydroksybenzoesan sodowy (E219), etylu parahydroksybenzoesan sodowy (E215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217), sorbitol, kwas cytrynowy bezwodny, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; ciężka niewydolność wątroby lub nerek u dziecka. Nie stosować jeśli stosuje się jednocześnie inne leki zawierające paracetamol.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: lek zawiera paracetamol. Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol takimi jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, stosowane w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku i stosować się do zaleceń w niej zawartych. Zachować szczególną ostrożność u pacjentów: z niewydolnością wątroby i nerek; z niedoborem enzymów: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej; z niedowagą lub niedożywionych, cierpiących z powodu anoreksji; regularnie spożywających alkohol. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku ciężkiej infekcji (posocznicy), która może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent cierpi na przewlekłe bóle głowy. Jeśli objawy chorobowe utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Ze względu na obecność azorubiny lek może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera maltitol. Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, to przed przyjęciem leku należy skontaktować się z lekarzem. Lek zawiera 771,5 mg sorbitolu w 5 ml zawiesiny. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Estry parahydroksybenzoesanów mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera 0,63-4,68 mg sodu na dawkę, czyli mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Interakcje z innymi lekami: należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom), kolestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi), zydowudyny (lek przeciwwirusowy), leków przeciwzakrzepowych w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych, przeciwpadaczkowych, przeciwgruźliczych, inhibitorów MAO (leki stosowane w depresji), niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi). Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów niedożywionych i regularnie pijących alkohol.
Ciąża i karmienie piersią: lek przeznaczony dla dzieci. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek przeznaczony dla dzieci. Panadol dla dzieci nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.