Wskazania: Lek Fortiven Activ gel wskazany jest w miejscowym leczeniu wspomagającym: chorób żył powierzchownych: zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn dolnych, obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych.
Działanie: lek Fortiven Activ gel zawiera heparynę, która działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.
Dawkowanie: ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: równomiernie rozprowadzić cienką warstwę żelu na zmienionym chorobowo miejscu. Stosować 1 do 3 razy na dobę. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce.
Skład: substancją czynną leku jest heparyna sodowa. Jeden gram żelu zawiera 2400 j.m. heparyny sodowej.Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: karbomer 5984 EP, sodu wodorotlenek 30%, disodu edetynian, glikol propylenowy, polisorbat 20, kompozycja zapachowa Alodora Vera, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: nie stosować leku Fortiven Activ gel : jeśli pacjent ma uczulenie na heparynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Przed rozpoczęciem stosowania leku Fortiven Activ gel należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Należy zachować ostrożność u pacjentów ze stwierdzoną skazą krwotoczną (skłonnością dokrwawień). Długotrwałe stosowanie leku może wywoływać u niektórych pacjentów skórne reakcje nadwrażliwości. Jeśli wystąpią zmiany skórne (zaczerwienienie, wysypka, świąd, pieczenie, rumień), lek należy odstawić. Podczas stosowania leku należy kontrolować wygląd skóry. Leku Fortiven Activ gel nie należy stosować u dzieci ze względu na brak badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej grupie pacjentów.
Interakcje z innymi lekami: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Heparyna stosowana miejscowo w postaci żelu tylko nieznacznie wchłania się do krwiobiegu. Ze względu na małe stężenie heparyny w osoczu interakcje z innymi lekami są nieznaczne. Jedynie u pacjentów ze skazą krwotoczną oraz u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, długotrwałe stosowanie leku na dużych powierzchniach może nasilać działanie przeciwzakrzepowe, zwiększając ryzyko wystąpienia krwotoku. W takim przypadku wskazane jest kontrolowanie wskaźników krzepnięcia krwi.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Heparyna nie przenika przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią, jednak w okresie ciąży i karmienia piersią lek należy stosować ostrożnie oraz w przypadkach zdecydowanej konieczności.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.