Wskazania: Esceven w postaci żelu jest produktem leczniczym tradycyjnie stosowanym w objawach przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak ból, uczucie ciężkości w nogach, nocne skurcze mięśni łydki, swędzenie oraz obrzęk.
Działanie: skuteczność leku w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.
Dawkowanie: przed pierwszym użyciem należy przebić odwrotną stroną nakrętki membranę zabezpieczającą tubę. Podanie na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: 1g żelu (pasek żelu o długości ok. 3-4cm) wcierać w skórę kończyn 3 razy dziennie. Stosować przez okres 2 tygodni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tygodniach należy skontaktować się z lekarzem.
Skład: 1g żelu zawiera: substancje czynne: wyciąg gęsty z nasion kasztanowca (Hippocastani seminis extractum spissum; DER: 6-9:1; ekstrahent: metanol 90% (v/v)) 83,5mg; heparyna sodowa (Heparinum natricum) 50j.m. Pozostałe składniki: karbomer, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek, etylu parahydroksybenzoesan, bronopol.
Przeciwwskazania: nie należy stosować żelu Esceven, jeśli występuje nadwrażliwość na składniki produktu. Nie stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolicy oczu, w stanach przewlekłych schorzeń nerek.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: zachować szczególną ostrożność stosując Esceven u pacjentów ze skazą krwotoczną. W przypadku kontaktu z błonami śluzowymi lub dostania się leku w okolice oczu, przemyć wodą. W przypadku objawów podrażnienia (zaczerwienienie, obrzęk, łzawienie), skontaktować się z lekarzem. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci. Lek Esceven zawiera bronopol i etylu parahydroksybenzoesan. Bronopol może wywołać miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe). Etylu parahydroksybenzoesan może wywołać reakcje alergiczne (mogą być spóźnione). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Brak danych na temat interakcji z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersią: ze względu na brak wystarczających danych nie stosować leku w czasie ciąży oraz karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: przyjmowanie leku nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.