Wskazania: Duphalac stosowany jest w leczeniu zaparcia (spowolnione ruchy jelit, twarde i suche stolce) oraz w celu zmiękczenia stolca np.: jeśli występują hemoroidy (żylaki odbytu); po operacjach w okolicach odbytu lub w obrębie jelita grubego. Duphalac stosowany jest w leczeniu encefalopatii wątrobowej (choroba wątroby powodująca splątanie, drżenie, obniżony poziom świadomości, w tym śpiączkę).
Działanie: Duphalac zawiera substancję przeczyszczającą o nazwie laktuloza. Zmiękcza ona stolec i ułatwia jego przemieszczanie powodując przenikanie wody do jelita. Nie jest wchłaniana do organizmu.
Dawkowanie: lek należy przyjmować o tej samej porze dnia. Lek należy szybko połknąć. Nie należy przetrzymywać leku w ustach. Duphalac może być przyjmowany nierozcieńczony lub rozcieńczony w pewnej ilości płynu. W przypadku leku Duphalac w butelce można użyć załączonej miarki. Dawkowanie w zaparciu lub przypadkach konieczności zmiękczenia stolca ze względów medycznych: dawka może być podawana raz dziennie, np. w czasie śniadania, lub w dwóch dawkach podzielonych. W przypadku leku Duphalac w butelce można użyć załączonej miarki. Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie. Efekt leczniczy może wystąpić po kilku dniach (2-3 dni) leczenia. Dorośli i młodzież: dawka początkowa dobowa: 15-45 ml; dawka podtrzymująca dobowa: 15-30 ml. Dzieci (7-14 lat): dawka początkowa dobowa: 15 ml; dawka podtrzymująca dobowa: 10-15 ml. Dzieci (1-6 lat): dawka początkowa dobowa: 5-10 ml; dawka podtrzymująca dobowa: 5-10 ml. Niemowlęta poniżej 1 roku: dawka początkowa dobowa: do 5 ml; dawka podtrzymująca dobowa: do 5 ml. Leki przeczyszczające u dzieci, niemowląt i noworodków powinny być stosowane w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza, ponieważ mogą zaburzać naturalny odruch oddawania stolca. Nie należy podawać leku Duphalac dzieciom (< 14 lat) bez konsultacji z lekarzem, który zaleci lek i zapewni nadzór leczenia. Dawkowanie w encefalopatii wątrobowej (tylko u dorosłych): dawka początkowa w encefalopatii wątrobowej wynosi 30-45 ml (2-3 saszetki) 3-4 razy dziennie. Dawkowanie może zostać zmodyfikowane do dawki podtrzymującej tak, aby pacjent oddawał od 2 do 3 miękkich stolców dziennie.
Skład: 1ml roztworu zawiera: substancję czynną: 667mg laktulozy. Pozostałe składniki:woda oczyszczona. Lek może zawierać cukry takie jak laktoza, galaktoza i fruktoza, jako pozostałość z procesu syntezy. Duphalac może zawierać siarczyny, jako pozostałość z procesu syntezy.
Przeciwwskazania: uczulenie (nadwrażliwość) na laktulozę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Duphalac; galaktozemia (ciężka choroba genetyczna uniemożliwiająca trawienie galaktozy); niedrożność przewodu pokarmowego (oprócz normalnego zaparcia); perforacja lub ryzyko perforacji przewodu pokarmowego. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Duphalac.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem przyjmowania leku Duphalac należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent cierpi na jakiekolwiek choroby, a w szczególności: jeśli u pacjenta występuje niewyjaśniony ból brzucha; jeśli pacjent nie trawi cukru mlecznego (laktozy); jeśli występuje cukrzyca. Nie należy przyjmować leku Duphalac jeśli występuje: nietolerancja galaktozy lub fruktozy; niedobór laktazy typu Lapp; złe wchłanianie glukozy-galaktozy. U pacjentów z cukrzycą i jednocześnie leczonych z powodu encefalopatii wątrobowej dawka leku Duphalac będzie większa. Ta duża dawka może zawierać dużą ilość cukru. Z tego powodu może być konieczne dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych. Należy brać pod uwagę, że podczas leczenia odruch wypróżniania może ulec zaburzeniu. Przewlekłe przyjmowanie niedostosowanych dawek (pojawienie się powyżej 2-3 miękkich stolców na dobę) lub nadużywanie może prowadzić do biegunki i zaburzeń elektrolitowych. W trakcie stosowania leków przeczyszczających zaleca się wypijać odpowiednią ilość płynów (około 2 l/dobę, tj. 6-8 szklanek). W przypadku przyjmowania leku Duphalac przez kilka dni i braku poprawy lub nasilenia się objawów należy skontaktować się z lekarzem. W szczególnych przypadkach lekarz może przepisać Duphalac do stosowania u dziecka, niemowlęcia lub noworodka. W takich przypadkach leczenie będzie ściśle nadzorowane przez lekarza. Duphalac może zawierać cukry, np. cukier mleczny (laktoza), galaktozę lub fruktozę. Jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że stwierdzono u niego nietolerancję niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Duphalac może być przyjmowany z jedzeniem lub bez. Nie ma ograniczeń dotyczących przyjmowanego jedzenia lub picia.
Ciąża i karmienie piersią: Duphalac może być przyjmowany w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie przewiduje się wpływu na płodność. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Duphalac nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.