Wskazania: miejscowe leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych; leczenie przykurczy; leczenie blizn powiek; leczenie blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.
Działanie: Cepan ma postać kremu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera cztery substancje czynne: wyciąg etanolowy z cebuli, wyciąg z rumianku, heparynę sodową i alantoinę. Lek powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Zastosowanie leku Cepan odpowiednio wcześnie zapobiega powstawaniu blizn. Cepan zapobiega tworzeniu się przerosłych blizn. Ponadto wzmaga pęcznienie, zmiękczenie i rozluźnienie tkanki bliznowatej, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu. Lek bardzo łatwo przenika w głąb blizny. Krem przyspiesza regenerację tkanki, zmniejszając reakcję zapalną, a także znosi uczucie napięcia i świądu.
Sposób użycia: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Cepan należy stosować po całkowitym wyleczeniu rany. Dorośli i dzieci: o ile lekarz nie zaleci inaczej, krem Cepan należy nakładać na bliznę cienką warstwą, lekko masując, 2 lub 3 razy na dobę. W leczeniu starych i stwardniałych blizn oraz w przykurczach zaleca się niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na bliznę na 30 do 60 minut. W zależności od wieku blizny leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Skutki leczenia zależą od regularnego stosowania leku. Leczenie należy rozpoczynać możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny. Stosowanie kremu pozwala często uniknąć ponownej operacji lub przeszczepu.
Skład: 100g kremu zawiera: wyciąg etanolowy z cebuli 20g, wyciąg z rumianku 5g, heparyna sodowa 5000IU, alantoina 1g. Pozostałe składniki: mieszanina alkoholu cetostearylowego i sodu laurylosiarczanu; parafina ciekła; wazelina biała; samo emulgująca mieszanina mono i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu; glicerol; metylu parahydroksybenzoesan; propylu parahydroksybenzoesan; woda oczyszczona.
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: jeśli w miejscu stosowania kremu Cepan wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości (takie jak zaczerwienienie, uczucie swędzenia), należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Stosując Cepan w leczeniu blizn powiek, należy zachować ostrożność, aby nie dostał się do oczu. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera metylu parahydroksybenzoesan oraz propylu parahydroksybenzoesan i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Interakcje z innymi lekami: należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie stwierdzono oddziaływania leku Cepan z innymi lekami stosowanymi miejscowo na skórę.
Ciąża i karmienie piersią: jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: nie stwierdzono wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn oraz na sprawność psychofizyczną.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.