Nie każdy wie, ze pielęgnacja twarzy powinna być dopasowana do aktualnej pory roku. Jesienią nasz plan pielęgnacji powinien więc ulec pewnym zmianom, które z pewnością wyjdą na korzyść kondycji naszej skóry. Jak zadbać o skórę jesienią?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy na jesień?
Jesienią i zimą nasza cera wymagana innej pielęgnacji niż w okresie letnim. Wraz z jesienią, dochodzi zmiana pogody, zaczyna się robić coraz chłodniej, wieje wiatr, pojawiają się intensywne opady deszczu, a my coraz częściej przebywamy w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach.
Wszystko to negatywnie wpływa na nasz naskórek. Wiatr, deszcz i chłód mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry, dodatkowo ją wysuszając. Suche powietrze sprawia, że nasza skóra może produkować więcej sebum, co sprzyja pojawianiu się wyprysków.
Jesienią warto również zadbać o skórę i jej uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV, które niestety bardzo często pojawiają się po okresie letnim. Mowa o przebarwieniach czy plamach, które są pozostałościami po słońcu.
Oczyszczanie twarzy jesienią
Oczywiście najważniejszym etapem pielęgnacji twarzy w każdym okresie jest jej prawidłowe oczyszczenie zarówno rano, jak i wieczorem. Gdy jednak temperatura powietrza spada i pojawia się szereg niekorzystnych czynników z zewnątrz, które źle wpływają na nasz naskórek, warto postawić na żele, płyny czy mydełka do mycia twarzy o działaniu nawilżającym i odżywiającym.
Takie kosmetyki do mycia twarzy będą wspomagać barierę ochronną skóry i pomagać w zatrzymaniu w niej wody, a tym samym, będą ją odpowiednio nawilżać. W sezonie jesiennym możemy więc zmienić kosmetyk do mycia twarzy lub po prostu korzystać z dwóch naprzemiennie: raz używając standardowego żelu do mycia twarzy, którego używamy też latem, a kolejnego dnia, zamień go na nawilżający kosmetyk do mycia twarzy.
Jak nawilżać skórę twarzy jesienią?
Podstawą pielęgnacji jesienią i zimą jest właściwe nawilżenie twarzy, która jest nie tylko wystawiona na działanie szkodliwych czynników z zewnątrz, ale również może być przesuszona po okresie letnim. Jesienią warto więc postawić na gęste kremy nawilżające, które pomogą w obudowie bariery hydrolipidowej naszej skóry.
W kremach do twarzy, które warto stosować jesienią, powinny znaleźć się składniki aktywne, takie jak m.in.:
-
ceramidy,
-
kwas hialuronowy,
-
mocznik,
-
gliceryna,
-
aloes,
-
woda termalna,
-
skwalan,
-
trehaloza.
Codzienną rutynę pielęgnacją warto również uzupełnić o serum do twarzy, które powinno być dopasowane do typu cery oraz jej problemów. W serum do twarzy warto szukać składników, takich jak witamina C, która działa antyoksydacyjnie, wzmacnia naczynia krwionośne i rozjaśnia przebarwienia oraz wspomaga syntezę kolagenu. Jednym ze skutecznych składników kosmetyków do twarzy jest także niacynamid, który działa przeciwzapalnie, redukuje przebarwienia, reguluje pracę gruczołów łojowych i zwęża rozszerzone pory.
Jesienią postaw na złuszczanie naskórka
Okres jesienny to doskonały moment na to, aby pomyśleć o złuszczaniu martwego naskórka. Wówczas warto użyć do tego kwasów, które m.in. rozjaśniają przebarwienia, wygładzają skórę, ujednolicają jej koloryt, regulują pracę gruczołów łojowych, niwelują drobne zmarszczki, poprawiają napięcie i pobudzają skórę do wytwarzania kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność skóry.
W kosmetykach złuszczających możemy znaleźć trzy grupy kwasów:
-
Kwasy AHA - np. kwas migdałowy, który doskonale nada się do każdego typu cery, kwas azelainowy, który dobrze sprawdzi się dla cery naczynkowej czy kwas mlekowy doskonały dla cery wrażliwej,
-
kwasy BHA - kwas salicylowy, który dobrze działa w szczególności w przypadku cery trądzikowej,
-
kwasy PHA - glukonolakton i kwas laktobionowy, które są łagodniejsze od kwasów AHA.
Jak wprowadzić retinol do rutyny pielęgnacyjnej jesienią?
Retinol to jeden z najlepiej przebadanych składników aktywnych kosmetyków, który ma zbawienne działanie dla naszej cery. Wśród właściwości retinolu wymienia się redukcję przebarwień i zmarszczek, zagęszczenie skóry, wyrównanie jej kolorytu, regulację sebum, działanie antyoksydacyjne i wiele innych.
Jesień to doskonały moment na rozpoczęcie kuracji retinolem, ponieważ wówczas nasza skóra nie jest narażone na działanie promieni słonecznych w takim stopniu, co latem. I choć stosowanie retinolu latem jest dozwolone, to jednak retinol może uwrażliwiać skórę na słońce, dlatego dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie stosowania go właśnie w okresie jesiennym.
Kosmetyki z retinolem należy używać ostrożnie, budując na nie tolerancję. Warto zacząć od stosowania retinolu z najniższym stężeniem od 2 razy w tygodniu i na bieżąco obserwować, jak na ten składnik reaguje nasza skóra. Dopiero z czasem, gdy na naszej skórze nie pojawiają się żadne podrażnienia, możemy zwiększyć częstotliwość aplikacji.
Warto również pamiętać, aby nie stosować retinolu razem z kwasami lub innymi silnymi składnikami aktywnymi. Dopiero po tym, jak zbudujemy tolerancję na retinol, możemy stopniowo wprowadzać kwasy do naszej pielęgnacji.
Nie zapominaj o SPF w okresie jesiennym
Fotoprotekcja głównie kojarzy nam się z okresem letnim, kiedy słońce świeci prawie każdego dnia. W rzeczywistości o kremach z filtrem SPF nie możemy zapominać również jesienią ani zimą, w szczególności gdy stosujemy kwasy złuszczające lub retinol. W okresie jesiennym tak samo jak i latem występuje promieniowanie UVB, które jest szkodliwe dla naszej skóry i które jest głównym czynnikiem ryzyka nowotworów skóry. Co więcej, śnieg i lód odbijają promienie UV, co zwiększa ich działanie, a tym samym, jeszcze intensywniej działa ono na naszą skórę.
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy więc stosować jesienią i zimą, nakładając je rano przed wyjściem z domu i dokładając w ciągu dnia. W ten sposób zabezpieczymy naszą skórę nie tylko przed przebarwieniami i zmarszczkami, ale i ochronimy się przed zwiększonym ryzykiem nowotworu.