Odciski na stopach – czyli problem, który niejedną wycieczkę jest w stanie zamienić w istne piekło. Przekonaj się, jak szybko i skutecznie pozbyć się niechcianej dolegliwości i zapobiegać jej powstawaniu w przyszłości.
Co znajdziesz w tym wpisie:
- Czym jest odcisk
- Przyczyny powstawania odcisków
- Sposoby na ich zwalczanie
Dlaczego i jak powstaje odcisk?
Główną przyczyną powstawania odcisków i pęcherzy na stopach jest niewygodne, źle dopasowane obuwie. Wskutek ciągłego ucisku lub tarcia warstwa rogowa naskórka się pogrubia i rozrasta, tworząc charakterystyczne narośla, z których powstają odciski. Jest to swego rodzaju naturalny odruch obronny skóry przed długotrwałym działaniem czynnika szkodliwego. Nie wolno natomiast tej przypadłości lekceważyć, ponieważ łagodne i prawie niezauważalne zmiany mogą przerodzić się w bolesne i naprawdę trudne do usunięcia.
Wiele nazw, jedna dolegliwość
Potocznie na tę przypadłość mówi się odciski, często jednak można usłyszeć pojęcia nagniotki i modzele. Czym się różnią od siebie?
Obie dolegliwości dotykają zazwyczaj stóp. Modzele najczęściej występują na ich podeszwach, w okolicy pięty, rzadziej na palcach czy dłoniach. Natomiast nagniotki często są spotykane na palcach stóp lub pomiędzy nimi, np. między czwartym a piątym palcem. Modzele i nagniotki zazwyczaj są żółtawe i twarde w dotyku. W przypadku nagniotków występuje także rogowy rdzeń, który uciskając na nerwy, może powodować ból. Bardzo często w okolicy nagniotka zauważyć można także rumień lub otarcie skóry, które są źródłem dodatkowych, nieprzyjemnych odczuć.
Profilaktyka...
Przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu odcisków. Najprostszym sposobem jest wybór odpowiedniego obuwia, który nie tylko zapewni komfort chodzenia naszym stopom, ale także zmniejszy ryzyko powstawania otarć i pęcherzy na stopach. Staraj się wybierać wygodne obuwie, wykonane z naturalnych materiałów. Ważny jest także rozmiar buta. Pamiętaj także, że rozmiary u różnych producentów obuwia mogą się między sobą różnić, dlatego najkorzystniej jest przed zakupem zmierzyć buta. Jeśli wybierasz się na dłuższą wędrówkę czy spacer to załóż stare, wygodne i dopasowane buty. Nowe obuwie dobrze jest wypróbować np. w domowych warunkach.
... i leczenie
Jak już dopadnie Cię to nieszczęście i pęcherze pojawią się na Twoich stopach, musisz działać. Do dyspozycji w aptece jest wiele preparatów, które pomogą zwalczyć uciążliwy problem. Przede wszystkim każdą zmianę dobrze jest zdezynfekować, szczególnie jeśli towarzyszą jej otarcia. Substancjami farmakologicznymi, ułatwiającymi walkę z odciskami są m.in.
- mocznik (stęż. pow. 10%)
- kwas salicylowy (stęż. Pow. 5%)
- kwas mlekowy
Substancje te działają złuszczająco oraz nawilżająco i pomagają usunąć zrogowaciały naskórek. W aptekach do wyboru jest wiele kremów oraz maści o różnych stężeniach mocznika czy kwasu salicylowego. Dobrym rozwiązaniem jest także naklejenie plastra specjalnie dedykowanego odciskom. Tego rodzaju plastry tworzą barierę mechaniczną, która zmniejszy ryzyko kolejnych uszkodzeń. Oprócz tego często zawierają dodatkowo hydrokoloid, który wspomaga nawilżanie odcisku i tworzy środowisko sprzyjające gojeniu się ran. Dodatkowym atutem jest obecność wyżej wspomnianego kwasu salicylowego, a także różne rodzaje kształtów i rozmiarów plastra, dzięki czemu dużo łatwiejsze jest jego skuteczne naklejenie.
Warto wiedzieć!
Istnieją także proste, domowe sposoby, wspomagające usuwanie odcisków, m.in. kąpiel stóp w wodzie z solą morską czy regularne peelingi stóp. Takie zabiegi nie tylko ułatwią pozbycie się uciążliwego problemu, ale również podziałają ochronnie na stopy oraz wzbogacą repertuar Twojego domowego SPA.
Gdy maści nie wystarczają
W przypadku uciążliwych i nawracających nagniotków czy modzeli istnieją także bardziej inwazyjne metody ich usuwania, m.in. wymrażanie ciekłym azotem, wypalanie prądem, wypalanie laserem, usuwanie operacyjne. Są to jednak metody, które wymagają konsultacji z lekarzem.
Warto wiedzieć!
Jeżeli pomimo szczególnej ostrożności i właściwej pielęgnacji odcisk nawraca i pojawia się w tym samym miejscu – nie wolno takiej sytuacji lekceważyć i należy wybrać się do lekarza. Specjalista pomoże dobrać właściwy sposób na poradzenie sobie z problemem i uniknięcie jego nawrotów w przyszłości.
Podsumowanie
Odciski są problemem, który może nie tylko zepsuć niejedną wyprawę, ale także przerodzić się w dużo bardziej uciążliwe schorzenie, dlatego nie należy go lekceważyć. Na szczęście bogaty wybór preparatów wspomagających usuwanie odcisku pomoże rozprawić się z problemem i przywróci radość z każdego spaceru.
Jacek Rejdych, magister farmacji

Z wykształcenia magister farmacji, z zamiłowania entuzjasta zdrowego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu i sportu. W zimie morsuje, latem uwielbia eksplorować leśne ścieżki na jednośladzie. Od lat poszukujący i chłonący wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Uwielbia podróże z plecakiem, miłośnik zwierząt.