Czym jest kamica nerkowa i jakie są jej przyczyny?
Zgodnie ze statystykami kamienie nerkowe pojawiają się u 5-10% osób dorosłych. Schorzenie to przebiega z odkładaniem się w układzie moczowym złogów zbudowanych z twardych kawałków substancji chemicznych pochodzących z moczu. Początkowo dochodzi do gromadzenia się małych kryształków piasku, które na ogół nie są szkodliwe. Jednakże z czasem może dojść do zwiększenia stężenia szczawianu, fosforanu wapnia lub fosforanu magnezowo-amonowego i w konsekwencji do tworzenia się złogów. Takie kamienie na nerkach dają początek objawom kamicy nerkowej.
Przyczyn powstawania choroby upatruje się w m.in. nieprawidłowym odpływie moczu, odwodnieniu, nadczynności przytarczyc, przyjmowaniu zbyt wysokich dawek witaminy D, C, a także preparatów wzbogaconych wapniem. Wczesna diagnoza to szansa na szybkie wyzdrowienie. Leki na układ moczowy skutecznie rozbijają złogi i pozwalają pozbyć się problemu.
Typowe objawy kamicy nerkowej
Typowe objawy, jakie daje kamica nerkowa to:
- uczucie częstego parcia na mocz,
- pieczenie w trakcie mikcji,
- krwiomocz lub ciemne zabarwienie,
- małe objętości wydalanego moczu,
- gorączka (w przypadku stanu zapalnego).
Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
Diagnoza kamicy nerkowej polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu badań obrazowych USG lub RTG brzucha. Bardzo często kamienie na nerkach wykrywa się podczas rutynowych, profilaktycznych wizyt. Ponadto, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, lekarz może zlecić dodatkowo tomografię komputerową i urografię.
Istnieje kilka metod, dzięki którym leczy się kamicę nerkową. Do skutecznych leków przepisywanych najczęściej należą antybiotyki, środki przeciwbólowe, moczopędne i o działaniu rozkurczowym. Farmakoterapię często wspiera się także litotrypsją pozaustrojową, polegającą na rozbijaniu złogów za pomocą fali ultradźwiękowej. Kamienie na nerkach można rozbić również za pomocą endoskopu wprowadzanego przez przewód moczowy. Taki zabieg nosi nazwę litotrypsji wewnętrznej.
Warto pamiętać jednak o tym, że kamica nerkowa ma tendencję do nawrotów, dlatego konieczne jest systematyczne wykonywanie badań kontrolnych.

Profilaktyka schorzeń układu moczowego
Jedną z najczęściej nawracających chorób u człowieka są infekcje układu moczowego. Narażone są na nie przede wszystkim kobiety między 20. a 50. rokiem życia. Ma to związek z budową anatomiczną ich dróg rodnych i wydalniczych. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej doświadczy co druga kobieta. Niestety, dolegliwości często nawracają, dlatego tak ważna jest profilaktyka i częste wykonywanie badań na posiew moczu.
Najczęstszymi przyczynami schorzeń układu moczowego, a przede wszystkim zakażeń, jest prowadzenie niezdrowego stylu życia (dieta bogata w cukier i uboga w błonnik), stosowanie perfumowanych środków do higieny intymnej, długie i częste kąpiele w wannie, noszenie bielizny uszytej ze sztucznego materiału i korzystanie z publicznych basenów.
W celu zadbania o właściwą profilaktykę dróg moczowych warto sięgnąć po leki bez recepty, preparaty roślinne i suplementy diety. Jeśli zmagasz się z nawracającymi infekcjami, warto wypróbować naturalne środki wzbogacone o ekstrakty z żurawiny. Ma ona działanie antybakteryjne, przez co zmniejsza przyczepność patogenów do nabłonka dróg moczowych. Równie skuteczne są preparaty zawierające w składzie np. liść borówki brusznicy, mącznicy lekarskiej i brzozy. Niektóre ziołowe napary, np. z rumianku, działają zarówno antybakteryjnie, jak i przeciwzapalnie.
Zapraszamy do naszej apteki internetowej po leki i suplementy!
Przy problemach z infekcjami dróg moczowych i kamieniami na nerkach sięgnij po dostępne bez recepty leki z naszej apteki. Znajdziesz tu szeroki asortyment preparatów, także naturalnych, ziołowych. Zapraszamy do zakupów!