Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji oraz stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków. Ich zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie delikatnych naczyń krwionośnych i uchronienie ich przed pękaniem. Kosmetyków do pielęgnacji cery naczyniowej jest bardzo wiele. Jak znaleźć dobry krem, który spełni wszystkie oczekiwania i poprawi stan i wygląd skóry? Jeśli jesteś posiadaczką cery naczyniowej, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, jak pielęgnować skórę naczynkową oraz poznasz ranking najbardziej polecanych kosmetyków.
Cera naczynkowa – charakterystyka
Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi, wypełnionymi krwią naczyniami włosowatymi, tworzącymi na skórze specyficzne czerwone plamy (tzw. pajączki).
Skóra naczynkowa jest delikatna, wrażliwa, cienka i płytko unaczyniona. Jest nadreaktywna, co oznacza, że nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne lub stres. Ma tendencję do przesuszania i swędzenia, a także do występowania podrażnień, zaczerwienień oraz chorób dermatologicznych, takich jak trądzik czy łuszczyca.
Co lubi a czego nie lubi cera naczynkowa
Pielęgnacja skóry naczynkowej wymaga stosowania delikatnych i dedykowanych jej dermokosmetyków oraz unikania niektórych nawyków, potraw i napojów.
Co lubi cera naczynkowa:
-
Delikatne kosmetyki o prostym składzie, bez substancji drażniących.
-
Filtry przeciwsłoneczne SPF 30+, aby zapobiegać uszkodzeniom naczynek.
-
Kremy nawilżające do twarzy o lekkich formulach zawierające m.in. emolienty i humektanty.
-
Demakijaż z użyciem łagodnych kosmetyków.
Czego nie lubi cera naczynkowa:
-
Ekstremalne temperatury: Gorąca woda, sauna, solarium oraz mróz i zimny wiatr bez odpowiedniej ochrony.
-
Potencjalnie drażniące składniki kosmetyczne: Alkohol denaturowany, olejki eteryczne, SLS, SLES, parabeny, ale też retinoidy i kwasy AHA w wysokich stężeniach.
-
Gruboziarniste peelingi.
-
Mocne pocieranie skóry: np. podczas osuszania ręcznikiem.
-
Dieta bogata w ostre przyprawy, nadmierne spożycie kawy i alkoholu.
-
Brak ochrony przeciwsłonecznej.
-
Stres: nasila rumień i pogarsza stan skóry.
Jakie składniki powinny zawierać kremy do cery naczynkowej?
Krem do twarzy do pielęgnacji cery naczynkowej powinien zawierać następujące składniki:
Wzmacniające naczynia krwionośne
-
Witamina C : działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne i wyrównuje koloryt skóry.
-
Witamina K: poprawia krążenie i zmniejsza widoczność „pajączków”.
-
Rutyna: wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
-
Ekstrakt z kasztanowca: poprawia elastyczność naczyń krwionośnych.
Kojące i łagodzące
-
Pantenol (prowitamina B5): łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację skóry.
-
Alantoina: działa przeciwzapalnie i kojąco.
-
Wyciąg z aloesu: nawilża i redukuje zaczerwienienia.
-
Ekstrakt z rumianku: działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.
Nawilżające i regenerujące
-
Kwas hialuronowy: intensywnie nawilża i wzmacnia barierę ochronną.
-
Ceramidy: odbudowują naturalną barierę ochronną skóry.
-
Gliceryna: wiąże wodę w naskórku, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia.
Przeciwzapalne i ochronne
-
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego: zmniejsza obrzęki i wzmacnia naczynia krwionośne.
-
Niacynamid (witamina B3): redukuje zaczerwienienia i wzmacnia barierę ochronną skóry.
-
Oleje roślinne (np. olej z dzikiej róży, olej z wiesiołka): wspierają regenerację skóry i łagodzą stany zapalne.
Przeciwsłoneczne
Jak stosować kremy do cery naczynkowej?
Krem do skóry naczynkowej należy nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę. Najlepiej korzystać z delikatnych kosmetyków myjących przeznaczonych do skóry wrażliwej.
Krem do cery naczynkowej należy stosować regularnie rano i wieczorem.
-
Rano: Nałóż krem wzmacniający naczynka z ochroną przeciwsłoneczną (SPF 30 lub wyższym).
-
Wieczorem: Po oczyszczeniu skóry użyj bogatego kremu regenerującego lub serum z aktywnymi składnikami, np. witaminą C, niacynamidem lub wyciągiem z kasztanowca.
Krem należy aplikować, wklepując go delikatnie opuszkami palców, aby unikać pocierania skóry.
Jakie korzyści zapewnia stosowanie kremów do cery naczynkowej?
Regularne stosowanie kremu do cery naczynkowej przynosi następujące korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry.
-
Wzmocnienie naczyń krwionośnych.
-
Redukcja zaczerwienień.
-
Nawilżenie i regeneracja skóry.
-
Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
-
Ukojenie skóry wrażliwej.
-
Poprawa elastyczności skóry.
-
Poprawa wyglądu i kondycji skóry.
Jak wybrać najlepszy krem do cery naczynkowej?
Wybierając najlepszy krem do cery naczynkowej, należy zwrócić uwagę na następujące kryteria:
Skład: Upewnij się, że kosmetyk ma prosty i naturalny skład bez dodatku drażniących substancji jak alkohole czy parabeny. Zwróć uwagę na obecność składników aktywnych, takich jak wyciąg z kasztanowca, witamina C czy rutyna. Dodatkowo krem na dzień powinien mieć wysoką ochronę przeciw promieniowaniu UV.
Skuteczność działania: Dobry krem do cery naczynkowej powinien skutecznie zmniejszać widoczność „pajączków”, uszczelniać naczynka krwionośne, łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia, nawilżać skórę oraz wzmacniać barierę ochronną skóry.
Cena: Nie zawsze najlepszy kosmetyk musi być drogi. Warto kierować się przede wszystkim składem.
Najlepsze kremy do cery naczynkowej – ranking TOP 10
Na sklepowych półkach można znaleźć ogromny wybór kremów na naczynka, co nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie. Właśnie dlatego stworzyliśmy ranking najlepszych kremów do skóry naczynkowej. Zapoznaj się z nim i poznaj najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej.
Ranking kremów do cery naczynkowej:
1. Pharmaceris N, Capinon K 1%
Krem na naczynka o prostym składzie z witaminą K w stężeniu 1% pomaga skutecznie zmniejszyć widoczność rozszerzonych naczynek i zredukować zaczerwienienia skóry. Kosmetyk zapobiega powstawaniu rumienia i ogranicza nadreaktywność skóry. Witamina K uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając ich uszkodzeniom. Kosmetyk dodatkowo nawilża i uelastycznia skórę.
2. Bioderma, Sensibio AR
Łagodzący krem Bioderma przeznaczony do cery naczyniowej przede wszystkim redukuje zaczerwienienia i reguluje procesy odpowiedzialne za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Bazowe składniki kosmetyku to enoxolon, alantoina i olej canola, które działają kojąco, przeciwzapalnie i wzmacniająco. Z kolei wyciąg z alg Laminaria Ochroleuca skutecznie niweluje podrażnienia.
3. La Roche-Posay, Toleriane Rosaliac AR
Toleriane Rosaliac AR to krem z wysokim filtrem SPF 30 przeznaczony do pielęgnacji cery naczyniowej. Zawiera m.in. ekstrakt z bakterii Sphingobioma minimalizujący niepożądane reakcje skóry, glicerynę o działaniu nawilżającym; witaminę E pomagającą odbudować barierę hydrolipidową i hamującą procesy starzenia się skóry. Natomiast woda termalna La Roche-Posay działa kojąco i łagodząco.
4. Niverosin, krem do pielęgnacji skóry naczynkowej
Popularny krem Niverosin został stworzony w celu kompleksowej pielęgnacji skóry z problemami naczynkowymi. Dzięki prostemu składowi opierającemu się na kompozycji 5 składników aktywnych (diosmina, hesperydyna, wyciąg z kasztanowca, wyciąg z ruszczyka kolczastego, d-pantenol) kosmetyk skutecznie zmniejsza widoczność tzw. pajączków, chroni przed ich powstawaniem, zmniejsza zaczerwienienia, a także wspomaga redukcję przebarwień i drobnych zasinień. Filtr SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.
5. Dermedic, Redness Calm
Krem-koncentrat Redness Calm łagodzi podrażnienia, pieczenie i świąd. Polecany jest także jako wsparcie leczenia w początkowych stadiach trądziku różowatego. Dzięki połączeniu neutrazenu z trokserutyną i alantoiną preparat hamuje objawy neurogennego zapalenia skóry, zapobiega nadmiernemu rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz likwiduje obrzęk i uczucie napięcia skóry.
6. Bioliq, Dermo
Bioliq Dermo redukuje zaczerwienienia i podrażnienia oraz wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Krem zawiera m.in. wyciąg z owoców Vaccinium macrocarpon, który wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, chroniąc je przed pękaniem, a także neutralizuje działanie wolnych rodników; masło shea nawilżające i odżywiające cerę oraz filtry przeciwsłoneczne (SPF 15) chroniące skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych UVA/UVB.
7. Avene, Antirougeurs Jour
Krem kojący Avene jest przeznaczony do cery wrażliwej, suchej i bardzo suchej. Intensywnie nawilża, zmiękcza i koi skórę. W składzie można znaleźć m.in. składnik aktywny TRP-REGULIN zmniejszający nadreaktywność skóry; wodę termalną Avene łagodzącą podrażnienia; siarczan dekstranu redukujący zaczerwienienia oraz olej z Ponogami wspomagający równowagę mikroflory skóry. Kosmetyk ma filtr SPF 30.
8. Isis Pharma, Ruboril Expert S
Krem łagodzi i koi podrażnienia oraz intensywnie wspomaga regenerację naskórka. Przywraca skórze gładkość, elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Receptura oparta na połączeniu betainy, pantenolu, niacyny, masła shea oraz ekstraktów z nagietka i wąkroty azjatyckiej zapobiega popękanym naczynkom poprzez wzmocnienie i uszczelnienie ścianek naczyń krwionośnych, a dodatkowo odżywia i nawilża cerę.
9. Ziaja, Med, Kuracja Naczynkowa
Wegański krem marki Ziaja zawiera 90% składników pochodzenia naturalnego. Kosmetyk zmniejsza zaczerwienienia i widoczność naczynek krwionośnych. Dzięki zawartości escyny, pantenolu, trokserutyny, witaminy C i E łagodzi podrażnienia, nawilża i zmiękcza skórę, wyrównuje koloryt cery oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
10. Flos-Lek Laboratorium, Stop Naczynka, krem CC
Krem CC do cery naczynkowej marki Flos-Lek delikatnie maskuje zaczerwienienia dzięki ujednoliceniu kolorytu cery. Wpływa korzystnie na kruche naczynka poprzez uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych. W składzie umieszczono m.in.hesperdynę, oligosacharydy, niacynamid oraz witaminę E. Stosowanie kremu zapewnia nawilżenie cery, rozjaśnienie przebarwień oraz powstrzymanie starzenia się skóry.