Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie 13 proc. populacji (690 milionów osób) to osoby, które cierpią na otyłość. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, którą można i którą należy odpowiednio leczyć. Mysimba to popularny lek stosowany jest w leczeniu otyłości, które przynosi skuteczne rezultaty. Jak działa Mysimba?
Mysimba - co to za lek?
Podstawą leczenia otyłości zawsze jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, a także psychoterapia, w szczególności, gdy otyłość związana jest z problemami na tle psychicznym. Niekiedy lekarze decydują również o włączeniu w proces leczenia leków, które jednak nie powinny być stosowane jako samodzielna metoda, ale jako uzupełnienie zmiany nawyków żywieniowych i ćwiczeń fizycznych (sprawdź, jaki jest wpływ braku aktywności fizycznej na organizm człowieka).
W Polsce od listopada 2016 roku dostępny jest produkt lecznicy o nazwie Mysimba, stosowany w leczeniu otyłości, który zawiera dwie substancje czynne: chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu.
Bupropion w 2000 roku został zarejestrowany w Polsce jako lek przeznaczony do leczenia uzależnienia od nikotyny, zaś 7 lat później, w 2007 roku jako lek przeciwdepresyjny. Bupropion jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. W odróżnieniu od innych leków na depresję nie ma on tak silnych negatywnych skutków i nie wpływa na m.in. zwiększenie masy ciała czy na nadmierną senność. Choć mechanizm działania bupropionu pozostaje nieznany, to przypuszcza się, że prowadzi on do zwiększenia poziomu dopaminy oraz noradrenaliny w mózgu.
Naltrekson z kolei jest antagonistą receptora opioidowego i stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu lub od opioidów. Mechanizm działania naltreksonu w leczeniu uzależnienia również nie jest do końca poznany, niemniej jednak jego stosowanie zmniejsza chęć sięgnięcia po alkohol/opioidy. Ponadto naltrekson nie ma działania uzależniającego (ani fizycznie, ani psychicznie), a przy jego regularnym stosowaniu, organizm nie wytwarza na niego tolerancji.
Mysimba - jak działa? Jaka jest skuteczność?
Choć mechanizm działania Mysimby nie jest poznany, to wiadomo, że bupropion oraz naltrekson w połączeniu wzajemnie na siebie oddziałują i wpływają na układ nagrody i zmniejszają chęć jedzenia w celu odczuwania przyjemności. Ponadto substancje te w połączeniu hamują neuroprzekaźniki i wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając tym samym apetyt oraz uczucie głodu.
Wiele osób zadaje sobie pytanie w odniesieniu do Mysimby - czy działa? Czy lek ten rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty? Liczne badania kliniczne wykazały, że Mysimba skutecznie działa w leczeniu otyłości i obniżeniu masy ciała. Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami oczekiwanym efektem stosowania Mysimby jest utrata co najmniej 5 proc. masy ciała.
Ponadto wyniki metaanalizy z 2016 roku pokazały, że lek Mysimba ma wyższą skuteczność w porównaniu z innym lekiem zarejestrowanym w Polsce do leczenia otyłości, pod nazwą Orlistat. Metaanaliza pokazała, że średnia utrata masy ciała w porównaniu z grupą placebo dla Orlistatu wykazała 2,6 kg, z kolei dla Mysimby wynosiła aż 5 kg.
Mysimba w leczeniu otyłości. U kogo będzie skuteczna?
Mysimba to lek przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych po 18. roku życia. Zalecany jest on osobom, których BMI wynosi:
Literatura przedmiotu wskazuje na to, że lek Mysimba może przynieść skuteczne rezultaty u osób, które:
-
mają nadwagę lub otyłość powiązaną z cukrzycą typu 2, zaburzeniami lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym, depresją,
-
mają nadwagę lub otyłość oraz tendencję do radzenia sobie ze stresem za pomocą jedzenia,
-
mają tendencję do podjadania między posiłkami,
-
mają nadwagę lub otyłość spowodowaną zespołem kompulsywnego objadania się,
-
mają nadwagę lub otyłość, która skutkują zaburzeniami płodności,
-
cierpią na niedoczynność tarczycy lub zespół Cushinga i pomimo wyrównania hormonalnego, nadal utrzymuje się u nich otyłość, lub nadwaga,
-
mają nadwagę lub otyłość i jednocześnie chcą rzucić palenie,
-
mają otyłość II lub III stopnia i są przygotowywani do operacyjnego leczenia otyłości.
Działania niepożądane Mysimby
Mysimba, jak każdy inny lek może wykazywać działania niepożądane, natomiast to, czy skutki te wystąpią u danej osoby, jest kwestią całkowicie indywidualną. Wśród najczęstszych skutków ubocznych Mysimby wymienia się:
-
zmniejszoną liczba limfocytów krwi obwodowej,
-
reakcję nadwrażliwości, np. pokrzywka,
-
zmniejszone łaknienie,
-
drażliwość,
-
depresję, lęk,
-
bezsenność,
-
bóle głowy, bóle brzucha,
-
bóle mięśni.
Mysimba - przeciwwskazania. Kto nie powinien przyjmować?
Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość stosowania Mysimby. Wśród przeciwwskazań wymienia się:
-
nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku,
-
niewyrównanie nadciśnienie tętnicze,
-
padaczkę,
-
niektóre nowotwory,
-
chorobę afektywną dwubiegunową,
-
uzależnienie od długotrwałego przyjmowanych opioidów lub agnistów receptora opioidowego,
-
żarłoczność psychiczną (bulimia) lub jadłowstręt psychiczny (anoreksja),
-
ciężkie zaburzenia czynności wątroby/nerek,
-
ciążę, laktację.
Przeciwwskazaniem do przyjmowania Mysimby jest także przyjmowanie bupropionu lub naltreksonu w innym wskazaniu niż obniżenie masy ciała. Ostrożność należy również zachować przy stosowaniu Mysimby, jeżeli pacjent przyjmuje inne leki, które mogłyby wchodzić w niepożądaną interakcję z naltreksonem lub bupropionem. O wszystkich przyjmowanych na stale lekach należy poinformować lekarza prowadzącego.